Farklı Kültürlere Mensup Ülkeler Evlilik Yüzüğünü Hangi Ellerine Takıyor?

İlişkilerin farklı kültürler içinde nasıl algılandığına dair güzel bir yorum fırsatı veren bilgiler.
Farklı Kültürlere Mensup Ülkeler Evlilik Yüzüğünü Hangi Ellerine Takıyor?
iStock

amerika birleşik devletleri'nde ve diğer birçok batı ülkesinde, insanlar sol elin dördüncü parmağında alyans takmaktır. fakat diğer birçok ülkede, bunun yerine alyanslar sağ ele de takılabilmektedir. dünyanın hangi kısımları sağa ya da sola takılmasına karar veriyor? bunun için alyansın biraz tarihine bakarak işe başlayabiliriz.

alyansın kısa tarihi

ilk alyansların tarihi, eski mısır'a kadar uzanır. mısırlılar sol elin dördüncü parmağına çemberin sonsuzluğu simgelediğine inanarak, otları ve sazları taktılar. ayrıca sol parmaktaki bu damarın doğrudan kalbe gittiğine inanıyorlardı. romalılar buna vena amoris veya "aşkın damarı" derdi.

zamanla, alyanslar için kullanılan malzemeler deri, kemik, demir, gümüş ve altın (ve daha sonra elmas ve diğer değerli taşlar) gibi metalleri içerecek şekilde evrildi. yakın zamana kadar, erkeklerin alyans takması kadınlara oranla daha azdı. ikinci dünya savaşı, bu uygulamada bazı değişikliklere neden oldu. evden uzakta bulunan bir çok evli erkek, eşlerini ve ailelerini hatırlatan alyans takmaya karar verdi.

günümüzde dünyada alyansın sağ ve sol ele takılma dağılımı daha çok aşağıdaki resimdeki gibidir.


sola takanlar

çiftler kuzey amerika, güney amerika ve ingiltere, italya, fransa ve slovenya gibi birçok batılı ülkede sol ellerine alyans takarlar. amerika birleşik devletleri'nde, kadınlar (ve bazı erkekler) sol yüzük parmağında hem nişan yüzüklerini hem de düğün yüzüklerini takarlar. asya ülkelerindeki insanlar da sol ellerine takmaya eğilimlidir.


sağa takanlar

geleneksel hint pratiklerinde, alyans sağa takılır, çünkü sol el kirli olarak kabul edilir. bununla birlikte, modern hintliler, yüzüklerini sola takabilirler. danimarka, norveç, rusya, polonya ve bulgaristan dahil olmak üzere birçok kuzey ve doğu avrupa ülkesinde, alyansın sağ elin dördüncü parmağına takılması yaygındır. portekiz, ispanya ve yunanistan'da, sağ ele takmak adettendir.


sağ elden sola geçiş veya tam tersini yapanlar

brezilya'da insanlar nişan yüzüklerini sağa takarlar ve daha sonra yeminlerini ederek alyans yüzüklerini sol ele takmaktadırlar. almanya ve hollanda'daki çiftler ise genellikle tersini yapıyorlar: sola nişan yüzükleri takarken, sağa alyans takıyorlar.

yahudiler ise evlilik yüzüklerini işaret parmaklarına takmayı tercih ediyorlar.


kaynak: https://www.mytriorings.com/…left-or-the-right-hand