Farklı Lezzetlere Açık İnsanlar İçin: Istakoz Yeme Adabı

Kabuklu servis edilen ıstakoz nasıl yenir? Istakoz yerken çatal bıçak mı yoksa el mi kullanmak gerekir? Istakoz servisinin yanında getirilen özel makas ne işe yarar? İşte adım adım anlatımla ıstakoz yeme adabı.
Farklı Lezzetlere Açık İnsanlar İçin: Istakoz Yeme Adabı
iStock


- önce kuyruğunu sağa sola doğru döndürüp çıkarıyoruz.

- kuyruğu ters çevirip altındaki bölüm bölüm olan kıkırdağımsı ince yerlerini kenarından çıt çıt makasla keserek çıkarıyoruz.

- bir bıçak yardımıyla kabukla etin birleştiği yere doğru yavaşça giriyoruz, kabuğa doğru hafifçe bastırarak bıçağı ilerliyoruz.

- kuyruğun sonuna gelindiğinde bıçağımızı hafifçe yukarı doğru itip kuyruktaki löp eti cumburlop elimize alıyoruz.

- bacaklarını da aynı şekilde döndürüp vücuttan hunharca söküyoruz.

- bacağın üstüne düz bir şekilde çizgi çekiyoruz bıçak veya sivri bir şeyle, sonra ordan çıt çıt karton keser gibi makasla kesmeye başlıyoruz.

- kuyruk yeme kısmı için: kıskaçları kırmak için ıstakoz makasını kullanın, içindeki eti çıkarıp tercihen tereyağ sosuna batırarak yiyin. kuyruk kısmını yemek için de ıstakozun dış tarafı avcunuzun içine gelecek şekilde avcunuza alın ve biraz sertçe sıkın. böylece iç taraftaki kabuk kırılmış olacak. kuyruğu koruyan kabuğu uzunlamasına ikiye ayırın, kuyruk eti karşınızda olacak. bu eti de yine uzunlamasına ikiye ayırıp bağırsaklarını temizleyin. afiyet olsun.