FC Barcelona'nın Yeni Sponsoru Rakuten Nedir?

Qatar Airways ile sponsorluk anlaşması sona eren Barcelona'nın yeni forma önü sponsoru Japon online alışveriş sitesi Rakuten oldu. Anlaşma 4 yıllık ve Barcelona, bu anlaşmadan 220 milyon euro kazanacak. Peki Rakuten tam olarak ne yapıyor?
FC Barcelona'nın Yeni Sponsoru Rakuten Nedir?
German Parga - FCB


rakuten; kobo kitap okuyucusunun da sahibi olan, buralarda çok pahalı olan saat gibi bazı japon mallarını yarı fiyatına hatta ebay'den bile bayağı ucuza getirtebileceğiniz site. 

onun dışında diğer şeyler aynı sayılır, işin tuhaf tarafı ikisindede satıcılar japonya menşeili gözüküyor, bol miktarda osakalı satıcı mevcut sanırım tokyo'dan daha ucuz bir şehir.fiyatları otomatik olarak tl görme şansınız varki tl/yen oranı sabit iken doların dalgalanması pekde umrunuzda olmuyor diğer bi deyişle ülkemize has dolar kurundaki acayip değişikler ebaya göre burda biraz daha az hissediliyor, yen cinsinden fiyat sabit.en azında kredi kartı eksterinde şu kadar yen karşılığı tl görmek dolara tapılan şu dünyada bünyeyi tuhaf hissettiriyor.


sitenin her tarafından ingilizce versiyonunda bile japonca fışkırıyor ama sizi alakadar eden parasal noktalar muntazam ingilizce öde geç yani.uluslararası satışlarda önce malı sepete atıp satın alma talebinde bulunuyorsunuz ,size mal bedeli, varsa paypal komisyonu ve kargo bedelini detaylı bir şekilde açıklayan mail geliyor , sizde buna istinaden ödemeyi yapıyorsunuz.japan post ile gönderen satıcıdan ürün alırsanız ptt kargo ile geliyor , üstelik aps* fiyatı çok makul , dhl, ups falan bulaşmıyorsunuz.istanbul içi evrak bile 4-5tl ye giderken 10-15tl ye japonyadan aps ile ufak bir koli türkiye'deki gümrük işlemleri dahil 7 günde(5+2) teslim ediliyorsa bu bir başarıdır.


işin kötü tarafı bu japonlar çok namuslu adamlar fiyat neyse onu yazıyorlar haliyle yasal sınırı geçtiyse mecburen gümrük ödemek zorunda kalıyorsunuz.her şey kayıtlı kuyutlu olduğundan ve yasal olarak sıkıntılı bir ürün getirtmediyseniz ptt ayağınıza kadar getirip gümrük bedelini alıyor, gümrükleme adına özel kargolarla ne rezaletler çekildiğini bu tarz siteleri kullananlar iyi bilir.