Feminist Avukat Feyza Altun'un Yıllar Önce Attığı Cinsiyetçi Tweetler Olay Oldu

Kadınların da toplumun her alanında erkekler kadar varolabilmesi için çaba sarf eden, kitap yazan, konuşmalar yapan ve aynı zamanda da avukat olan Feyza Altun'un 2012'de attığı bazı tweetler alay konusu oldu.
Feminist Avukat Feyza Altun'un Yıllar Önce Attığı Cinsiyetçi Tweetler Olay Oldu


Feyza Altun, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukat.

Kadınların da toplumda en az erkekler kadar yer almasını savunan Feyza Altun'un "Kadının Fenni" ve "Kadının Derdi" adında iki kitabı bulunuyor.

Feyza Altun, 2015 yılında bırakacak kimse bulamadığı için çocuğuyla adlilyeye gelmişti ve bu olay uzun süre gündemde kalmıştı.

Feminizm konusunda bir TEDx konuşması bile bulunan Feyza Altun, bugün ise bambaşka bir konuyla gündemde.

İşte Feyza Altun'un geçtiğimiz yıllarda attığı bazı ilginç tweetler

Bu tweetlerin ortaya çıkmasının ardından Feyza Altun'a Twitter'dan ve Ekşi Sözlük'ten tepkiler yağdı.

bebeğini mahkeme salonuna götürüp kadının iş hayatında uğradığı haksızlıklarla ilgili türlü demeçler verdiği zamanlar küçücük bi soru sormuştum bi konuda panik olup kendisine, nasıl bi yol izlemek gerektiğiyle ilgili.

hani kadın haklarını savunmakta ya, cahillik ettim yakın buldum yazdım.

hiç cevap vermese, ya da "iş konusunu buradan konuşmuyorum" dese bile yeterdi. ama feyza hanım üşenmeden kocaman bi yazı paylaşmıştı, tersleyip küçümseyerek.. asıl niyetim "böyle bi davaya bakar mısınız ya da bildiğiniz birisi var mı acaba?" demekti, yani gayet parasıyla ama ne bedavacılığımı bıraktı o yazıda, ne kurnazlığımı. oysa ben de kadındım, ben de anne adayıydım..

bu sebeple zaten o zamandan beri bir hayli yapmacık bulduğum için şaşırmadığım eski twitlere sahip yeni feminist avukat..

samimi olmadığı her halinden belli olan, ucuz söylemlerle kendisine önce sosyal medyada sonrasında ise ana akım medyada yer edinen ve bu durumu paraya çeviren bir avukat.

2012 yılına ait twitleri şu an 'savunduğu' değerlerle dalga geçercesine tezat oluşturuyor. onu da geçtim twitleri bir bütün halinde incelendiğinde gayet eril ve basit bir zeka seviyesine sahip olduğu anlaşılan kişi. türkiye'de birinin daha balonu patlamış oldu.

şu an twitterda efsane bir linç yiyor . eski twitlerini alişan yazmış gibi. her an kadınları aşağılayan yeni bir twiti ortaya çıkıyor. bir insan evladının o noktadan feministliğe evrimleşmesi tez konusu olur. sanırım sonunda bir troll olduğu ortaya çıkacak.

uzun bir süre takip etmiştim kendisini. bazı konulardaki yorumlarını haklı buluyordum, ama bir şeyler tuhaftı.

eleştiriden hoşlanmaması değil eleştiriyi asla kaldıramaması, hesabını büyük ölçüde kendisini eleştirenlere cevap vermek amaçlı kullanması, hep bir herkes tarafından onaylanma ihtiyacı duyması ve alamayınca çok büyük tepki vermesi hatta ve hatta savcılığa vermesi, paylaştığı kişisel fotoğraflarının "bakın bugün nasılım, selfie çektim beğendiniz mi, bugün rakı sofrasındaydım, efkarlıyım" tarzlarında olması ve bunun aktivist olduğunu iddia eden ve hesaplarını bu amaçla kullandığını öne süren biri için hiç profesyonel durmaması, sanki bu işe hep aradığı onayı ve ilgiyi elde etmek için başlamış gibi olması tuhaf. bir keresinde eleştirilerden kriz geçirip hastaneye kaldırıldım, hiç iyi değilim tarzı bir şeyler yazıp bir de serumlu halini koymuştu. sonra silmiş, ama bu bir beni onaylayın onaylamazsanız kendime zarar veririm tavrı değil midir? bir çeşit duygu sömürüsü, bir çeşit ne olursa olsun beni onaylamak zorundasınız yoksa sağlığımı ve yaşam hakkımı elimden alırsınız diyerek insanları onaylamak zorunda bırakma, eleştirileri etkisiz hale getirme çabası adeta. takipçilerine bakın bana ne oldu demesi, sanki okulda çocuklar tarafından alay edilmiş eve gelmiş annesine anlatıyor, ondan ilgi bekliyor.

içinde incinmiş, sevgi ve ilgiyi yeterince görememiş, yaralı bir kız çocuğu taşıyor. o kız çocuğu, ne yaparsa yapsın yaptığı işlerden daha ön planda ve işlerinin, yaptığı doğru ve olumlu şeylerin bile önüne geçiyor, o kız sanki her şeyi itip ön plana çıkmak istiyor. haykırıyor. ben buradayım beni fark edin diyor. herkesin onayını almak ve alkışlanmak gibi bir şey peşinde ama bunun asla elde edilmeyeceğinden habersiz. mizah yapıyormuş gibi gözükerek hukuk okudum esprileri, harikayım alt mesajları, övgülerden ve kanaat önderi denilmesinden aşırı memnun olma hali...

eksik ve yarım değilim mottosu taşıyan birisi, ama kendisini eksik ve yarım hissettiği o kadar belli ki. belki de eksiğini bu şekilde kapatmaya çalışıyor. ve kendisi bunun farkında bile değil. aklı, eğitimi ya da kendini yetiştirme tarzı öyle birine benzemiyor ama içindeki yaralı çocuk ilgi çekmeye çalışıyor. kadın da kendisiyle çatışıyor.

özetle, yapmaya çalıştığı şeylerden aslında çok uzak olan biri. erkek egemen olan bir düzene yine erkek egemen tavırlarla karşı koyduğunu sanıyor. bunun dışında umarım iyileşir, ömür boyu bu gerçeği bilmeden de yaşayabilirdi. bu yorumlar içindeki eksik kalmış şeylerden ötürü oluşan hatalı imajına yapılmıştır, kendisine değil. evet kimseden nefret etmiyorum. çünkü hiçbirimiz mükemmel değiliz. ve herkesin bir hikayesi var.