Fenerbahçe Aleyhine Kural Hatası Olduğu Konuşulan Pozisyonda Kural Ne Diyor?

Dün akşam oynanan ve ev sahibi ekibin 3-1'lik galibiyetiyle sonuçlanan Aytemiz Alanyaspor - Fenerbahçe maçındaki bir pozisyonda kural hatası olduğu konuşuluyor. Fenerbahçe'nin de TFF'ye maçın tekrar edilmesi için başvuracağı pozisyon için futbol kuralları ne diyor?
Fenerbahçe Aleyhine Kural Hatası Olduğu Konuşulan Pozisyonda Kural Ne Diyor?

konuyla alakalı olarak uluslararası futbol birliği kurulu'nun (ifab) internet sitesinde yer alan, yenilenen futbol kural kitabında madde 16.2 şöyle der:

"if the kick is taken quickly and an opponent genuinely did not have time to leave the penalty area, the opponent may not interfere with or prevent the taking of the kick but may intercept the ball once it is in play. this is allowed because the defending team, as at a quick free kick, tried to gain an advantage by taking the kick quickly and if this ‘goes wrong’ the law is not there to ‘save’ them."


türkçesi
:

"eğer aut hızlıca kullanıldıysa ve rakip oyuncu gerçekten ceza sahasını terk edecek zamanı bulamadıysa, rakip oyuncu araya giremez ya da atışın kullanılmasını engelleyemez ancak top oyuna girdiği andan itibaren (atışı kullanan takımın oyuncusu topa değdiği an) müdahalede bulunabilir. buna izin verilmesinin sebebi, atışı hızlıca kullanan takımın kendine bir avantaj sağlamasıdır ve bu 'istenmeyen sonuçlara yol açarsa' bu kural, savunmadaki yani hata yapmış takım lehine çalışamaz.

özet olarak:

alanyasporlu oyuncu arkasını dönmüş kaleden uzaklaşırken fenerbahçe atışı kullanır. savunmadaki fenerbahçeli oyuncu topa dokunur ve oyun başlar. sonra bir şeyler ters gider ve gol olur. ama o kural, o savunmacıyı korumak için artık orada değildir. çünkü o oyuncu, hızlı kullanılmış aut atışını eline yüzüne bulaştırmıştır.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Fenerbahçe, 1959 Öncesi Şampiyonlukların Sayılmasını Neden İstiyor?