Fenerbahçe Beko'nun Yeni Transferi Nando De Colo Kimdir?

Fenerbahçe, 1.96 boyunda ve 91 kg ağırlığındaki yıldız şutör gard Nando De Colo'yu takıma katarak bombayı patlattı. CSKA'dan ayrılan Fransız oyuncu, NBA yerine Fenerbahçe'yi seçerek takımı gelecek senenin şampiyonluk adaylarından biri yaptı diyebiliriz. Peki kimdir bu De Colo? Nasıl bir oyuncudur, takıma neler katabilir?
Fenerbahçe Beko'nun Yeni Transferi Nando De Colo Kimdir?


Genel özellikleri

23 haziran 1987 doğumlu şutör gard, 2014'ten beri cska forması giyiyordu. evet şutör gard ama yerine göre combo guard bile oynar. karşısında kendinden size olarak küçük bir oyuncu varsa sırtı dönük oynar, uzun bir oyuncu varsa içeri penetre eder. kendi şutunu yaratır. alınabilecek en iyi kısa, işin açığı. piyasada sivrilen birinin hemen nba tarafından kafeslenmesi bir süredir bizi yakıyordu. bu piyasada pozisyonu itibarıyla sanırım de colo gibi bir-iki kişi ya var ya da yoktur.

2+1 yıl şeklinde anlaşma sağladı fenerbahçe ile. bogdan sonrası o rolü doldurabilecek en iyi oyuncu. bir kısa olmasına rağmen %55 gibi bir uzun için bile çok iyi sayılabilecek 2 sayılık yüzdesine sahip. zaten basketbol için elit kısa istatistiklerine ( 50-40-90 ) sahip ve bunu son 5-6 yıldır aralıksız yakalıyor. artık son topları daha bir rahat izleyebiliriz.

2 sayı: % 55.2
3 sayı: % 43.1
serbest atış: 94.6

Fenerbahçe'ye katkısı ne olacak?

fenerbahçe'nin yeni transferi olan 32 yaşındaki fransız garddır de colo. hayırlı olsun diyelim.

öncelikle kişisel görüşümü yazayım, ben de colo'yu hiç sevmem. genel olarak bu faul alma olayını kötüye kullanan oyuncuların hiçbirini sevmem, de colo da bu konuda avrupa'da spanoulis'in arkasında 2.sıradadır. bu bakış açım fenerbahçe'ye gelmesine rağmen değişmeyecek, burada da o faul olayının suyunu çıkarır de colo.

ancak fener'in piyasadaki en iyi oyuncuyu aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. kariyer zirvesinin son yıllarında gelmesine rağmen de colo avrupa piyasasındaki uzak ara en iyi oyuncu şu an. teodosic geçen sezonu boş geçti ama de colo hep tam gaz devam etti. fenerbahçe'ye faydası da çok olacaktır kesinlikle. ilk olarak fenerbahçe'yi lider arayışından kurtaracak. bu role soyunması beklenen oyunculardan hem vesely hem sloukas küçük maç oyuncusu, büyük maçlarda sazı ellerine alamayacaklarını 2 senedir gösteriyorlar. ama de colo liderliği eline alabilen bir oyuncu. kritik topları kullanmaktan çekinmeyen, bir pozisyonda maçı değiştirebilen bir oyuncu. adamı sevmesem de bunları yapabiliyor, hakkını yememek lazım. bu sayede son 2 senedir vesely ve sloukas'ın üzerinde oluşan baskıyı da kıracaktır. vesely iki gerilime sinen bir oyuncu, onu zaten kurtaracaktır.

sloukas'a ise ayrı parantez açmak lazım. bence sloukas'tan elde edilen verimi ise ikiye katlayacaktır zira sloukas fenerbahçe'de geçirdiği 4 yılın, özellikle geçen sezonun, ardından lider olamayacağını anladı. kimi oyuncuda bu malzeme yoktur, yapacak bir şey yok. ama a sınıfı bir yardımcı olabilir. zaten de colo'nun teodosic'le geçirdiği yıllardan gördüğümüz üzere takımın iyi bir pasöre ihtiyacı olacak ve sloukas iyi bir pasör. hızlı bir delici olmasa da içeriye girme konusunda çekincesi olmayan bir oyuncu, de colo'nun yaratacağı tehditle bu konuda daha da başarılı olacaktır. guduric her ne kadar temiz bir şutör olsa da top eline gelince donup kalıyordu. ama de colo'nun öyle bir oyuncu olmaması sloukas'ın işini rahatlatır, sloukas'ın tamamlayıcı özellikleri de de colo'yu rahatlatır. teodosic-de colo'dan beri en iyi gard ikilisi geliyor kağıt üzerinde.

ancak sadece de colo yetmez. bu takımın ilk 5'ine bir de vorontsevich tipinde stretch 4 lazım. melli kalsaydı bir yedek gardla transfer biterdi ama melli artık yok. fener'e gereken ya vesely'nin kısa savunma hastalığının önüne geçip tertemiz şut yazıp ribaund alan bir oyuncu ya da vesely ile ilk 5'te sorunsuz bir şekilde yer değişebilecek ve buna ek olarak şutu istikrarlı olan bir oyuncu. udoh'u çok sevsem de udoh-vesely ikilisi de colo'nun olduğu bir takıma yaramaz. cska moskova hep bu tip adamları getirdi, yetersiz alec peters'tan tut joel bolomboy'a kadar hep hem kyle hines/othello hunter'ı tamamlayan hem de de colo'ya maksimum fayda sağlayabilen oyuncularla yapı kurdu cska. vorontsevich, kurbanov, peters, bolomboy hep buna uygun isimlerdi. fener'de zaten vesely var, hem vesely'nin eksiklerini (ribaund!) tamamlayan hem de colo'nun oyununu açan bir isim lazım. bu ismi de bulursa fenerbahçe, 2020'de kupanın 1 numaralı adayı olur, mirotic falan sökmez yani.

Kritik anlarda sahne alabilir mi?

araştırıldığı takdirde de colo'nun, kritik maçların adamı olduğu gözle görülebilir bir şey ve net istatistiklere sahip.

adam 2015-2016 yılının hem normal sezon, hem final four mvp'si. iki final four maçında toplam 52 sayı 11 asist, 8 ribaund yapmış. final maçında fenerbahçe'nin elinden son anlardaki muazzam oyunuyla kupayı tek başına almıştır.

daha 2 ay önce oynanan final four'da:

real madrid'e karşı 23 sayı, 4 ribaund, 2 asist (giden maçı tek başına çevirmiştir)
finalde efes'e karşı %100 isabetle 15 sayı, 4 ribaund, 4 asist yapmış.

bonus: bu sene baskonia'ya karşı oynadıkları baskonia maçlarında takımını ipten almış, ispanya'da oynanan maçların toplamında 55 sayı atmıştır.

oynadığı sekiz tane final four maçının dört tanesini şu istatistiklerle bitiren adama "kilit maçların adamı değil" demek bana göre büyük haksızlık.

Son söz

fenerbahçe, geçen seneye, günümüz basketbolunun; dış şut, içerden uzunlarla oyun ve penetre hücumlarından birisini yok sayarak başladı lige. bogdan ve wannamaker gittikten sonra potaya gidebilen bir tane adam kalmadı. mucizevi bir şekilde mi, yoksa yorgunluktan mı, yoksa da tek tipli oyun anlayışından mı, iki süper 5 numara da ciddi sakatlanınca; koskoca ligi sadece dış şutla tamamladı. girerse 20 attı, girmezse de 20 yedi. bence geçen senenin en büyük hatası baştan penetre yapabilecek oyuncuları olmadan başlamaktı. esasında kısmen tyler, kısmen de erick ile buna çare bulunmaya çalışıldı ama hamurları o anlamda zayıftı. kaldı ki onların da birisi başta, birisi de sonda sakatlandı. guduriç bu anlamda zaten kanser etti fener'i, geldiğinden bu yana.

doğru hamleler yapılır, eksikler kapatılırsa bu transfer ve takımın iskeletini oluşturan gediklilerle bu takım uçar. çünkü obra reyiz gerçeği var. ama gerekli hamleler yapılmazsa bu transfer mundar olur. ben gidenlerin rahatlattığı maaş ödemelerinin doğru kullanılacağına eminim. transferler yapılsın bitsin, heyecanla ekim olmasını beklemeye başlayalım.

Kendisinin bu sezonki en iyi hareketleri

EuroLeague Şampiyonuna 1 Milyon Euro Ödül Verilmesi Gerçekten Anormal Bir Durum mu?