Fenerbahçe, Yeni Transferi Miha Zajc ile Birlikte Nasıl Bir Futbol Oynayacak?

Fenerbahçe, devre arası transfer döneminin son günlerinde Empoli'de forma giyen orta saha oyuncusu Miha Zajc'i transfer etti. Yaratıcı özellikleriyle dikkat çeken 24 yaşındaki futbolcunun gelişi sonrası Fenerbahçe'yi nasıl bir oyun planı bekliyor? Bu konuya biraz kafa yoralım.
Fenerbahçe, Yeni Transferi Miha Zajc ile Birlikte Nasıl Bir Futbol Oynayacak?
Fotoğraf: Fenerbahçe SK

fiorentina, napoli ve roma maçları (o da cengiz ve totti kaynaklı) dışında serie a'yı çok takip etmem. o yüzden oyuncuyu çok iyi tanımıyorum ama kendisi hakkında analiz kasmak için uzaklara da gitmeye gerek yok. emre özcan, nam-ı diğer parma maniac, oyuncu hakkında bir şeyler yazmış:

"müthiş bi yaratıcı zajc. serie b'den gelirken empoli tek başına şekillendiriyordu oyunu. çok iyi ilk dokunuş, çabuk düşünüp yaratan bir oyuncu. araya çok oynamaya çalışır. tempo içinde ciddi fark yaratmaya aday ama top rakipteyken el biraz bele gider. kafasına vurmak gerekir. ama unutmamak gerekir ki en iyi oyunlarını da hep baklava 4-4-2'de arkasında üç oyuncu varken verdi ki son dönemde üçlü savunmaya dönüp üç merkezle oynamaya başladıklarında da kulübeye düştü. bi nevi onu kesip arkaya bi stoper eklediler ama değişen bi şey olmadı pek."


şimdi geçen gün victor moses ve olası bir serdar aziz transferi üzerine fenerbahçe'nin oyununun nereye evrilmesi gerektiğini yazmıştım. (bkz: #86014673) ertesi gün futbol yorumuna çok güvendiğim zeki önder özen de fenerbahçe'nin 3'lü bir oyun oynaması gerektiğini, oyununun bu şekilde daha çok gelişeceğini savunarak 3-3-3-1 gibi bir dizilimle sahaya çıkma ihtimali üzerine durdu. 

malatyaspor maçına da özellikle hücumda fenerbahçe bu anlayış ile sahaya çıktı. mehmet topal aynı 2013/14 sezonundaki gibi stoperlerin arasına kaydı, stoperler de çizgiye doğru açıldılar. özellikle sağ kanatta isla ve dirar aynı anda 3-5-2'nin sağ oyuncusu gibi dönüşümlü oynadılar ve orayı koridora çevirdiler. mevcut oyunda, benim de üzerinde durduğum şekilde benzia düzgün monte edilemedi, oyuna uymadı ve sırıttı. onun yerine mehmet ekici ön plana çıktı.

şimdi o bölgede sırıtan ve iyi bir oyun çıkaramayan yassine benzia yerine miha zajc ismi ön plana çıkıyor. ama emre özcan da oyuncunun 3-5-2 varyasyonlarında olmadığına özellikle vurgu yapmış. ben de daha önce yaptığım analizde fenerbahçe'nin 3-5-2 varyasonu ile 4-4-2 baklava sistemini dönüşümlü oynayabileceği üzerinde durmuştum. (bkz: #84232839)

bu formasyonda 3-1-4-1-1;


hücumda 3'lü sisteme döndüğünüz gibi savunmada 5'li ve hatta 4-4-2 sistemlerine de takımınızı eğip bükebileceğiniz bir sistem. örneğin: 4-4-2 baklava

...

üstelik fenerbahçe arada köprü olabilecek, skor ve asist katkısı vermese de oyunu öne taşıyabilecek bir isim daha kattı kadroya: tolgay ali arslan. yani bu şartlar altında oyuncu dönüşümlü oyuna ayak uydurabilir. ama fenerbahçe'nin forvet transferi yapmadan 4-4-2 baklava dizilimi ile sahaya çıkabileceğini sanmıyorum. en azından slimani yerine direkt bir golcü gelmeli ve o golcünün arkasında da destek santrafor olarak pasör roberto soldado ile miha zajc ikilisini koyarsanız ortaya cidden çok acayip bir oyun çıkabilir.

bu öyle bir oyun olur ki fenerbahçe şampiyon olmasa bile taraftarını çok mutlu eder, heyecanlandırır. lige de farklı bir soluk ve oyun heyecanı getirmiş olur.

Fenerbahçe, 1959 Öncesi Şampiyonlukların Sayılmasını Neden İstiyor?