Fenerbahçe'den Ayrılan Obradoviç, Yaptığı Transferlerle Takımın Geleceğini mi Baltaladı?

O gün maalesef geldi: Fenerbahçe basketbol kulübüne tarihinin en büyük başarısı olan Euroleague şampiyonluğunu yaşatan Jelko Obradoviç, dün gece yapılan açıklamayla birlikte görevinden ayrılmış oldu. Ustanın yenilenmesine vesile olduğu kontratlar ve transferlerle son dönem performansına dair bir eleştiriyi aktarıyoruz.
Fenerbahçe'den Ayrılan Obradoviç, Yaptığı Transferlerle Takımın Geleceğini mi Baltaladı?

ön edit: bu yazıyı 1 haftadır bekletiyorum, emindim böyle olacağına. obra boşu boşuna bizi oyaladı.

ayrılığı ile bombayı fenerbahçe yönetiminin kucağına bırakan koçtur obradoviç

ve kimse kusura bakmasın fenerbahçe taraftarının kendisini affetmemesi gerekir.

sözleşmesinin bu sene biteceği belliyken fenerbahçe'nin elini kolunu bağladı. de colo'nun, vesely'nin, datome'nin ve sloukas'ın 2022'ye kadar sözleşmesi var ve yaklaşık 10 milyon dolar ediyor aldıkları para toplamı. sezon başından beri takımın hiçbir sıkıntısını çözmedi, takım bütün seneyi çift başlılıkla geçirdi. bakın çözemedi demiyorum, çözmedi. tek yapması gereken sloukas'a yeter demekti ama onun yerine de colo'nun önünü kesti, ocaktan beri de colo'nun 30 dakika üzerine çıktığı maç sayısı 2 (11 maçta). vesely fiziksel anlamda defo doluyken 3 yıllık sözleşme ile durumu kilitledi, datome 2017'den beri vasat takılıyorken ve 32 olmuşken onu da kallavi bir kontratla tuttu. tamam, türkçe öğreniyor, entelektüel falan ama performansı 2 senedir yetersiz olan, dizleri eskisi gibi olmayan 32 yaşında bir oyuncuya 3 yıllık kontrat verilmez.

Gigi Datome.

bu sezon başında berbat transferler yaptı

şutör guduric yerine westermann, şutör uzun ve takımın en iyi ribaundçusu melli yerine sırtı dönük oyundan başka bir şey bilmeyen williams'ı getirdi ve kendi kurduğu sistemi bozdu. üstüne üstlük 8 ay kaçıran lauvergne'in nasıl döneceği belirsizken ve vesely sakatken bir tane bile oyuncu takviyesi yapmadı. stimac demeyin, stimac'ın gideceği aldığı 3 aylık kontrattan belliydi. kenneth faried, chris singleton gibi bir takviye ile takım çok daha iyiye gidebilecekken hiçbir şekilde sistemine uymayan stimac'ı geçici kontratla aldı.


ve en önemlisi, obradovic istemiyor

çok belli bu. geçen seneye kadar modern basketbol oynayan takım ne hikmetse salak salak sırtı dönük oyun zorlayan, yardımlaşmayan bir takım oldu. herhangi bir mağlubiyette "bugün istemeliydik, daha iyi olacağız" diyen adam şubattan beri "yorulduk, bir isteksizlik var niyeyse" diye ağız değiştirdi. takım modern olan hiçbir şeyi yapmıyor, ligin en demode oyununu oynuyor ve takım ruhu yok. normal sezonda 8. falan olduysa tek sebebi kadro kalitesidir. oyuncular uyumsuz da olsa çoğu euroleague ortalamasının üstünde isimler. daha kaliteli olup takım ruhun olunca hoca beceremese bile barcelona gibi oynuyorsun, her maçı ite kaka alıyorsun, bu senaryoda da bir sürünüp bir coşuyorsun işte.

bu noktaya bir anda gelinmedi

bu noktaya 39 sayı atarak maç alan oyuncunun önünün kesilmesiyle, 2 şampiyonluğa mal olup 3 ribaund anca çeken dizleri pert bir pivota 3 yıllık kontrat verilmesiyle, avrupa'da hiçbir takımın direksiyonu emanet etmeyeceği pısırık bir gardın uydurmasyon nba tehdidi ile 3 yıllık kontrat verilmesiyle, abuk abuk transferlerle, ekim-mart arasında takımın oturmamasıyla gelindi. şayet obradovic bunları ayrılma uğruna bilerek yaptıysa ikiyüzlüdür ve sözleşme hak etmemiştir. yok, obradovic'in basketbol konusundaki görüşü hakikaten tarihe gömülü oyuncuların başarı getirebileceğine evrildiyse de çağdışılıktan dolayı sözleşme hak etmemiştir. böyle eski kafalı bir antrenör takıma hiçbir şey katamaz, pesic'li barcelona'da bütün sene gördük. muhtemelen pesic'in yerine barcelona'ya gidecek. orada tomic'i ilk 5'e çekip mirotic'i 30 dakika oynatmazsa, higgins varken hanga üzerinden hücum planlarsa, topu calathes yerine heurtel'e emanet ederse ancak samimiyetine inanabilirim. yoksa hiç canınızı sıkmayın, obradovic fenerbahçe'de zora zor kalmış demektir. zora zor kalıp takımını bilerek sabote edecek hoca da eksik olsun. ister phil jackson olsun, ister zeljko obradovic, ister gregg popovich, bir takım böyle bir rezilliği kaldıramaz.


kendisine üst üste 5 final four, üst üste 3 final ve 1 şampiyonluk için teşekkür ederim

ama böyle ayrılık olmaz. bu resmen takımı dinamitlemek. fenerbahçe o kontratlardan kurtulana kadar tehdit olamayacak. (ondan sonra da ekonomi fişi çekecek zaten) ve bu esnada da obradovic ve barcelona şampiyonluğa yürüyecek. cidden kalleşçe bir hareket. panathinaikos'a, real madrid'e yapamadığını fenerbahçe'ye yapması da kendisi için ayrıca utanç olmalıdır. her şey kupa değil, her şey şampiyonluk değil. jerry sloan'ın utah'ta bıraktığı miras ortada. fenerbahçe gerek seyircisiyle, gerek iki yönetimiyle obradovic'e gereken desteği ziyadesiyle verdi. eğer istemiyorduysa 2019 haziran'ında "benden bu kadar" diyebilmeliydi. hem fenerbahçe'nin yeniden yapılanma fırsatı olurdu, hem obradovic hatırasını lekelemezdi. ama böyle olunca fenerbahçe önümüzdeki 2 sezonu daha başlamadan yitirdi, herhangi bir koçun şu oyuncu grubu ile yapabilecekleri çok sınırlı. adamlar birbirini sevmiyor lan, daha ötesi var mı? de colo uzatmada üçlük atar sloukas üzülür, perde ister vesely gelmez, pas ister kalinic'le datome sallamaz. takımda şu bölünmenin önünü alabilecek tek koç obradovic'ken hiçbir şey yapmaması kabul edilemez. hiçbir şey yapmayarak fenerbahçe'nin kendisine herhangi bir şekilde tehdit olma olasılığını yok etti, gerçekten alçakça. umarım barcelona'da başarısız olur. kendisi takımını baltalayacak kadar niyeti bozmuşsa boşa iyi niyet beklemesin kimse. umarım finale kadar herkesi ezerek ilerler,maç dahi kaybetmez ve finali son topta kaybeder.

lebron james 2011'de aynısını yaşadı, 2021'de senin de aynısını yaşaman dileğiyle koç.

7 yıllık fenerbahçe kariyeri

507 maç
382 galibiyet
5 euroleague final-four
3 euroleague finali
1 euroleague şampiyonluğu
4 türkiye ligi
3 türkiye kupası
3 cumhurbaşkanlığı kupası

yaşattığın her şey için teşekkürler koç.