Fener'in Yeni Hocası Olacağı Konuşulan Phillip Cocu'ya Yapılan Eleştirilere Cevaplar

47 yaşındaki Hollandalı teknik adam Phillip Cocu'nun, Aykut Kocaman'dan boşalan Fenerbahçe teknik direktörlüğü koltuğunu devralması bekleniyor. Cocu'nun adı bu kadar sık anılırken kendisiyle ilgili epey de bir eleştiri var elbette. Fenerbahçe taraftarı bir Ekşi Sözlük yazarı, bu eleştirilere tek tek yanıt vermiş.
Fener'in Yeni Hocası Olacağı Konuşulan Phillip Cocu'ya Yapılan Eleştirilere Cevaplar
PSV.nl


1. ülkeyi tanımıyor

şu anda milli takımımızın başında olup, daha düne kadar ne zaman ülkeden bir hoca kovulsa hemen takımın başına geçirmeye çalıştığımız lucescu, ilk kez gelmeden önce ne kadar tanıyordu ülkeyi? veya ülke futboluna çağ atlatan piontek, feldkamp gibi isimler? galatasaray'ın en efsane şampiyonluklarından birine imza atan eric gerets'in evinde lig tv mi vardı? deniyor ki son bilmem kaç yılda hep türk hocalar şampiyon oldu. bunun sebebi maalesef ülkedeki millici algı yönetimi ve basının içinde acayip bir şekilde şenol, fatih, aykut gibi türk hocalardan ekmek yiyen kesim. galatasaray bu sezon şampiyon olduysa, sezon başında tudor'un arka arkaya galibiyetleriyle topladıkları puanların hiç mi değeri yok? biraz kafaları açalım lütfen.

2. stajyer hoca

daha önce bunun zico'ya da dendiğini hatırlıyorum. ha benim gözümde zico hiç tam anlamıyla teknik direktör olamadı o ayrı konu, lakin stajyer gelip kral ayrılan çok adam oldu dünya futbolunda çok takımın başına. conte de stajyer geçti juventus'un başına; diego simeone, river plate'i küme düşürüp atletico'nun başına geçti; guardiola da barcelona'yı aldığında henüz stajyerdi. isterseniz daha da uzatabiliriz bu listeyi.

3. hollanda ligi çok basit

eyvallah, basit olsun. evet; takımlar daha futbol oynamaya odaklı, faul sayıları az, topun oyunda kalma süresi çok, teknik ve hızlı oyunculara yönelik bi lig. ama bütün bunlar cocu'nun 4 senede kaldırdığı 3 eredivisie şampiyonluğunu gölgelemez. ajax hanedanlığını yıktı, araya 1 kere feyenoord şampiyonluk sıkıştırdı. bu sene kadrosu diğer takımlardan özellikle ajax'tan 1 tık geride olmasına rağmen yine şampiyon oldu. bunu yaparken yaklaşık 140 milyon euro'ya yakın oyuncu satışı elde etti ve bunların hemen hemen hepsi, kendisinin alt takımda alıp a takıma kazandırdığı oyuncular. hadi bakalım çok övdüğünüz türk hocalardan bir tanesi gitsin ve bu başarıları dünyanın herhangi bir liginde elde etsin bakalım.

4. çok maliyetli

yok efendim psv'ye tazminatı için para ödeyecekmişiz de, cocu aldığının 5 katına geliyormuş da... önce bu rakamlar bi netleşsin sonra konuşuruz. ama diyelim ki hakikaten dediğiniz gibi. cocu şu an psv'den 500 bin euro gibi bir ücret alıyor. tazminatı da 1 senelik kontratı kaldığı için o alacağı paraya denk gelir aşağı yukarı. eğer ki 5 katı da para alacaksa vitor'ün aldığı ücrete yani 2.5 m euro'ya gelir. şu an türkiye'ye geleceği ingiltere görünen hiçbir hocayı bu paranın altına zaten getiremezsiniz. size bu uçuk gelen rakamlar zaten piyasanın minimumu.

5. daha iyisi olabilirdi

şimdi burada yönetimin birincil kriterini kesin bilmiyoruz. ama tahmin edebiliyoruz. ne dedi ali koç? önceliğimiz kısa vadede scouting üzerinden değer ve gelir yaratmak, orta vadede de alt yapıdan oyuncu çıkarıp bunlar üzerinden başarı ve gelir elde etmek. e peki bu profile uyuyor mu cocu? psv'de yaptıklarına bakarsak uyuyor. yani demek istediğim belki yönetim sizin gibi 1 senelik veya hatta 1 ön elemelik bakmıyor olaya. belki genç oyuncularla çalışma isteği olan ve çalışabileceğini daha önce kanıtlamış hoca ile çalışmak istiyor. belki cocu'nun psv'deki hem alt yapı hem a takım tecrübesinden faydalanmak ve uzun süreler bu sistemi fenerbahçe'de oturtmak istiyor. tutar mı tutmaz mı orasını bilmek mümkün değil. ama bilmenin mümkün olduğu şey niyet. yönetimin niyeti uzun vadeli bir sistem oturtmak, günü kurtarmak değil.

6. aykut kocaman kalsa daha iyiydi

bu kesime söyleyecek lafı gerçekten çok zor buluyorum. hatta bulamıyorum. ama mümkünse bu düşüncede olanlar ivedilikle futboldan uzaklaşsın. kendilerine başka bir hobi bulsunlar. ya da resetlesinler kendilerini, bildiklerini sandıkları her şeyi unutsun, sonra avrupa futbolunu izlemeye başlasın, belli birikim edindikten sonra gelip türkiye ligini izlesinler. aykut kocaman, futbol dünyasında sözüyle işi birbirini tutmayan 1 numaralı isim. anlattığı ve oynamak istediğini iddia ettiği futbol ile sahaya sürdüğü takımdaki oyuncu özelliklerinin zerre alakası yok. bunu detaylandırıp konudan uzaklaşmak istemiyorum. ama eğer ki siz "kaybettiğimiz anda en kısa sürede topu geri kazanan", "topun değerini bilen ve pas oyunu oynayan" bir takım olduğumuzu, ve buna yönelik 11ler ile maça çıktığımızı düşünüyorsanız hakikaten futbolu bilmiyorsunuz. kadroda adam yoktu demeyin, ben kadroda modric ve rakitic vardı da bu oynatmadı demiyorum; oyuncu tercihleri, kadroda -kaliteleri tartışmalı- farklı alternatifleri olsa dahi hep aynı tip oyuncular üzerineydi diyorum

Bu içerik de ilginizi çekebilir