Fiat Otomobiller Türkiye'de Neden Çok Tuttu?

Fiat, uzun zamandır Türkiye'de en çok araba satan markalardan biri. Peki bunun sırrı nedir? Fiat neden Türkiye'de tuttu?
Fiat Otomobiller Türkiye'de Neden Çok Tuttu?

fiat'ın türkiye'de tutmasında fiyat tabii ki önemli rol oynuyor ama olay kesinlikle “sadece” arabaların fiyatı değil.

kim ne derse desin, fiat otomobillerin tasarım anlamında rakiplerinden üstün olduğunu düşünüyorum. en basitinden, doblo’yu düşünün. tasarım olarak her dönemde rakiplerinden daha çekiciydi. tabii bu subjektif bir konu. düşüncemi yazıyorum.

öte yandan, fiat, müşterinin isteklerini çok iyi çözen bir firma. yine doblo örneğinden gidelim, adamlar baktı ki, bu araç çoğu zaman ciddi anlamda yüke maruz kalmıyor, sınıfındaki tüm araçların tersine, arkaya bağımsız süspansiyon koydular. diğer tüm rakiplerinde makas vardı ve konfor çok ciddi anlamda etkileniyordu.

yine donanım seviyelerinde, en gereken donanımı bulma konusunda fiat çok başarılı. yeni teslim aldığım fiat egea cross aracımda, inanın ne donanım var, doğru düzgün incelemeden aldım. bu araç “orta paket” ve full led far koymuşlar. carplay koymuşlar, hız sabitleme koymuşlar. ben bir otomobile bindiğimde, önümü iyi görmek isterim, müziğimi kolayda dinlerken, telefonumu da şarj etmek isterim, uzun yolda hızımı sabitlemek isterim. bunlar gerçekten önemli donanımlar. kendi fiyat skalasında çoğu araçta led far yok örneğin. anlamsız donanım koymuyorlar. bu güzel.

bir de servis konusuna değinmeden geçemeyeceğim. bakın, 2009’da sıfır km mercedes suv aldık anneme, 10 sene hep yetkili servise götürdüm. kendime 2018’de sıfır km bmw aldım, bugüne kadar hep borusan’a götürdüm. şirkette vag grubu araçlarımız oldu, yetkili servise götürdüm. ben fiat kadar ilgili, alakalı ve ucuz servis görmedim. yeri geldi, standart bakım için aracı bıraktığımda altıma araç verdiler, yeri geldi benim fark etmediğim sorunu bulup garantiden çözdüler. her seferinde ilgili alakalı personele denk geldim.

borusan’da ve mercedes servislerinde, mümkün olan her şeyi, gerekli-gereksiz hemen değiştirmek istiyorlar. bir ön fatura çıkıyor, şişik. hemen araya girip bunları bunları istemiyorum dediğimde, fatura yarıya düşüyor. bahsettiğim şey, 10.000 km’de aracın fren disklerini değiştirmek istemeleri gibi. (profesyonel ralli pilotuyum, diskin ne zaman değişeceğini gayet iyi anlıyorum.) fiat’ta bu yok.

bir de yedek parça ucuzluğu ve temini durumu var. bunda da yerli üretim modellerde ciddi avantaj var. örneğin, fiat 500’ün parçası için pandemi döneminde sıkıntı yaşandı. aslında çoğu aracın parçası için yaşandı. fakat yerli üretim araçların hepsinin bolca parçası vardı. ucuzluğundan bahsetmiyorum bile.

tüm bu sebeplerden ötürü, 2016’dan beri aralıksız fiat kullanıcısıyım. en son geçen gün, egea aldım, 5 yıl garantisi bitene kadar kullanmayı planlıyorum. garantisi bitince, yine o gün hangi fiat uygun gelirse, onu alır binerim diye düşünüyorum. 2. otomobil olarak, benim için fiat’tan daha iyi bir tercih yok.