Fight Club'ın Yazarı Chuck Palahniuk'un En Az Fight Club Kadar Sarsacak Kitaplarından Aforizmalar

Yeraltı Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden olan Palahniuk'u Fight Club'tan tanıyoruz. Oysa yazar sonrasında da birçok kitap yazmıştır. Bu kitaplar da en az Fight Club hatta bazen ondan daha fazlası olabilecek hikayeleri barındırıyor.

Öncelikle yazar hakkında genel bir bilgi paylaşalım.

oregon üniversitesi'nden mezundur. üniversite yılları boyunca yazar olmayı aklından bile geçirmemiş, geçimini otomobil tamirciliği yaparak kazanmakta iken, 1996'da arkadaşlarıyla birlikte devam ettiği bir edebiyat grubu çerçevesinde project mayhem (kargaşa projesi) adlı kısa hikâyeyi yazdı. söz konusu hikâye üç ay gibi kısa bir süre içinde fight club'a dönüştü ondan sonra da sırtı bir daha yere gelmedi bu adamın. fight club'dan sonra sunları yazdı:

survivor(1999),
choke(2001),
invisible monsters(1999),
fugitives and refugees(2003),
diary(2003),
lullaby(2002),
stranger than fiction(2003)
haunted(2005)

Bu listede eksiklikler olmakla birlikte 2005'in ardından da 5'i türkçe'ye çevrilmiş olmakla birlikte 8 kitap daha yazmıştır. 15 kitabın sahibidir kendisi.

Kronolojik sırasıyla Palahniuk'un kitapları ve içinde geçen aforizmalardan beyin yakan bölümler.

Dövüş Kulübü (Fight Club, 1996)

"hayatta sevdiğin her şey sana sırt çevirecek ya da ölecek. hayatta yarattığın her şey bir kenara atılacak. hayatta seni gururlandırmış ne varsa hepsi çöpe gidecek..."

(bkz:dövüş kulübü)

Görünmez Canavalar (İnvisible Monsters 1999)

"gelecek ne zaman umut olmaktan cikip bir tehdit haline geldi?"

"bir insani ne kadar severseniz sevin kani size dogru akmaya basladiginda geri cekilirsiniz"

chuck palahniuk'un baska hicbir kitaba benzemeyen, kendisini de kat be kat astigi kitabi.

Tıkanma (Choke 2001)

boğulmakla, bu insanların ölene kadar saygı duyacağı ve adınızı sayıklayıp duracağı bir efsane olursunuz.size can verdiklerini düşünürler.ömürleri boyunca yaptıkları en iyi iş ve ölüm döşeğindeyken varlıklarının ispatı olarak andıkları tek kişi siz olabilirsiniz.

bu yüzden saldırgan kurbanı dibe vurmuş zavallıyı oynayın.profesyonel hatanın ta kendisi olun.eğer onlara kendilerini tanrı gibi hissettirebilirseniz , insanlar deveye hendek bile atlatırlar.


tıkanma

-

chuck palahniuk

Ninni (Lullaby, 2002)

voodoo bebeğinin müzikli versiyonu olan chuck palahniuk kitabı.

- "antik yunan kültürü uzmanları, o dönemde yaşamış insanların fikirlerini kendilerine ait saymadıklarını söylüyorlar. antik yunanlılar akıllarına bir fikir geldiğinde, bir tanrı veya tanrıçanın kendilerine bir emir verdiğini sanıyorlardı. apollon onlara cesur olmalarını söylüyordu. athena ise aşık olmalarını söylüyordu.
günümüz insanları ise ekşi kremalı patates cipsi reklamı duyar duymaz, satın almak için hemen sokağa fırlıyorlar ama buna özgür irade diyorlar artık.
antik yunanlılar en azından dürüstlermiş."

Günce (Diary, 2003)

sayfa aralarına değişik bilgiler serpiştirilmiş chuck palahniuk kitaplarından biri. yazarın kitaplarına "bakalım bu sefer neler öğreneceğiniz" diye başlıyorsunuz, roman da sürükleyici olursa tam bir altın vuruş gerçekleşiyor.

- "misty adama, masonların bir bacanın iç kısmına asmak ve kötü ruhların baca deliğinden girmesine engel olmak için bir tılsımı, dini bir madalyayı harç ile zincire tutturduklarını anlatıyor. masonlar ortaçağda uğur getirmesi için yeni binaların duvarlarının içine canlı kedi kapatırlarmış. ya da canlı bir kadın. binaya ruh vermek için."

Tekinsiz (Haunted, 2005)

zor okunan chuck palahniuk kitabı. kitap kalın diye başlarda seviniyordum.bitmeyecek hemen ne güzel lan ehe ehe,diye. nitekim de bitmek bilmedi. kolay sinidirilmiyor en başta.anlatım tarzından kaynaklanıyor bu sanırım. klasik palahniuk kadar iğrenç sadace. bir kere çok ciddi şekilde ruhsal gelişimini tamamlamamış insanların ya da -yüzelsel olarak +18 demek saçma olsa da- okumaması gerekir. ağır çünkü. en güzel hikaye sona saklanmış. son hikayeye geldiğimde''oh be bu işte.'' diye sudan çıkmış gibi nefes aldım.

---spoiler---

insan ruhlarını mükemmeleştiren büyük bir fabrikada,dünya adeta bir örs gibiydi. insanların taşları perdahlamak için kullandıklarına benziyordu.bütün ruhlar sivri köşelerini zımparalamak için buraya geliyordu.hepimiz her türlü karmaşa ve acı tarafından pürüzsüz bir şekilde aşındırılıyorduk.cilalanıyorduk.bunun kötü bir yanı yoktu.bu,acı çekmek değil erozyondu.

---spoiler----

yalnız ayrıntı yayınlarına iki çift sözüm var:

allah bin türlü belanızı versin.comic sansla yazmak nedir lan?

Çarpışma Partisi (Rant, 2007)

"tanrılarının bakire bir insandan ölümlü bir çocuk tasarladığına inanan milyarlarca insanın yaşadığı bu dünyada, insanların çoğunun azıcık hayal gücü olması şaşırtıcıdır."

yeşil taylor simms'in alan notlarından (tarihçi)

(bkz: yazıyor durduramıyoruz)


Ölüm Pornosu (Snuff, 2008)

"ah şu mastürbasyon delileri. ah şu otuzbirciler. akıllarından geçeni anlamak için bir kez yüzlerine bakmanız yeter. mesela kolları güllerle dolu çocuğa bakın. kendini beyaz atlı prens sanıyor. bugün, trajik hayatı boyunca kötü seçimler yapmış cassie wright'ı kurtarmak için buraya gelmiş. oğlan, kadının çocuğu yaşında. ona bir öpücük verince, kadının uyanıp, minnettarlık hisleriyle ağlayacağını düşünüyor.

bunlar, gözünüzü üzerinden ayırmamanız gereken kaybeden herifler."Pigme (Pygmy, 2009)

aslında bu romanın edebi açıdan hiç bir değeri yok. roman olarak anlamsız. ama chuck palahniuk kendine özgü tarzıyla amerikan hayat tarzını, american rüyasını çok güzel eleştirmiş. alışık olduğumuz üzere cinsel öğeleri kullanmış. kitapta en unutamadığım ergen yaştaki kedi kız kardeş isimli bayan karakterin okuduğu okulun bilim projesinde son teknoloji bir fallus* geliştirmesi. amerika gibi bir özgürlük ülkesinde bu derece absürt bir olay* garip kaçmasa gerek.* amerikada gerçek hayatta dahi böyle bir şey olabilir. bu bölümü altta kitaptan alıntı yaparak spoiler halinde vermek istiyorum.

---

spoiler

---

bir diğer standart özellikte şu: fallus, derinin iletkenliğinden faydalanarak, kullanıcının şeker ve kolestrolünü ölçebiliyor, beden sıvılarının elektrolit bozukluklarını düzenleyebiliyor. yumurtlama çevrimini düzene sokuyor. hafızayı güçlendiriyor. gardırobunuzu düzenliyor. otomobilinizin birim yakıt başına katettiği yolu çoğaltıyor....
--- spoiler ---

yazar fallusa* abidik gubidik bir sürü özellik ekleyerek hiciv sanatını son damlasına kadar kullanmış.