Film İzlerken İngilizcenizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek En Basit ve Etkili Çözüm

İş/okul/ev üçlüsü nedeniyle İngilizcemizi geliştirmek için ayırabileceğimiz zaman genellikle kısıtlı ama film izlemeye vakit ayırabiliyoruz. Öyleyse film izlerken yabancı dili geliştirmeye çalışmak oldukça pratik ve verimli bir çözüm olabilir.
Film İzlerken İngilizcenizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek En Basit ve Etkili Çözüm
iStock

"yabancı bir dil öğrenmek istiyorsanız kitapları, kelime listelerini ve özellikle grameri bir kenara bırakın" diyor a.j.hoge.

ana diliniz gibi doğal ve aksanlı konuşmak için ihtiyacınız olan şey bir bebeğin öğrenme taktiğiyle aynı olmalı.

taklit.

peki neyi taklit edeceğiz?

eğer o ülkede değil ve kendi imkanlarımızla dili en doğru şekilde "öğrenmek ve kullanmak istiyorsak" bize yardımı dokunacak en önemli araç, sit-com ve film izlemek.

buraya kadar olan kısmı muhakkak duymuşsunuzdur, henüz yeni birşey söylemedim. a.j. hoge'un geliştirdiği teknik buradan sonra başlıyor.

"anlayamadığınız şeyi öğrenemezsiniz" diyen hoge, "bir filmi önce başından sonuna kadar altyazı ile izleyin" diyor. film bittikten sonra tekrar başa sarıp 3-4 dakikalık sahneyi tekrar izleyin, bilmediğiniz kelimeleri not alın ve anlamlarına bakın. tekrar başa sarın ve aktörün kelimeleri hangi vurguyla söylediğine, jest ve mimiklerindeki değişime dikkat edin. daha sonra altyazıyı kapatıp yeniden dinleyin. bunu 3-4 dakikalık ilk sahne için 7-8 defa yapın.

ilk günkü görevinizi bu şekilde tamamlayın.


ikinci gün

aynı filmin ilk sahnesini yeniden altyazılı açın. ilk gün not aldığınız kelimeleri unutmuş olabilirsiniz, endişelenmeyin.

filmi başlattığınızda bu defa aktörle beraber seslendirmeye çalışın, onunla aynı ses tonunda, aynı vurgularla. sahne bitince yeniden başa sarın ama bu defa filmin sesini kapatın ve konuşan sadece siz olun. bunu yaparken sesinizi kaydetmeyi unutmayın. daha sonra kendi sesinizi dinlediğinizde nerede hata yaptığınızı, aksanınızdaki farklılıkları göreceksiniz.

filmin ilk sahnesini defalarca birkaç gün boyunca dinleyin ve aktörü taklit edin. birkaç gün sonra yeniden sesinizi kaydedin. kullandığınız aksan sizi mutlu edecek ve iğreti durmayacaktır. üstelik bilmediğiniz tüm o kelimeleri doğru telaffuz ve anlamlarıyla öğrenmiş olacaksınız.

bu yöntemle bir filmi bitirmek birkaç aya mal olabilir fakat bunu bir görev değil de bir eğlenceymiş gibi uygularsanız birkaç ay sonra anlama, dinleme ve konuşma kabiliyetinizdeki gelişimi farkedeceksiniz.