Film Yazılarında Sıkça Gördüğümüz "Executive Producer" Tam Olarak Kimdir, Ne İş Yapar?

Film ya da dizi izlerken sıkça karşılaştığımız bu sıfat, aktör ya da yönetmen gibi net bir tanım yapmadığı için belki de aklımızı en çok karıştıranlardan. Gerisini Sözlük yazarlarından bir öğrenelim.
Film Yazılarında Sıkça Gördüğümüz "Executive Producer" Tam Olarak Kimdir, Ne İş Yapar?
iStock.com


yürütücü yapımcı olarak da türkçeleştirilebilecek olan helmsmen arasında yer alan kişilerdir. amerikan hukukunda "the head of production" olarak da ifade edilirler. (bu da filmin yapımcılarının hiyerarşik olarak üstleri olduğunu açıklar). yani stüdyo yapım aşamasının kaptanı durumundadırlar. başlıca yaptıkları işler şöyle sayılabilir:

. bir stüdyo ya da finansör için, geliştirilecek projelerin seçilmesi,

. yazarları seçmek, onlarla görüşüp screenplay hakkında tartışmak,

. yapımcıları, yönetmeni, aktörleri ve diğer ekibi stüdyonun diğer yetkilileri ve diğer film yapıcılarıyla birlikte seçmek,

. pre-prodüksiyon (on yapım) yapım ve post-prodüksiyon,

. marketing planlamaları ve dağıtım çalışmaları

görüldüğü gibi filmi asıl sırtlamış ve yapımında çok emek sarf eden kişilerdir. sadece parayı yatıran kişi olarak algılanmaları pek de doğru değildir bu bağlamda.

excutive producer tanım olarak parayı veren insandır, ancak parayı veren insanlar genelde bu unvan yerine saf producer unvanını tercih ederler, hatta bu unvanı almayı parayı vermenin ön koşulu olarak sürerler. bunun nedeni film olur da akademi ödülü alacak olursa, ödülün sadece "producer" adı altındaki insanlara veriliyor olmasıdır.

2016 yılında "En İyi Film" dalında Oscar alan Spotlight filminin yapımcıları ve oyuncuları.

ülkemizde tam karşılığı var mı bilmediğim görev.

özellikle son yıllarda hollywood daha çok twilight, fifty shades of grey, hunger games gibi uyarlama filmlere kaydığından hollywood aktör tayfası yüksek bütçeli filmlerden netflix gibi oluşumların dizilerine yada mini dizilere kaymakta.

aktörler (sadece) maddi tatminden öte projeyi daha çok sahiplenebilmek ve söz sahibi olabilmek adına yer aldıkları yapımlarda aynı zamanda executive producer olarak yer almaktalar. birkaç örnek vermek gerekirse;

(bkz: matthew mcconaughey) - true dedective
(bkz: kevin spacey) - house of cards
(bkz: kevin bacon) - the following

"yapım yönetmeni" olarak yapılan çevirisi en doğru olanı gibi görünmektedir.