Filtre Kahveyi Filtre Kullanmadan İçersek Ne Olur?

Filtre kahveyi herhangi bir ekipman kullanmadan, çözünebilir granül kahveler gibi bardağa iki kaşık koyup üzerine sıcak su ekleyerek tüketebilir miyiz? Tüketirsek ne olur? Kısaca bir bakalım.
Filtre Kahveyi Filtre Kullanmadan İçersek Ne Olur?
iStock

filtre kahveyi filtresiz içme metodu kullanılabilir tercihe göre.

yine de şu bilgiyi aktarmakta fayda var: elde ettiğiniz fincan profili filtre kahve makinesiyle elde edeceğinizden farklı olacaktır. ekipmansız gerçekleştirilen demleme (kahve ve suyu bir arada bekleterek) "immersion" dediğimiz tekniğe denk geliyor. french press'le yapılan da bu aslında. kahve partiküllerini aşağı doğru ittirmek aslında demleme sürecine çok etki eden bir şey değil, orada amaç fincanı olabildiğince temiz çıkarmaya çalışmak ama kağıt filtre kullanmadan yapılan demlemelerin tamamen partiküllerden arındırılması yine de mümkün değil.

Immersion: (İng) Daldırma, batırma eylemi.

her neyse, bu immersion denilen yöntemde kahve ve su belli bir süre beraber vakit geçiriyorlar. bunun sonucu olarak da daha fazla yağ çözüyoruz kahveden ve fincanımız ideal dünyada daha tatlı ve gövdeli oluyor fakat asitlerin sunduğu kompleks tatlardan taviz vermiş oluyoruz.

bir de percolation var. burada su kahve yatağına düşüyor, kahveyi çözüyor ve içeceğimiz karafa akıyor (server). standart filtre kahve makineleri ve pour-over ekipmanlar bu yöntemi kullanıyor. yine ideal dünyada fincan sonucu biraz daha asidik ve zarif olmalı french press mantığına göre. ama konu kahve olunca sonucu etkileyen sayısız parametreyi göz ardı edemeyiz.

Percolation: (İng) Süzme.

hatta daha temiz bir fincan için bu yöntemi tavsiye ederim