Final Four'da Yarı Final Heyecanı: Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes Maçının Analizi

Euroleague'de Final Four heyecanı yaşanıyor bildiğiniz üzere. Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes yarı finalinde kazanan kim olacak? Eksikleri olan Fenerbahçe, Efes'e karşı koyabilecek mi? Hep beraber bakalım.
Final Four'da Yarı Final Heyecanı: Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes Maçının Analizi

öncelikle iki takımın kadrolarını ve eşleşmelerini yazalım

bobby dixon / shane larkin
kostas sloukas / vasilije micic
nikola kalinic / krunoslav simon
nicola melli / adrien moerman
jan vesely / bryant dunston

erick green/ rodrigue beaubois
marco guduric / james anderson
ahmet düveroğlu / brock motum
melih mahmutoğlu / doğuş balbay
barış hersek / tibor pleisis

fenerbahçe kadro olarak daha tecrübeli bir takım ancak kadroda önemli eksiklikleri var

özellikle bu tarz maçlarda 3 sayı gerisinde muazzam oynayan luigi datome büyük eksiklik. ayrıca bu sene önemli işler yapan joffrey lauvergne'in yokluğuda büyük sıkıntı olacak. vesely ve kalinic'in antremanlara çıktığı söyleniyor ama ne durumda oldukları net belli değil. tyler ennis zaten doğru düzgün oynamadı bile. 


efes ise bana göre bu sene muazzam bir kadro kurdu

shane larkin sezon sonuna doğru alev almış vaziyette. hem eurolig'e hem de lige damga vurdu. james anderson, micic, krunoslav simon, rodrigue beaubois gibi her an oyunu değiştirebilecek oyuncular var. pota altında brock motum, bryon dunston, tibor pleisis, adrien moerman gibi önemli oyuncular var. sertaç gibi gayretli bir tane daha uzunları var. yani eğer savunmalar sertleşir ve işler pota altına kalır ise anadolu efes çok avantajlı. ellerinde hem çok geniş rotasyan var hem de sert savunma için pota altına yığılma yapabilirler. shane larkin barcelona serisinde 20 sayı ortalaması ile oynadı. fenerbahçe'de ise 36 yaşında ki bobby dixon takımı taşımaya devam ediyor. zaten fenerbahçe bugün maçı kazanacak ise bobby dixon'ın çok iyi oynaması şart.

anadolu efes'in bu maç için en uygun oynama tarzı uzunlarını kullanarak fenerbahçe savunmasını yıpratmak olmalı

ellerinde zaten ceza atışlarını değerlendirebilecek shane larkin, krunoslav simon gibi önemli oyuncular var. micic gibi top dağıtımını seven bir oyun kurucuya da sahipler. benchten gelen ve takıma dinamizm katan bir rodrigue beaubois gibi 6. adama sahipler. pota altı ise bana göre eurolig'in en geniş ve en kaliteli takımı. dunston pota çevresinde etkili iken moerman üç sayı çizgisinden de etkili olabiliyor. özellikle sadece vesely ve ahmet düveroğlu'na karşı oynayacak olmaları efes için çok büyük avantaj. pota altında fenerbahçe'yi ezebilirler.

fenerbahçe'de en büyük farkı hoca yaratacak. yabancı hakemler eğer savunmaların sertliğine göz yumarlarsa bu efes için yine bir artı yaratır. fenerbahçe tarafında bu maçları oynamayı çok seven kalinic ve sloukas var. bu iki oyuncunun performansı fener'in kaderini belli edecek. dixon çok formda ama sanki bugün istediklerini yapamayacak ya da çok iyi oynayamayacak gibi düşünüyorum.

temponun belirleyici olacağı maçtır bu maç

yüksek tempoda geçen, kısa hücum süreleri ve düşük faul sayısının hüküm sürdüğü her durumda efes fenerbahçe'yi yenecektir. fener zaten dar bir rotasyonla oynayak, bir de en kilit adamlarından gigi datome yok. hücumda çoğu kez isolation kullanıp bobby'nin eline bakacaklardır muhtemelen ama savunmada bobby ne yapar, bilemem. obradovic hocanın heybesinden çok tavşan çıkar; 5 kısalı oyunlar, tam saha baskılar vs görebiliriz. esasen tüm bilmece fenerin savunmasında çözülüyor. o bilindik, yıldırıcı sert savunma geldiği vakit; micic de larkin de kafayı kaldıracak oyuncular değil. hele larkin sinirlenip, oyunu düelloya dökerse bayağı fenerbahçe'nin işine gelecektir. ben olsam kalina'yı bunun üstüne salardım mesela, epey kontrolsüz bir tip.

velhasıl fenerbahçe'nin kazanması için birden çok şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. anadolu efes bu maçta favori. sert savunma+düşük tempo+düşük skor+guduric ve bobby'nin çok iyi şut atması+larkin'in devreden çıkması+vesely'nin 30 dk üstü oynaması ve en nihayetinde de efes'in sinirlenip düzenden çıkması lazım fenerbahçe galibiyeti için.

yine de çok üst düzey bir maç olacak. özellikle hakemlerin yabancı olması kıran kırana bir maç yaşanmasına ve ota boka faul çalınmasına engel olacaktır. iyi olan kazansın.

Boston Celtics, Yıllardır Süren Yapılanmayı Neden Başarıyla Sonuçlandıramadı?