Fındık Hasadı Nasıl Yapılır?

Mevsimi de geldiğine göre Karadeniz'in önemli geçim kaynaklarından fındığın nasıl toplandığını kısaca not düşebiliriz. Fındık nasıl toplanır, toplanma şekli, hasadı nasıldır diyenler için gelsin.
Fındık Hasadı Nasıl Yapılır?
iStock

fındık toplamak zor bir eylemdir. fındık arazisi üzerindeki ağaçları ya sallayarak yere dökme ile ya da daldan toplayarak gerçekleştirilir. bunun için birkaç adam alınır. yerden toplama dala nazaran daha rahattır. çömelmek eğimli arazilerde bu işi kolaylaştırır. daldan toplamak ise fındığın yere düşüp kaybolmasını engeller. çakıldak fındıklar diğer fındıklardan önce daldan toplanır.


toplanan fındıklar çuvallardan harman bölgesine boşaltılır. fındığı bahçeden çıkartma araziye göre at, traktör veya insanlar tarafından yapılır. yörede "patoz" adı verilen, fındığı çotanağından ayıran makineye verilir. ve yine harman bölgesine, bu sefer tane olarak serilir. fındık güneşte kurumaya bırakılır. yağmurda ve kapalı havalarda üstü su almayacak şekilde kapatılır.

Fındık patozu.

kuruma gerçekleştirildikten sonra çuvallara teneke usulü olarak koyulur. teneke fındık için ölçü birimidir."serendi" adı verilen, yerden yüksek, fare gibi kemirgenlerin çıkmaması için ayaklarında plaka olan ufak kulübelere konur. uygun bir zamanda da fındığı satmak için bu yerden çıkartılır... fındığın hikayesi böyledir.