Finlandiya’nın Rovaniemi Şehrinde Bulunan Bir Adanın Büyüleyici Güzellikte 4 Mevsim Fotoğrafları

Hem müthiş güzellikte bir ada hem de bir fotoğrafçılık dehasının ortak ürünü olan bu nefes kesici görüntüler ciddi anlamda kıskandırıcı bir güzellik.


jani ylinampa
isimli fotoğrafçı finlandiya’nın rovaniemi şehrinde bulunan bir adanın 4 mevsim fotoğraflarını drone marifetiyle almış.

İlkbahar (kaynak)
Yaz (kaynak)
Sonbahar (kaynak)
Kış (kaynak)

ada, rovaniemi kıyılarına o kadar da uzak değil.

Ada ve Rovaniemi kıyıları (kaynak)

kısa bilgi: finlandiya, bir kısmı iskandinavya yarımadasında yer alan, 188 bin göl ve 180 bin ada/adacıktan oluşan, 5.5 milyon nüfuslu bir baltık ülkesi. finlandiya'nın % 75'i ormanlık alan, % 10'u ise su ile kaplıdır.

finlandiya'ya genel bakış 1 / 2

jani ylinampa instagram

evet finlandiya (kara parçasının tamamı baltık denizine bakmasına rağmen) aralarında tarihi ve coğrafi yakınlık bulunan estonya, litvanya ve letonya gibi asıl üç baltık devletinden biri değildir. önceleri sadece bu üç bağımsız devlet için kullanılan tabir günümüzde zaman zaman baltık denizi devletleri konseyi'ni kastetmek amacıyla da kullanılır.

baltık denizi devletleri konseyi (bddk), soğuk savaş sonrası baltık denizi çevresinde meydana gelen jeopolitik değişimlere cevap verebilmek ve hükümetlerarası iş birliğini tesis etmek amacıyla 5 - 6 mart 1992 tarihlerinde kurulmuştur. bddk'nın üyeleri estonya, letonya, litvanya, isveç, norveç, danimarka, finlandiya, izlanda, almanya, polonya, rusya ve avrupa komisyonu'dur. üye ülkelerden danimarka, norveç ve izlanda'nın baltık denizine kıyısı yoktur.

ve son olarak finlandiya aynı coğrafyada bulunmasına rağmen danimarka, isveç ve norveç gibi asıl iskandinav ülkeleri içinde yer almaz. (finlandiya, izlanda, faroe adaları, aland adaları ve grönland nordik ülkeleri oluştururlar) ancak fiziksel coğrafya tanımının yanı sıra, politik açıdan bakıldığında isveç, norveç, finlandiya, danimarka ve ana karalarıyla bu ülkelere bağlı binlerce ada ve bunların kapladığı alan iskandinav ülkeleri olarak da anılabilmektedir.

Tabii Ekşi Sözlük yazarları da bu nefes kesici güzellik karşısında yorumlarını eksik etmemişler

o değil de, üçer ay arayla o drone'u havada aynı noktaya sabitleyip fotoğrafı çeken adama bravo gerçekten.

durduk yere hüzünlenmeme sebep olmuş adadır. biz de burada betonların arasında oksijen oranı %5 olan şehirde yaşıyor, ölmeyi bekliyoruz.

o denli güzeldir ki, adada dört mevsim geçmesine rağmen kimse bir şeyi yerinden bir santim oynatmaya bile kıyamamışlar. üç tane kayık var mübarekler hiç mi demediniz sokarım adasına diye. suyunuz ekmeğiniz hiç mi bitmedi.

insanlar ne güzel yerlerde yaşıyorlar lan. harbiden coğrafya kadermiş.

burada sürekli değil ama her mevsim 20 gün yaşamak, vücudu şarja koymak gibi olur.

İskandinav Ülkelerindeki İnsanlar Neden Dünya'nın En Mutlu İnsanları Oluyor?