Fırlatılma Testi Sırasında Patlayan SpaceX Falcon 9 Roketi'nin Patlama Görüntüleri

Uzay araştırmaları yapan ünlü şirket SpaceX'e ait Falcon 9 roketi geçtiğimiz günlerde fırlatılma işlemini test ederken patlamıştı. O patlamaya ait bilgi ve son görüntüleri Sözlük yazarları paylaşıyor.

amerikan uzay mekiği uzay kumsalı olarak da bilinen atlantik kıyısında yer alan cape canaveral üssünde patlama meydana gelmiş. abd haber ajansı associated press, patlamanın etkisiyle kilometrelerce uzaklıktaki binaların sarsıldığını bildiriyor.

(01.09.2016)

O patlamayla ilgili ortaya çıkan net görüntüler:

1.10 dk ile 1.12 dk arasını lütfen slowmotion olarak izleyin.. süresini tam ayarlayamıyorun çünkü telefon üzerinden slowmotion yapılamıyor.

dikkat ederseniz tam patlama anının yarım saniye öncesinde sağ taraftan rokete doğru bir siyah cisim geliyor, sonrada patlıyor. çok hızlı geliştiği için ne olduğu bilinmiyor.
komplo teorisyenleri uzaylı felan diyebilir ama birşey çarpıyor işte rokete ve hemen patlıyor.
şimdi asıl soru, o sağdan rokete gelen siyah cisim ne amk...

edit: sanırım tam 1.12 dk patlama oluyor..

Patlama ile ilgili açıklamar ve tartışmalar ise devam ediyor

--- spoiler ---

aşağıdaki edit kısmına hızlı geçin.
--- spoiler ---

roket arizasindan ziyade roketin bagli oldugu ve roketi ayakta tutup yakit yuklemesi yapilmasini saglayan mekanik kule aksaminin arizasina benziyor patlama. havanin durumuna bakarak statik elektriklenmenin kuledeki bir kacakla etkilesime girip bir anda yakiti atomize etmeye baslamasi sonucu ucup giden 200 milyon dolar.

dedigim gibi bir seyse ve sorun kuledeyse cok buyuk bir problem yok. o kulenin kullanilmamasi gerekiyormus bunu gormus olurlar zira dragon 1'den beri kullanilan kule o. 3 kez ustune tam olarak yukarida dendigi gibi laz insaatci usulu kat cikilip yama yapilmis. ama sorun roketteyse biraz daha baslari agriyacak gibi.

peri masalini herkes ister de adi ustunde. peri masali.

birkac gune sorunu tam anlamiyla bulup, cozup, duyuracaklardir.

videoda en cok uzuldugum de dragon kapsulunun ilk 2-3 patlamada saglam kalip sonra roketin tuz buz olmasiyla yere cakilip infilak etmesi oldu.

-------------------------------

edit: falcon 9'un üstünde olay esnasında dragon kapsülü yoktu. uydu ve fairing'i vardı. uyarı için bisquit'e teşekkürler.

bir diğer ekleme de elon musk'ın twitter'da yaptığı açıklamalar üzerine.


yukarıda dediğim gibi kuleden değil falcon 9'un second/upper stage aşamasında bir alev alma olduğunu söylüyor musk. falcon 9 iki aşamadan oluşuyor first stage, main engine'in olduğu ve roketi atmosfer dışına fırlatan aşama, ikincisi de ilk aşama ayrıldıktan sonra uyduyu yörüngeye yerleştiren diye kabaca açıklanabilir. burada önemli olan şey şu: spacex sadece first stage'i tekrar kullanmak üzerine roketleri yere indiriyor. second stage'ler ya dünkü patlamada olduğu gibi payload fairing ya da insanlı ya da insansız dragon kapsüllerini taşıyacak aşamalar. onların yeniden kullanımı söz konusu değil. patlamanın da upper stage'de olması sorunun yeniden kullanılabilir roketlerde olmadığını gösteriyor ki bu da güzel bir gelişme.

yine de spacex'in imajinin cizilmesi gibi bir sorun yok. bu ise giren herkesin kabul ettigi bir gercek bu. roketler patlar. eger roketi kontrollu patlatabiliyorsan uzaya cikabilirsin ama her zaman mumkun olmuyor bu. bu isi yapan cok fazla sirket yok ve spacex kisacik omrunde bu isi en ucuza ve en iyi yapan sirket oldu simdiye kadar.

bir de ayrıca twitter'da güzel bir soru sorulmuş insanlı dragon kapsülü böyle bir patlamadan sağ çıkar mıydı diye. elon musk'ın cevabı da kesin: "evet. bu insan gözü açısından patlama gibi görünebilir ama ilk andaki alevler çok hızlı bir alev alma olayı. dragon bu durumdan kurtulurdu" bunun için özel önlemler alındığını ve dragon kapsüllerinin kendilerini korumak adına acil fırlatma modlarını söyledi. tweet'in aşağısında da bunun test çekimleri gösteriliyor.

şurada: