Fırtınalı Havalarda Gemi Direklerinde Görülen Ürkütücü Işık: Aziz Elmo'nun Ateşi

Aziz Elmo'nun Ateşi (St. Elmo's Fire) ya da Gemici Nuru, fırtınalı havalarda gemilerin direklerinin üst kısımlarında görülen ışıklara verilen ad.
Fırtınalı Havalarda Gemi Direklerinde Görülen Ürkütücü Işık: Aziz Elmo'nun Ateşi

fırtınalı, rutubetli, elektrik yüklü havalarda gurcataların, direğin ucunda, armanın çeşitli yerlerinde sarı ateş topları şeklinde görülen parlak ışıklara verilen ad aziz elmo'nun ateşi. 

eski denizciler tarafından uğur işareti olduğuna inanılırmış. osmanlıcası "edva-ı bahriye". uçakların kanat uçlarında da görülen bu olay pilotlarda geçici körlüğe neden olabiliyormuş. ayrıca minareler, kuleler gibi yapıların sivri uçlarında da görülebiliyormuş bazen. 


roma imparatoru sezar'ın afrika'daki bir savaşta gece yarısı çıkan bir dolu fırtınası sırasında askerlerin mızraklarının ucunda ateş topları gördüğü söylenirmiş. macellan'ın yolculuğu sırasında da mürettebat gördüğü ışıkların kendilerini koruyan azizler olduğuna inanmış ve bu ışıklara "aziz elmo'nun ateşi" (st. elmo's fire) adını vermiş. 15 - 16 yüzyıllarda italyan gemiciler gemici nurunun ışığının isa'nın bedeninden geldiğine inanıp, "corposanto", "cormazant" gibi isimler vermişler. iskoçyanın kuzey doğusundaki balıkçılarsa olayı hala teyze boyutunda ele alıp "corbie's aunt" adını vermişler.

Tüm Mürettebatının Esrarengiz Şekilde Kaybolduğu Mary Celeste Gemisinde Ne Oldu?