Fleabag'in Arada Bir İzleyiciye Bakarak 4. Duvarı Yıkması Ne Anlama Geliyor?

Fleabag dizisinin baş karakterinin olay akışı esnasında 4. duvarı yıkması, yani izleyiciye bir kamera aracılığıyla hitap ederek olayın kurgu olduğunun ben de farkındayım demesi ne anlama geliyor dizide?
Fleabag'in Arada Bir İzleyiciye Bakarak 4. Duvarı Yıkması Ne Anlama Geliyor?

fleabag, stream platformlarındaki az sayıdaki orijinal işten biridir. özellikle dördüncü duvarın sadece bir bakışla yıkılmasını çok beğendim.

fleabag, çeşitli anlarda kameraya konuşarak dördüncü duvarı yıkıyor. bu anlar, bazen o sırada gördüğümüz ama hatırlamadığımız bir karakteri hatırlatmak oluyor. bazen de durumla ilgili kendi hislerini paylaşmak oluyor. ara sıra da -ki bu favorim olur- sadece bir bakışla tepkisini göstermek oluyor. bunları yapmasının nedeni ise anlatacak bir hikayesi olması ve bunu biz izleyiciye kendi bakış açısından anlatmak istemesi.


iyi de neden diğer herkes bu anları görmezken peder görebiliyor?

1. çünkü fleabag kameraya dönüp konuşurken aslında orada olmayan bir şeye konuşuyor. orada izleyici varmış, onu dinleyenler varmış gibi düşünüyor. peder de öyle sayılır. çünkü peder de sürekli tanrı'yla, yani orada olmayan birisiyle konuşuyor. diziye göre, aynı dertten muzdarip iki insan ancak birbirini anlayabilir. bu yüzden her gün dua ederek tanrı'yla konuşarak dördüncü duvarı yıkan bir peder ancak dördüncü duvarı yıkan bir başkasını anlayabilir. finalde fleabag, kameraya bakarak "gelme" gibi bir şey diyor. çünkü hikaye burada bitiyor. daha doğrusu bizimle paylaşmak istediği hikayesi...

2. bir yorumum daha var bu konuyla ilgili. fleabag'in tüm ilişkileri fiziksel. hiçbirisine karşı bir duygu beslemiyor. ama pederden gerçekten de hoşlanıyor. peder de ondan hoşlanıyor.
bu, bize anlatılan kadarıyla daha önce olmayan bir şey. bu aşk, ikisinin de duvarlarını yıkmasını sağlıyor. ikisi de birbirlerini o duvarlar olmadan görüyor. fleabag'in kameraya bakarak dördüncü duvarı yıkmasını peder'in görmesi de aslında fleabag'in ördüğü bir duvarın yıkılması. peder'in fleabag'le birlikte olması da onun inancını ve kiliseye olan bağlığının yıkılması.

dizi -belki de- aşk duvarları yıkmaktır diyor.