Flört Döneminin İlişkiden Daha Güzel Olduğu Ne Kadar Haklı Bir Varsayım?

İki insan birbirine bu kadar yoğun duygular beslerken iş ilişkiye gelince dengeler nasıl değişiyor? Bakalım bu durum beklentilerle mi alakalı yoksa sahiden de işin büyüsü bozuluyor mu?
Flört Döneminin İlişkiden Daha Güzel Olduğu Ne Kadar Haklı Bir Varsayım?
iStock


ilişkilerden anlayışı yatay beslenmeye dayalı insanların yegane deneyimleyebildiği ilişki modeli flört sonrası ilişkisi başlayınca içine düşülen boşluk, hayal kırıklığı, bitse de gitsek isteksizliği ile vardığı kanı.

oysa flört döneminde henüz derin bir bağ, sevgi yoktur. flört döneminde cinsellik daha heyecanlı der isek bence bu çok gerçekçi olur. onun dışında ilişkiden beklenti, hala birbirine yabancı - yeni olmanın verdiği heyecan ise bu biraz da insanların kendinden sıkılıyo olmasının ve illa başka birinin ona heyecan vermesi halinde bir şeylerden keyif alabilmesinin bir sonucu olabilir.

bazı insanlar bu şekilde hissettiği için kendinden memnun değildir daha fazlasını istediği için, ilişkinin içinde de bunu yaşabilmek için derinleştirmek istemez stratejik olarak heyecanın devamı için efor halindedir.


bazısı kendi yapısını kabullenir ve ilişki yaşamamayı tercih eder ve genelde flört dönemi sonrası kapıya yönelir.

bazısı da bir ilişkinin flört döneminin heyecanlarından ibaret olmadığını gerçekçi bir şekilde kabul eder ve ilişkinin getirdiği farklı tarzdaki güzelliklerden keyif almaya bakar, ilişki yaşamak güzel gelir.

heyecan ve yaşananın güzelliği arasındaki farkı kişiler belirler. her flört az biraz bile olsa heyecanlı olabilir ama her ilişki güzel olmaz. iki kişi arasındaki özgünlüğü belirleyecek kendilerine has bir iletişim şekli ve bir dans oluşturdukları alan, yani kendine has olan esas alan ilişkidir bence.

bazı insanlara göre de flört dönemindeki standart heyecanlar sıkıcı olabilir heyecana rağmen. ben şahsen o heyecanı çok toyca buluyorum. geri dönüp baktığımda ne salakmışız diyorum. o salaklık da güzel yaşanmalı ama genel olarak beni esas meraklandıran o kişiyle oluşturacağım ilişkinin şekli, rengi, hissi oluyor. onun merakı beni daha çok heyecanlandırıyor, cezbediyor ilk mesajlara, ilk yaşananlara, ilk buluşmalardaki karın zıplamalarına kıyasla.


insanın devamlı bu tarz toyca yaşadığı heyecan duygusunu sürekli yaşamak istemesi bana garip geliyor. bir kere doğal değil ne yaparsak yapalım, en doğal olunmayan zamanlar, en doğal olunanında bile ilk zamanlar bu oluyor. kişilerinin birbirleri oldukları için değil de, biraz da yabancılığın ve birbirini keşfetmenin verdiği anksiyeteyi çok önemli bir şey olmuş gibi algılaması bana saçma geliyor. tutku olabilir anca. daha birbirine yabancıyken yaşanan cinsellik olabilir. bu da devamlı bir cinsel partner olmanın getirdiği derinliği, paylaşımı ve zevki artırmaz ama heyecan ise söz konusu olan evet bu tarz bir heyecan anca flört döneminde olur.

yani daha doğrusu flört döneminde yaşanan belirsizlik vs. bu heyecanı daha da körükler iyi hissetmemize sebep olur muhtemelen.

birbirine sahip olma zihniyetinde olmazsanız ilişkide de yaşanabilir tam olarak aynı hissettirmese de heyecan. öteki türlü tamam bu benim oldu heyecan bitti modu oluyor ise orada heyecanlanmazın sebebi, karşınızdaki kişinin biricik varlığından ötürü değildir. bu da zaten en başından bazı şeylerin eksik olduğunun ispatıdır.

ilişki o heyecanların üzerine bir şey konulabilince oluşan bambaşka bir şeydir, kıyaslamak çok manasız o yüzden bana göre.