Football Manager 2021'de Kanat Oyuncularının Performansına Etki Eden Faktörler

FM'de kanat oyuncuları nasıl iyi oynatılır? FM sevdalılarının kaçırmaması gereken bir içerik.
Football Manager 2021'de Kanat Oyuncularının Performansına Etki Eden Faktörler


bir istatistik ve futbol delisi olarak bu aralar fm 2021'e kafa yoruyorum

kanat oyuncularının performansına etki eden değişkenleri analiz etmek için bir çalışma gerçekleştirdim. oyunun nerdleri, sevdalıları kaçırmasın. vakit bulabilirsem belki santraforlar için de bir çalışma gerçekleştiririm.

performans değerlendirmesi yaparken en zor kısımlardan biri liglerin farklı zorluk seviyelerinin olması ve bunları ölçeklendirmenin zorluğuydu. bu yüzden internet üzerinden european super league benzeri güçlü takımların bir ligde yer aldığı editör verisi kullandım, oyunu 1 sene simüle ettim. üst seviye takımların oyuncularını baz alarak analiz yaptığım için romanya 3. ligindeki futbolcu grubu için tam emsal değil, alt liglere indikçe fiziksel özelliklerin biraz daha ön plana çıkmasını ve teknik özelliklerin arka plana kalmasını bekleriz ama çok büyük farklar beklemiyorum. oyunun sunduğu ortalama puan değerini kullanmadım çünkü bence güvenilmez bir veri, takım 3-0 kazandığında en kötü oynayan oyuncu bile 7 üzeri puan alabiliyor. performans metriği olarak 90 dakika başına yapılan gol + asist sayısını kullandım.

peki, bir kanat oyuncusunun başarısını etkileyen en önemli özellikler nelerdir? tabii ki farklı taktiksel rollerde farklı özellikler önemlidir ama klasik kanat rollerini baz alırsak sizin için en önemli 3 özellik nedir? önem sırasına göre aklınızda tutun sonra geri döneceğiz.

analiz yaparken korelasyon matrix'lerine dikkat etmemiz gerekir. (yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar problemiyle uğraşmamak için.) oyunda korelasyonu yüksek özellikleri incelemek aslında maç motorunu anlamaya da yardımcı oluyor.


first touch, pas ve teknik. bu 3 özelliğin korelasyonu hayli yüksek, yani biri arttığında yüksek ihtimalle diğeri de artıyor. bu 3 verinin ortalamasını alıp pas becerisi olarak tanımlayalım.

dribbling, flair ve agility. bunların da korelasyonu hayli yüksek. yani fm özel yeteneği daha çok çalım becerisi olarak tanımlamış, merkez orta sahamın flair'i düşük diye üzülmenin pek manası yok. en ilgimi çeken şey ise çeviklik oldu, ben çevikliği hızlanma benzeri bir özellik olarak hayal etmiştim ama daha çok dar alanda kıvraklığı ölçüyor. bu 3 özelliğin ortalamasına da top sürme kabiliyeti diyelim.

Dribbling (dripling): Top sürme.
Flair: Yetenek.
Agility: Çeviklik.

finishing ve composure. bu iki özelliğin korelasyonu yüksek. soğukkanlılık daha çok zor anlarda iş bitirebilme olarak tanımlanmış. ben bunların yanında long shot özelliğinin de paralellik göstermesini beklerdim ama çok güçlü bir korelasyon yok. örneğin luiz gustavo'nun finishing'i kötü olmasına rağmen long shot'ı gayet iyi. finishing ve composure'un ortalamasını da atak sonlandırma olarak tanımlayalım.

off the ball ve anticipation. bu 2 özelliğin korelasyonu yüksek ama pas verilerinin korelasyonu kadar yüksek değil. anticipation'ı kötü off the ball'ı yüksek oyuncular da var ve off the ball daha büyük öneme sahip.

bunun dışında performansa etki edebilecek diğer değişkenleri de analize ekledim. bunlar; kararlılık, vizyon, long shot, hız. kanat oyuncuları için orta yapma verisini analize eklemedim çünkü bazı kenar oyuncuları çizgide oynayıp çok fazla orta yaparken içe kat eden kanat oyuncuları çok az orta açıyor, bütün kanat oyuncuları için elzem bir özellik değil. birçok mental özellik var ama kararlılık hepsinin genel yansımasını verdiği için tek başına da hayli yeterli bir veri.


size göre kanat oyuncuları için en önemli 3 özellik zaten aklınızda.

peki istatistiksel hesaplara göre en önemli özellikler neler?

1. top sürme kabiliyeti: dribbling, flair ve agility ne kadar yüksekse, elit seviyede oyuncu o kadar çok gol + asist katkısı veriyor. buna göre, rakip markajından dribbling yapmadan kurtulmak pek mümkün değil gibi duruyor.

2. topsuz alan kabiliyeti: off the ball ve anticipation, ama daha çok off the ball topsuz alan kabiliyetini belirliyor. 2. sırada olmasına rağmen standart sapması 1. sıradaki top sürme kabiliyetine göre daha düşük. yani top sürme kabiliyeti olmadan belki yüksek gol sayısına ulaşabilirsiniz ama topsuz alan becerisi olmadan çok zor. teknik, vizyon vs bir sürü havalı özelliktense off the ball kanat oyuncuları için çok daha büyük öneme sahip. mental özelliklerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz.

3. pas kabiliyeti: first touch, pas ve teknik değerlerinin ortalaması. 1. sırada olmasını bekliyordum ama aşağılarda çıktı. üstelik de standart sapması çok yüksek. yani first touch, pas, teknik becerileri düşük olan ama üst seviyede gol + asist sayısına ulaşan hayli oyuncu var. bu oyuncular hızlarıyla, sezgileriyle bir şekilde başarıya ulaşabiliyorlar. kanat oyuncunuzun çok üst düzey bir pasör olmasına gerek yok.

bundan sonra kanat oyuncusu transfer ederken bu bilgilere dikkat etmenizde yarar var. tabii ki daha birçok kriter var. oyuncunun kişilik tipi, oyun karakteri (verkaç yapar, tribüne oynamayı sever vs). ama salt nümerik değerlerle yola çıktığımızda da karşımıza tatmin edici sonuçlar çıkıyor.