Formula 1 Yeni Sezon Başlarken Takımlar ve Pilotların Ön Değerlendirmesi

Formula 1 2021 sezonu kapıdayken genel bir ön değerlendirme okumak isteyenleri böyle alalım.
Formula 1 Yeni Sezon Başlarken Takımlar ve Pilotların Ön Değerlendirmesi
iStock

2021 sezonuna girmeye sayılı günler kala şöyle takımları ve pilotları kısaca değerlendirelim. öncelikle sezon sonu takımlar ve pilotlar şampiyonasını kimlerin kazanacağı şimdiden bilinse de manyak bir sezon olacağı çok açık. orta grup bildiğin cehennem.

1) mercedes amg petronas

* sezon başlamadan hamilton'un sözleşme problemi vardı. süreç bayağı uzadı ve sonunda 1 yıllığına anlaştılar. 1 yıl olmasını hamilton seçmiş. adam artık another day in the office şeklinde şampiyon olduğu için sıkıldı herhalde.

* sezon öncesi testlerinde ise sorunluydular. sezon içinde yine en iyi pakete sahip olacaklardır fakat red bull ile aralarındaki mesafe azalacak gibi duruyor. vites kutusu problemi yaşadılar tıpkı aston martin gibi fakat toto wolff, sorunların farklı olduğunu söyledi ki aston martin'in sorunu daha ağırdı. tur atamadı adamlar. diğer sorun ise aracın arkasında. oversteer yaşıyorlar ve halledemezlerse (hiç sanmıyorum) hızları düşecek. hamilton alışılmadık şekilde bayağı 3-4 tane spin attı sanırım. turbo era mercedes araçları dengesiyle ünlüdür ki en son 2018'de problemliydiler bu konuda.

onboard -> bottas


2) red bull racing honda

* takım red bull akademisinin dışından bir pilot getirdi uzun zaman sonra. sergio perez araçla ilk sürüsünden sonraki açıklamasında red bull'a gelen pilotların (gasly, albon) neden sorun yaşadığını anladığını söyledi. on tarafı kuvvetli bir araç ve sürüsü değişik falan dedi ki onun da alışması zaman alacak bence ama checo, pierre ve alex'ten çok daha iyi bir pilot. verstappen'in hızına yaklaşabilmesi bence imkansız fakat çok da fark yemeyecektir. red bull'un iki pilotuyla üst tarafta olması şart.(stratejik açıdan)

* aracı geliştirdikleri çok açık testleri de domine ettiler fakat mercedes'e yetişemeyeceklerdir yine. bazı pistlerde coşarlar fakat sezon genelinde ne yazık ki mersolarla yarışmak imkansız. max yine enselerinde olacaktır ama bu kadar. fazlası zor.

onboard -> verstappen


3) mclaren mercedes

* pilot değişimi ve en önemlisi güç ünitesi değişimi yaşadılar. renault'a yol verip mercedes'e geçmek akıllıca fakat şasiye entegre edebilecekler mi göreceğiz yoksa williams da mercedes'e sahip. testlerde iyi gözüktüler fakat norris sorunlar yaşadı.

* carlos sainz'i ferrarı'ye kaptırsalar da yerine çok iyi bir pilot geldi. daniel ricciardo. kendisinden çok iyi bir sezon bekliyorum. norris'i rahat yenecektir bence fakat kendisi biraz istikrar özürlüsüdür. mclaren, orta gruba liderlik edecek gibi duruyor ve bu senaryoda ricciardo kendini gösterecektir.

onboard -> ricciardo


4) scuderia ferrari

* sebastian vettel'i yollayıp yerine carlos sainz aldılar. hem vettel için hem ferrari için iyi oldu bence. vettel her ne kadar efsane bir pilot olsa da motivasyonunda büyük bir düşüş vardı ve ferrarı de kendisine iyi davranmıyordu. (özellikle binotto dallaması) 2020 sezonunda berbat bir araç vardı evet lakin bir leclerc'in motivasyonuna bakın, bir sebastian'ın. arada büyük bir doymuşluk farkı vardı.

* sf1000 çoğu yarışta dengeliydi fakat güç ünitesi leş olduğu için bir şey ifade etmedi o denge. binotto, güç ünitesinin bir sorun olmayacağını söyledi, yani haliyle gelişecekler fakat çok fazla ümitlenmemeli tifosi. bu sezon maksimum mclaren ile çekişebilir bu araç. takımda iki tane aç pilot var. leclerc yine efsane sürecektir. 2020 sezonunda mucize podyumlar alsa da hata yaptığı yarışlar da mevcut. yarış başlangıcında pozisyon kazanacağım diye çok dikkatsiz sürüyor. carlos sainz ise soru işareti. araca bağlı durumu ve ferrari, mclaren'e hiç benzemeyen bir takım. ilk hatasında kazığa oturtan bir medya var. eğer kötü başlarsa bu baskıyı kaldırabilecek mi göreceğiz. karşısında vettel'i yenmiş bir adam var. işi inanılmaz zor bence.

onboard -> leclerc


5) aston martin mercedes (ex racing point)

* asıl bir araç rengi, inanılmaz klas bir isim, efsane bir pilot ile heyecan veren bir takım oldular. perez'i yolladılar ve yerine sebastian vettel'i getirdiler. çok da yakıştı. umarım klasına yakışır bir sezon geçirir.

* sezon öncesi testlerinde patladılar. vettel'in aracı garajdan çıkamadı. vites kutusu sorunu yaşadılar. tek sorun bu mu bilmiyoruz. vettel'in araca alışması için en önemli fırsatıydı fakat olması gerekenden 100 tur az attılar. vettel gibi araç seçen bir pilot için bu testler önemliydi. inşallah översteer sorunu yaşayan bir araç olmaz dileyelim.

onboard -> vettel


5) alpine renault (ex renault)

* yine farklı bir isimle ve araç rengiyle değişen bir takım. kişisel olarak en beğendiğim araç görünümü. onboard falan harika. bir de üstüne efsaneler efsanesi fernando alonso eklenince heyecan iki kat artıyor. takım patronu da değişti ve cyril abiteboul yerine davide brivio geldi.

* testlerde bir sorun yaşamadılar ve iki pilot ocon ve alonso da tur üstüne tur attı. araç hızı olarak mclaren'in bir adım gerisinde olacaklar gibi. 2020'de özellikle yüksek hızlı virajlarda sorun yaşayan bir araç vardı fakat düzlük hızı iyiydi. testler bir şey ifade etmiyor ve takımlar farklı programlar uyguluyorlar o yüzden tahmin yapmak güç. zaten takımınızda araç dibini sıyıran, oversteer, understeer dinlemeyen bir yamyam varsa ona biraz iyi bir araç verseniz sonuç alırsınız. bu sezon umarım şöyle bir alonso, hamilton, vettel podyumu görürüz.


onboard -> alonso


6) alpha tauri honda

* kvyat yerine f2'den yetenekli ve sevimli yüki tsunoda'yı getirdiler. gasly zaten 2020'de çılgın atmıştı. testlerde de en fazla tur atan pilot gasly idi. tsunoda, sıralama simülasyonunda verstappen'in ardından en hızlı türü attı. şimdilik iyi görünüyorlar.

onboard -> tsunoda


7) alfa romeo ferrari

* yine aşağı grubun liderliğini yapacaklar bence. ferrari güç ünitesi gelişecektir fakat bu gelişim onları orta grupta tırmandırır mı, zor duruyor. orta grup çok çekişmeli olacak. raikonnen'i bu savaşın içinde görmeyi istiyorum fakat düşük ihtimal ne yazık ki.

onboard -> raikonnen


8) haas ferrari

* bitirim ikili grosjean ve magnussen ile yollarını ayırıp iki tane gencoyu takıma aldılar. biri 2020 f2 şampiyonu ve bu sporun en kült insanının oğlu mick schumacher, diğeri ise yine f2'den olay velet nikita mazepin. tüm eleştirilere ve we say no to mazepin propagandasına rağmen haas, pilotun arkasında durmayı seçti. zorundaydılar gerçi para için. arabanın üstü komple rus bayrağı ve sponsorları ile dolu. testlerde de klasik haas dengesizliği gördük. williams ile yarışacaklar bakalım.

onboard -> schumacher


9) williams mercedes

* takım sahiplerinin ve patronlarının değişmesi ile sezona giriyorlar. gerçi geçen yıl değişmişti ama olsun. berbat bir araç tasarımı sundular. onboard olarak fena durmasada bayağı kötü kişisel fikrim. performans olarak ne verecekler kapalı kutu. puan savaşı imkansız bence ama artık haas'ları geçebilirler diye düşünüyorum. zaten renault güç ünitesine geçecekler gibi duruyor. değişim şart bu takım için artık.

onboard -> russel

genel durumlar böyle şu anlık

birkaç güne sezon introsu yayınlanır gaza geliriz, 19 mart'ta drive to survive belgeseliyle hafif eğlenir, sonra da sezona startı veririz. hayırlı uğurlu olsun.

ekleme: mercedes'in das sistemi banlıymış sanırım sağolsun birkaç kişi ekşi sözlük'ten uyardı. ben de banlandığını biliyordum aslında fakat yeni kurallar 2022'ye sarkınca kullanabileceklerini sanıyordum ya da öyle kalmış aklımda. yanlış bilgi için kusura bakmayın.