Fotoğrafı Çekilen Ünlü Kara Deliğin Bulunduğu Galaksi: Messier 87

İki yıl önce fotoğrafı çekilen kara deliği hatırlıyor musunuz? İşte o kara delik, Messier 87 galaksisinin merkezinde bulunuyordu. Fotoğraftan çokça bahsettik ancak bu galaksiye pek değinmemiştik, buyrun.
Fotoğrafı Çekilen Ünlü Kara Deliğin Bulunduğu Galaksi: Messier 87

messier 87, dünya'dan yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan eliptik galaksinin adıdır. virgo gökadalar kümesinin tam ortasında yer alır ve toplam kütlesi güneşimizin milyon kere milyon katı civarındadır. (oha diyoruz.)


yarıçapı yaklaşık 60-70 bin ışık yılıdır ve samanyolu galaksisinden azıcık daha büyüktür. farklı bir özelliği ise; bilinen diğer galaksilere nazaran çok daha az gaz barındırdığından bünyesinde yıldız oluşmaz. (ender oluşumlar, istisna kabul edilir.) zaten bu yüzden kendisi gökada olarak da nitelendiriliyor. burada da işin içine küresel yıldız kümesi giriyor.

neredeyse aynı boyutlardaki (samanyolu çok az büyük) samanyolu galaksisinin içinde yaklaşık 200 adet küresel yıldız kümesi varken, messier 87'nin içinde yaklaşık 13 bin küresel yıldız kümesi vardır. demem o ki bu messier 87 bayağı yaşlıdır, ağabeyimizdir, amcamızdır, dedemizdir.


ayrıca günden güne büyümektedir. zira eso'nun büyük teleskopu very large telescope'tan gelen bilgilere göre geçtiğimiz bir milyar yıllık sürede en az birkaç adet küçük boy gökadayı yutmuştur. zaten bilim insanları da gökadaların, kendisinden daha küçük olanları asimile ederek (yutarak) büyüdüklerini düşünüyorlardı; messier 87 bu düşüncenin sağlamasını yapmış oldu.

 aynı zamanda sinirlidir de; merkezinde bir karadelik bulunmaktadır ve bunun içinden binlerce ışık yılı uzaklıktaki mesafelere küçük atom bombacıkları fırlatır; denk geldiği zaman da bu atom bombacıkları böyle piçak gibi saplanır, can yakar.

(bkz: https://www.nasa.gov/…ature/goddard/2017/messier-87)
(bkz: https://space-facts.com/m87-galaxy/)
(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=8rkc5qhkbha)