Foundation (Vakıf) Dizisine Dair Heyecan Uyandıran Yapım Notları

Isaac Asimov'un kült bilim kurgu serisi Vakıf'tan (Foundation) uyarlanan ve ilk bölümünün yayınlanmasına artık çok az bir zaman kalan dizi hakkında ön bilgi edinmenizi sağlayacak bazı notları paylaşmak istedik.
Foundation (Vakıf) Dizisine Dair Heyecan Uyandıran Yapım Notları

foundation'ın ortamlara fişek gibi gelmesine iki gün kala yapımla ilgili bazı önemli notlar:

- çekimlerin çoğu irlanda'daki troy stüdyolarında yapılmış. 600 kişilik bir ekip, haftada üç kez covid-19 testine tabi tutulmuş.

- 50 kişilik ekip 170 set kurmuş. 13 farklı uzay gemisi ve 6 farklı gezegen modellenmiş.


- david s goyer hikayeye genetic dynasty diye yeni bir kavram eklemiş. buna göre imparatorluğu yöneten adamın üç farklı yaşlardaki klonu yaratılıyormuş.

- karakterlerin bazıları kadın oyuncular tarafından canlandırılacak. mesela gaal dornick'i lou llobell, salvor hardin'i leah harvey canlandıracak.

Leah Harvey, Salvor Hardin rolünde.

- goyer, james cameron ile birlikte terminator dark fate'te çalışırken foundation telif haklarının alınabildiği haberini alıyor. goyer, cameron'ın kendisine "bu bayağı zor bir iş" dediğini hatırlıyor.

- goyer hikayeyi aktüel referanslarla süslemiş. günümüz sorunlarını ve konularını eklemiş. bunu da asimov'un hikayesinin ayna görevi görmesiyle gerekçelendiriyor:

"asimov da aynısını yapmıştı. uzak bir geleceği yazmamıştı. ikinci dünya savaşı sonrasını anlattı. nazi almanyası'ndan bahsediyordu. rusya'dan göç eden bir yahudi olmaktan bahsediyordu. çöken eski avrupa imparatorluklarından ve amerika'nın yükselişinden bahsediyordu. asimov foundation'ı bir ayna olarak yaratmıştı ve bu yüzden ben de günümüzde olanları yazmak zorundaydım. brexit'i yazmalıydım, #metoo hareketini, milliyetçiliğin yeniden yükselişini, iklim değişikliğini."

bunlar tabi ana mesele olarak ele alınmamıştır diye tahmin ediyorum. hikayeye eklenmiş ufak tefek güncel konular, referanslardır diye düşünüyorum. bu seçimi ben fena bulmadım açıkçası.


- goyer'in kafasında 80 bölüm varmış. ilk sezon 10 bölüm olacak.

- dizinin game of thrones büyüklüğünde (yapım, bütçe, sükse vs olarak) olması öngörülüyor.