Fragmanı Düşen Avatar: The Way of Water Filmi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

Avatar, tam 9 yıl aradan sonra serinin ikinci filmi Avatar: The Way of Water (Avatar 2) ile geri dönüyor. İlk film 2,84 milyar dolarlık gişe hasılatıyla acayip bir rekor kırmıştı ve o rekor hala geçilebilmiş değil.


- filmin 2014 yılında yayınlanması düşünülmüş. lakin su altında hareket yakalama teknolojisi (motion capture, mocap) başarılı şekilde yürütülemiyormuş. ayrıca "su altında hareket yakalama daha önce denenmedi" diyorlar. covid-19 pandemisi de süreci etkileyen bir unsur olmuş.

- ikincisi 16 aralık 2022'de gösterime girecek serinin; 2024, 2026 ve 2028 yıllarında devam filmlerine kavuşması hedefleniyor. avatar 3'ün de çekimleri tamamlanmış.

- ilk filmden on yıl kadar sonrasını anlatacakmış. jake ile neytiri çoluk çocuğa karışmış. bir değil, iki değil, üç çocuk yapmışlar. en az üç çocuk önemli tabii :)


- cast'tan birkaç isim: sam worthington, zoe saldana, stephen lang (ilk filmde karakteri öldü evet ama, geri gelecekmiş ve hatta serinin tümünde yer alacakmış), sigourney weaver (ilk filmde karakteri öldü, farklı bir karakteri canlandıracakmış), cliff curtis, britain dalton, kate winslet, giovanni ribisi, michelle yeoh, vin diesel.

- kate winslet, su altında çekilen bir sahne için nefesini yedi dakikadan fazla tutarak rekor kırmış (su altında film çekimleri sırasında nefesini en uzun süre tutan kişi rekoru?).

- james cameron'ın avatar'dan sonra çektiği ilk film. lightstorm entertainment'ın terminator dark fate'ten sonra yapımcılığını üstlendiği ilk film.


- çekimler yeni zelanda ve abd'de gerçekleştirilmiş.

- james cameron, ilham almak amacıyla mariana çukurunun en derin noktası challenger deep'e inmiş.

- bütçe yaklaşık 250 milyon dolarmış. avatar 3, 4 ve 5'in de bütçeleri yaklaşık 250 milyon dolarmış. böyle olunca devam filmlerine nereden baksak 1 milyar dolar kadar bir bütçe ayrılmış.

- senaryo yazımını "oldukça kompleks" olarak nitelendirmiş cameron ve filmin ertelenmesinin sebeplerinden biriymiş.

- filmin 24 fps'ten fazla olmasını istemiş cameron. sonra vazgeçmiş.


- cameron, sony'ye gidip demiş ki: "yeni bir kamera yapın bana" ve onlar da sony venice kameralarını yapmışlar. çok ilginç ya, adam "ol!" diyor ve oluyor. kıskandım :(

- müzikleri normalde 2015 yılında hayatını kaybeden james horner yapacaktı. sonra işi simon franglen (the magnificent seven, the truth about the harry quebert affair, peppermint) devralmış.

- senaryo james cameron ve josh friedman tarafından yazılmış. "kim bu josh?" diye baktım: chain reaction, war of the worlds, the black dahlia, terminator dark fate filmlerinin, devamı gelmemiş locke & key dizisinin (2011 yapımı olan) pilot bölümünün senaryosunda çalışmış; terminator the sarah connor chronicles, emerald city, snowpiercer ve foundation dizilerinin yaratıcılığını üstlenmiş.


- görüntü yönetmeni ise russell carpenter, öncesinde cameron ile titanic filminde çalışmış ve bununla 1998'de oscar almış. kendisi son olarak 2019 yapımı noelle ve 2017 yapımı xxx return of xander cage filmlerinde çalışmış.

teknoloji kullanımı konusunda iyi olacağı kesin gibi gözüküyor. lakin hikaye anlatımına dair pek bir beklentim yok. dolayısıyla sanki bir playstation 2 cutscene'i izlermiş gibi hissettireceğini düşünüyorum. ya da oyun demosu... ya da sanki 6 yaşımdaymışım da komşu abilere gittiğim vakit "sen küçüksün, beceremezsin" deyip oyunu sadece izlememe izin vermeleri hali...