Fransa'yı 805 Yıl Yöneten Hanedanın Yaşadığı Büyük Olay: Tour de Nesle Skandalı

Tour de Nesle Skandalı (Tour de Nesle Affair), tarihin en büyük kraliyet skandallarından biri.
Fransa'yı 805 Yıl Yöneten Hanedanın Yaşadığı Büyük Olay: Tour de Nesle Skandalı

skandalı yaşayan hanedan fransa'yı aralıksız 805 yıl (987-1792) yöneten capet hanedanıdır.(capet ve alt kolları olan: valois, bourbon hanedanları) esasen fransa'yı 805 yıldan daha fazla yönetmişlerdir ama sanıyorum o kısım bizi ilgilendirmiyor.

bahsettiğim zamanlarda tahtta fransa kralı yakışıklı/demir lakaplı iv. philip bulunuyor. tatlı mı tatlı şöyle bir ailesi var: 

philip'in kızı isabella, ingiltere kralı ii. edward'ın eşi. yani kendisi ingiltere kraliçesi. philip'in oğlu charles, burgonyalı blanche ile diğer oğlu veliaht prens louis ise burgonyalı margaret ile evli.

1313'te ingiltere kraliçesi isabella, kocasıyla birlikte fransa'ya ziyarete gelir. louis ve charles konukları için kukla gösterisi düzenler. gösteriden sonra isabella hem kardeşlerine, hem de kardeşlerinin eşlerine işlemeli cüzdanlar hediye eder.

aynı yılın aralık ayında çift ingiltere'ye döner. isabella, aunaylı gautier ve aunaylı philip (kardeşler) adlı iki norman şövalyenin eltilerine hediye ettiği cüzdanları taşıdığını fark etmiştir. eşeğin aklına karpuz kabuğu düştü bir kere, 1314'te fransa'yı tekrar ziyarete giden isabella mevzuyu babasına anlatır.

iv. philip derhal aunaylı kardeşleri tutuklattı ve bir süre sonra skandal ortaya çıktı. tour de nesle kulesi'nde philip'in gelinleri blanche ve margaret zamanlarının bir bölümünü norman şövalyelere ayırmıştı. dedikodular ortaya çıkmaya başladı; philip'in üçüncü gelini joan'ın olaydan haberdar olduğu, hatta onun da tour de nesle'de yaşananlara katıldığı söylendi.(v. philip'in eşi)


norman kardeşler işkence gördü, zina suçlamalarını kabul etti. olaya karışan blanche ve margaret'in saçları kazıtıldı ve hapsedildiler. işler norman kardeşler için daha kötü bitti, onların hapsedilmesi yetmezdi. öyle şeyler yapılmalıydı ki, bir daha kimse kraliyet ailesine göz dikemesin. önce hadım edildiler ardından ünlü ingiliz cezası "drawn and quartered" yapıldı. yani önce canlı canlı iç organlarını çıkardılar daha sonraysa vücudunu birkaç parçaya böldüler veya başka bir kaynağa göre yine hadım edildiler daha sonra tekerlek yardımıyla kolları ve bacakları kırıldı ve son olarak asıldılar.


dönem kroniklerinden birinde d'aunay kardeşlerin ölümü şöyle resmedilmiş: 

Convallaria Maialis