Fransız Gastronomisinde Çok Önemli Bir Yeri Olan Lezzetli Sakatat: Uykuluk

Kuzu veya dananın timus bezinden üretilen meşhur sakatat uykuluk hakkında bilinmesi gerekenler.
Fransız Gastronomisinde Çok Önemli Bir Yeri Olan Lezzetli Sakatat: Uykuluk

uykuluk, hayvanların timus bezlerinin mutfak dilindeki adıdır. timus bezi, bademciğin biraz altında bulunur ama benzer böbrek üstü bezleri de araya karıştırılmaktadır. vücuda dış mihraklar ile nasıl savaşılacağını öğretip, sonra yavaşça yok olur. o yüzden koyun değil, kuzularda daha büyük ve daha lezzetli olur. 


sütlüce ilçesi, 90'lara kadar istanbul mezbahanelerini barındırdığı için, buraya gelip giden alıcıların ve işçilerin ayaküstü yediği bir lezzet olarak burada ünlenmiştir uykuluk. yani aslında en değerli yeridir, kimlerin tercih ettiğine bakacak olursak. 


nedense sadece bizde yeniyormuş algısı vardır ama ingilizcede 'sweetbread', fransızcada 'le ris de veau' derler uykuluğa. özellikle fransız mutfağında çok önemli bir yer kaplar. her hayvanda bulunsa da en lezzetlisi 2 yaşını geçmemiş erkek kuzulardadır. (insanlarda da bulunur.)


artık doğru düzgün yapan yer ne yazık ki kalmadı, çok popüler oldu. çiğ almak ise imkansız oldu; zira restaurantlar, lokantalar ve tezgahlar bundan 1 yıl sonra kesilecek kuzuyu bile ayırmış bulunmaktalar. dana ise ancak çok çok iyi teknik ile harmanlanırsa bir şeye benzer, öyle ızgaraya atıp ekmek arasına koyarsanız, uykuluktan nefret edersiniz.