Fransız Mutfağının Gelmiş Geçmiş En İyi Şeflerinden Biri: Auguste Escoffier

1846-1935 yılları arasında yaşamış olan Fransız şef Auguste Escoffier, geleneksel Fransız yemek pişirme yöntemlerini popülerleştiren ve güncelleyen isim olarak tarihe geçti.
Fransız Mutfağının Gelmiş Geçmiş En İyi Şeflerinden Biri: Auguste Escoffier

fransız mutfağının gelmiş geçmiş en büyük şeflerinden auguste escoffier, 1847'de fransa'da doğdu. 12 yaşında dayısının yanında komi olarak çalışmaya başladı. 19 yaşında dönemin iyi restoranlarından le petit moulin rouge'da çalışmaya başladı, mutfaktaki üstün başarısından dolayı üç senede mutfak şefi oldu. 


sonrasında ünlü otel girişimcilerinden césar ritz ile tanıştı, kısa bir süre sonra da beraber savoy hotel'i şletmeye başladılar. 1920 yılında fransız mutfağına katkılarından dolayı legion d'honneur unvanının sahibi oldu.


escoffier, servis ve mutfak organizasyonuna kökten değişiklik getirmiştir. eskiden yemeklerin hepsi aynı masaya konulmaktaydı. bu şekilde yiyecekler daha yenmeden soğuyordu. escoffier, yemeklerin planlı bir düzenle sunulduğu menü anlayışının yaratıcısı olarak bilinmektedir.


sunum sanatını sadeleştirmiştir. onunla gelen anlayış, herkese bir veya iki çeşit yemek sunulması ve herkesin yemeğini menüdeki sıraya göre yemesidir.

Dünyaca Ünlü Şefler ve Kendileriyle Özdeşleşen İmza Yemekleri