Franz Kafka'dan Ufuk Açıcı Alıntılar

Modern dünya edebiyatının en özgün adamlarından biri olan Franz Kafka'dan okudukça insanı birkaç saniyeliğine boşluğa baktıran aforizmalar.
Franz Kafka'dan Ufuk Açıcı Alıntılar

"rahatını kaçıran ne? kalbinin kararını nedir bozup dağıtan? kapının tokmağına el süren kim? kim sokaktan sana seslenip de, açık kapıdan girip yanına gelmeyen? ah, bu, senin rahatını kaçırdığın, kapısının tokmağına el sürdüğün, senin kendisine sokaktan seslenip de, açık kapısından içeri girmeye yanaşmadığın kimseden başkası değil."

"doğamız gereği arınmamışsak, kurtulamayacağımız sorular vardır."

"bir dayanak olmaktan çıkınca özgürleşir ruh ancak."

"bu dünya için kendini paralaman gülünç."

"bilginin ilk işareti ölmek arzusudur. bu yaşam dayanılmaz görünür, bir başkası ise erişilmez."

"gözle görülür bütün dünya, bir anlık huzur arayan insanın güdülenmesinden başka bir şey değildir."

"gerçek parçalara ayrılamaz; bu yüzden kendini tanıma yeteneğinden yoksundur; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır."

"sadece bilgi ağacının yemişlerini yediğimiz için değil, hayat ağacının yemişlerinden hala yemediğimiz için de günahkarız."

"sein" sözcüğü almancada iki anlama gelir: "var olmak" ve "onun olmak."

"onlara kral ya da kralın habercileri olma seçeneği verilmişti. çocukların yaptığı gibi hepsi haberci olmak istedi. bu yüzden çok sayıda haberci var, dünyayı dolaşıp duruyorlar, yeryüzünde kral kalmadığından, anlamsız hale gelen haberleri birbirlerine ulaştırıyorlar. bu sefil hayatlarına memnuniyetle bir son vermek istiyorlar; ancak bağlılık yemininden dolayı buna cesaretleri yok."

"yaşamının daha başlangıcında iki ödev: giderek çevreni daraltmak ve kendini bu çevre dışında bir yerde gizleyip gizlemediğini sürekli denetlemek."

"hayvan, hışımla çekip alır kırbacı efendisinin elinden ve kendi kendisinin efendisi olmak için kendi kendisini kırbaçlar; bilmez ki bu, efendisinin kırbacına atılmış yeni düğümün yol açtığı bir hayalden başka bir şey değildir."

"odandan çıkmana gerek yok
masanda oturmaya devam et ve dinle
dinleme bile, sadece bekle
bekleme bile
gerçekten sakin ve yalnız ol
dünya özgürce sunacaktır kendini sana
maskesinden sıyrılmak için başka seçeneği yok
huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine."

"ölümcül bir yarayla sahnede yatarken bir arya söyleyen hikaye kahramanlarına gülümsemek haksızlık. biz yatıyor ve yıllarca şarkı söylüyoruz."

"dünyanın belirleyici özelliği geçiciliğidir. bu bakımdan yüzyılların bir anlık zamana göre üstünlüğü yoktur. dolayısıyla, geçicilikteki süreklilik insana bir avuntu sağlayamaz. yıkıntılardan taze yaşamın fışkırıp çiçeklenmesi, yaşamdan çok ölümdeki diretişi kanıtlar."

"her insan kendi içinde bir oda taşır. hatta kulakla saptanabilir bu. diyelim gece vaktidir de, dört bir yana sessizlik yürümüştür ve biri hızlı hızlı geçmektedir ilerden; kulak kabartıldı mı, örneğin duvara iyice tutturulmamış bir aynanın takırdadığı işitilecektir."

"bazısının şarkısı daha uzundur, bazısınınki daha kısa. fakat aradaki fark yalnızca birkaç kelimeden ibarettir."

"yazarın varlığı gerçekten yazı masasına bağlıdır. yazar cinnetten yakasını kurtarmak istiyorsa, doğrusu asla uzak kalamaz yazı masasından; dişiyle tırnağıyla ona tutunması gerekir."

"başkalarının varlığının, bakışının ve yargısının omuzlarıma yüklediğinden ayrı bir sorumluluğun baskısı altında bulunmadım hiç."

"tanrı, insanda kötü bir gün geçirmiş olmalı."