Futbol Dünyasının Son Yıllarda Duyduğumuz Terimi Gegenpressing Nedir?

Futbol sahasındaki önde oynayan futbolcuların yoğun presine dayalı futbol taktiği olan Gegenpressing'i "alexis zorba" anlatmış.
Futbol Dünyasının Son Yıllarda Duyduğumuz Terimi Gegenpressing Nedir?


bu taktikte amaç, topun kaybedildiği noktada hemen yıldırım bir baskına kalkarak yeniden topu kazanmaya çalışmak

borussia dortmund'un başarısının sırrı, barcelona'nın tiki takatısını işletmek için gerekli altyapıyı sağlayan anlayış bu. orhan uluca'nın yazılarında pek rastlayamadım ama bence fatih terim ve ersun yanal da tarihsel olarak türkiye futbolunda bu anlayışın öncü mümessileri oldular, hatta klopp yokken onlar vardı diyeyim de işi sulandırayım, eheh. zaten memlekette bu isimlere taktiksel açıdan itibar edilmemesini hiç anlamam. 

terim diyince on kişiden sekizi misal hemen motivasyona, oyuncularını nasıl gaza getirdiğine bağlar. bu "motivasyon" açıklaması (hatta sığlığı) uğruna onun taktiksel becerisi, türkiye futboluna getirdiği yenilikler hep görünmez olur

dikkat edin, terim ne zaman söyleşi vs gibi mecralarda motivasyon becerisi yegane alamet-i farikasıymış gibi sunulsa düzeltme yapma ihtiyacı hisseder ve taktik anlayışını ön plana getirmeye çalışır. ki hakikaten hakkıdır. deli danalar gibi pres yapma denen kavramı feldkamp galatasaray'ında tanıdım, ama daha akılcı, daha sonuç almaya yönelik, sahanın parselizasyonu ve topsuz oyun anlayışı bağlamında şekillenen bir taktik olarak anladığım gegenpressing, terim takımları tarafından icra edilmeye çalışıldı ve edilmeye devam ediyor gibi. özellikle 1999-2000 sezonunda galatasaray'ın türkiye ligi'nde oynadığı maçların pozisyon pozisyon, görselli mörselli bir taktiktel analizi yapılabilse (ki ne zaman türkiye'deki futbol programları goygoyu bırakıp ya da hakem hataları tartışmaktan vazgeçip pozisyon pozisyon taktik tartışacak allahaşkına?) orada gegenpressingin izleri bulunacak, adım gibi eminim. 

hakeza ersun yanal'ın özellikle gençlerbirliği zamanları. hatta şöyle bir benzetme bile yapılabilir. fatih terim, gegenpressing'i barcelona tarzı kullanırken (nihayetinde terim felsefesi topu ve oyunu daima kontrol etmeye yöneliktir); ersun yanal bir nevi dortmund tarzı takılarak topu kaptıktan sonraki ilk birkaç saniye içerisinde hızla sonuç almaya yönelir. neyse, lafı da iyice uzattık, orhan uluca'nın yazdıkları şuralarda olacağıdı (görselli mörselli, fevkalade), işi uzmanından öğrenmek isteyenler için birebir:

http://www.futbolburada.com/…rsi-pres-gegenpressing
http://www.futbolburada.com/…npressing-bayern-munih

alman futbolunun yükselişinin önemli bir amili olarak "gegenpressing"i tartışan şu ingilizce yazı da fena değil: http://footballspeak.com/…/the-german-football.aspx