Futbolu Onlarsız Düşünemediğimiz Sarı ve Kırmızı Kartın İlk Kez 1970 Yılında Kullanılması

Oyuncuları hakem kararına göre bir anda cezalandırmak ya da oyundan atmanın neredeyse imkansız olduğu bir futbol maçını hayal etmekte zorlanıyor insan.

şu an futbolu onlarsız düşünemediğimiz sarı ve kırmızı kart ilk kez 1970 meksika dünya kupası'nda kullanılmış. ondan önce de hakemin oyuncuları uyarması veya maçtan ihraç etmesi var, fakat uluslarası maçlarda dil nedeniyle her zaman hakemin niyeti anlaşılamayabiliyormuş.


ihtiyacın baş göstermesi 1966 dünya kupasında ingiltere ve arjantin arasındaki çeyrek final maçında oluyor. sonucu (1-0 ingiltere) ve yönetimi tartışmalı bu maçta arjantin kaptanı antonio rattín ikinci uyarı sonrası maçtan ihraç edilir, fakat sahayı terk etmeyi polis eşliğinde çıkarılana kadar reddeder. maç sonrasında hakemin rattín'i ihraç kararı alıp almadığı, aldıysa neden aldığı tartışma konusu olur. ingiltere teknik direktörünün fifa'dan durumu açıklığa kavuşturmasını istemesiyle sarı ve kırmızı kartın futbolda kullanılmaya başlamasına giden yol açılır.

Antonio Rattín'in ihraç anı, 1966.

1966'daki bu çeyrek final maçı aynı zamanda ingiltere ve arjantin arasındaki amansız rekabetin de başlangıcıdır. kaptanlarının haksız ihracı ve atılan golün ofsayt olması gerekçesiyle arjantin'de "yüzyılın hırsızlığı" olarak anılır. 1986 yılında meksika'daki kupada bu sefer kendileri haksız bir şekilde ingiltere'yi elediklerinde de dünya literatürüne unutulmayacak iki gol kazandırırlar: tanrı'nın eli ve yüzyılın golü, ikisi de maradona'nın marifetiyle.

Maradona'nın İngiltere'ye attığı "yüzyılın golü" sonrası sevinci.


Bu içerik de ilginizi çekebilir