Futurama'nın Nasıl İnce Espriler Yapabileceğini Kanıtlayan 7. Sezon 9. Bölümdeki Ayrıntı

Hulu platformunun neredeyse 10 yıl aradan sonra orijinal kadrosuyla geri döndüreceği Futurama'yı 7. sezon 9. bölümüyle bir hatırlayalım.
Futurama'nın Nasıl İnce Espriler Yapabileceğini Kanıtlayan 7. Sezon 9. Bölümdeki Ayrıntı

futurama'nın her bölümü efsanedir. tüm sezonları iki defa bitirdim, üçüncüyü turlayacağım. 7. sezon 9. bölüm, free will hunting ise ayrı efsanedir.

Uyarı: Spoiler içerir.

robotumuz bender, kendisinin özgür iradesi olmadığını ve önceden programlandığı için (deterministik) ön görülebilir  (predictability) bir varlık olduğunu öğrenir ve karar mekanizmasının aslında kendi iradesinde olmadığını düşünür. bu yüzden de robotların yaşadığı bir gezegene göç eder. bölüm aslında kiliseye ve dini inançlara müthiş bir eleştiri manifestosu yayınlar.

neyse, işte tam bu noktada, bender robotların yaşadığı gezegende üzgün bir şekilde takılırken arka planda bir bankanın adı görülür.


bankanın adı `(n+1)st` olarak yazılmıştır ki aslında bu güzel bir ingilizce dilemmasıdır. bildiğiniz gibi ingilizce'de "-st" eki sadece 1 sayısından sonra gelir ve birinci sırayı betimler. yani aslında olması gereken (n+1)th'dir. çünkü one plus oneth  (-th ekiyle) olarak okunmalıdır. bu ingilizce dilemma konusu burada da detaylı bir şekilde tartışılmış ve matematikçiler aslında yazarken (n+1)th yazıp, (n+1)st olarak okuduklarını belirtmişler.

ancak konu bu değil; konu, bankanın isminin (n+1)st olması. hali hazırda gördüğümüz bir banka olduğundan dolayı n=0 olamayacağı için; bu robot bankası aslında size kendisini n plus first olarak okutturuyor. yani zorla kendisine birinci banka dedirttirerek reklam konusunda çığır açıyor (yaratıcı marka isimleri).

işte biz, futurama'nın bu ince esprilerinin hayranıyız

beşinci defa izleseniz, yine espri görürsünüz.

özellikle yemek yerken akar gider, yemek masada kalır bir bölüm daha atayım dersin sonra tabaklar kokmaya başlar. intro'su girince pavlov'un köpeği gibi bir anda acıkırsın ve midene açlık salgısı damladığını hissedersin.

futurama budur.