Galler'in Güzel ve Mutsuz Prensesi Diana'nın Sansasyonel Hayatı

Galler Prensi Charles'ın ilk eşi Prenses Diana (Diana Spencer), 1997 yılında şüpheli olarak görülen bir trafik kazasında hayatını kaybettiğinde henüz 36 yaşındaydı. Bu güzel ve mutsuz prenses aramızdan ayrılalı 20 yıl olmuşken kendisinin hayatına dair bir şeyler paylaşmamak olmazdı.
Galler'in Güzel ve Mutsuz Prensesi Diana'nın Sansasyonel Hayatı

prenses diana prens charles ile sadece 12 kez görüştükten sonra evlenmiştir, daha önce hiç erkek arkadaşı dahi olmamıştır ve ailesinde sevgi eksikliği gördüğü için tek istediği ''sevgi dolu bir aile''dir. büyük umutlarla nişanlanan diana; henüz düğünü bile olmamışken prens charles'ın pek de gizli olmayan ilişkisini öğrenir. prens charles'ın uzun yıllar aşk yaşadığı camilla kendisinden 16 ay büyük, 1972 yılına göre kraliyet ailesine uygun olmayacak tarzda özgür bir kadındır.

Charles ve Camilla.

charles'ın diana ile evlenmesini ilk olarak o gudubet kraliçe uygun görmüş ve diana ile buluşmalar ayarlamıştır. diana ise hepsinden habersiz; aşk evliliğini yapacağını sanacak kadar saftır. charles diana'ya aşık değildir ancak kraliçe her şeyi ayarlamıştır, diana kraliyet için uygun bir adaydır. düğünden birkaç hafta önce camilla ile olan ilişkiyi öğrenen diana büyük bir hayal kırıklığına uğrar ancak tüm çevresi ''artık çok geç her şey ayarlandı geri dönüş yok'' der.. diana maaelesef artık dönüşü olmayan bir yola girmiştir. charles'ın evlendikten sonra değişeceğini umut ederek düğün törenlerine doğru adım atar. diana'nın kendi cümleleri ile yazılan kitapta düğününe dair en canlı anısı ise yaklaşık olarak şöyledir; ''onu (camilla) gördüm, oğlu da kucağında oturuyordu ve o da buradaydı. bu aklımda kalan en canlı görüntü''.

düğününe kocasının sevgilisi de gelmiştir. kilisede düğün yeminleri edildikten sonra charles prenses diana'yı öpmeyi unutur, daha sonra artık kim hatırlattıysa saray balkonunda halkı selamlarken öper. balayına çıktıklarında beyaz atlı prensinin şefkatli kollarını beklerken; yamuk suratlı charles geyik avından resim çizme aktivitelerine koşmakta ve diana ile hiç vakit geçirmemektedir. diana charles'ın ''cc'' olarak işlenmiş (charles-camilla) kol düğmeleri taktığını görür, her seferinde çıldırır ancak charles ''ne var ki bunda arkadaşım o benim'' diye her seferinde sallamaz. kraliyet sarayı diana için tam anlamıyla hapishane olur, kocası charles ile konuşabilmek için randevu alması gerekir, kraliçeye bir şey söylemek için randevu alması gerekir. saray hayatı onu oldukça bunaltmaya başlamıştır. prens charles sırf diş fırçasına diş macunu sıkması için bile hizmetçi tutarken; tüm bunlar diana'ya aşırı saçma gelir. bu dönemde diana bulimia nervosa hastalığına yakalanır. ona sarayda sevgi gösteren, ''güzelsin'' diyen tek bir kişi bile yoktur. normalde sarayda tüm personellere soyadları ile hitap edilirken; diana yardımcılarına ve korumalarına hep ilk ismiyle hitap eder, doğum günlerinde hediyeler alır. bu hareketi ile ''ne tatlı prenses'' tepkisi yerine mendebur çalışanların tepkisini alır. her fırsatta diana'nın bu hareketlerini kraliçeye yetiştirirler. diana artık sadece kendisine biçilen rolü oynamaya başlayacaktır, davetlerde olabildiğince gülümsemeye ve mutlu gözükmeye, asil gözükmeye çalışır, işini bitirir ve yatağına döner.


kraliyet ailesine giren bir prenses için evlendikten sonra ilk görev; çocuk doğurmak ve bu çocuğun da erkek olmasını temenni etmektir. diana yine görevini layığı ile yerine getirir ve william'ı doğurur. kendisinin tüm sıkıntılarını unutmak için kendisini anneliğe adar, oğlu ile aşırı ilgilenen sevgi dolu bir anne olur. (kraliçe elizabeth; oğlu charles ile hiç ilgilenmez ve aksine soğuk davranırmış. hatta sırf soğuk ve dayanıklı olsun diye onu çocukken çok katı bir yatılı okula göndermişler). diana saraydaki tüm kuralları yıkmaya devam etmektedir. ancak görevi bitmemiştir; birinci erkek çocuğa bir şey olursa diye bir de yedek çocuk doğurmak zorundadır. diana bunu da yapar; ikinci çocuğa hamile kalır. ancak bebeğin erkek olduğunu doğuma kadar saklar, çünkü yamuk charles bir kız bebek istemektedir ve doğunca ''bu da ne böyle bu bir erkek'' diye tepki verir..


diana çocukları ile ilgilenirken; charles camilla ile olan ilişkisine tam gaz devam eder. hatta türkiye sahillerinde bikinili fotoğrafları da basına yansır. diana arkadaşlarına charles'ın kendisi ile sorunları ile ilgili konuşmadığını ve bir türlü iletişim kuramadıklarını söylemiştir. diana tam anlamıyla hapis hayatına gömülmüştür, boşanması mümkün değildir çünkü charles ileride kral olacaktır ve boşanamaz. diana ''tamam o zaman madem o metresiyle yaşıyor ben de kendi hayatımı yaşarım'' tadında takılmaya başlar ve askeriyeden kendisine binici hocalığı yapan bir yüzbaşı ile yakınlaşır. ancak ne hikmetse binici hocasının bir süre sonra almanya'ya tayini çıkar, kraliçe yine yapmıştır yapacağını.


bir dönem diana çocukluk arkadaşlarından birisi ile ilişki yaşar. o dönem diana gizlice kendi sözcükleri ile sarayda olanı, biteni, neler yaşadığını anlatmak için bir gazeteciye kendi öyküsünü kitaplaştırmaya başlar. ancak kaynak kesinlikle gizlidir ve kendisinin yazdırdığı ancak ölümünden sonra anlaşacaktır. tam bu dönemlerde kitabın basılması ile prens çıplak olur ve diana'nın yaşadıklarına insanlar şok olur. peri masalı diye bir şey yoktur. ancak prensin sarsılan imajına karşılık; diana'nın sevgilisi ile olan ses kayıtları bu sefer ülke gündemine düşer. anlayacağınız işler iyice b*ka sarar. artık charles ve diana dışarıda insanların önünde kavga etmekten çekinmezler, herkes neyin ne olduğunu bilir. kraliçe bu sefer ''tamam boşanma yok ancak ayrıldığınızı söyleyeceğiz'' der. fakat diana yine sarayda kalacak, çocukları ile ilgilenecek ve belki birkaç saatliğine spor salonuna filan gidebilecekti. diana ise özgür olmak istemektedir.

charles camilia ile ilişki yaşarken; diana pakistanlı bir kalp cerrahı ile ilişkiye başlamıştır. hatta bu doktorla 2 sene ilişki yaşamışlar ve çocuklarını bile tanıştırmıştır. ancak doktor bir anda diana ile ilişkisine son vermiştir. bunun içerisinde basının etkisi ve belki de tehdit olduğunu söyleyenler olmuştur. bu dönemlerde diana saray korumalarını bile artık istememiş, ölüm korkusu nedeniyle paranoyaklaşmış ve odasında sürekli dinleme cihazı aratmaya başlamıştır. diana artık kimseye güvenmemektedir. mısırlı zengin dodi fayed ile olan ilişkisi bu döneme tekabül ediyor. dodi ona koruma ve gereken lüksü verebilen bir erkekken; müslüman bir arap idi. 


tatil fotoğrafları
basına yansırken kimi arkadaşları diana'nın kendisini terk eden cerraha nispet olması için ilişki yaşadığını söylemiştir. diana bu dönemde nihayet boşanalı 1 sene olmuştur, ancak belki ileride britanya kralı olacak çocukların üvey babalarının müslüman bir arap olabilme ihtimali sanıyorum ki kraliçeyi epey kızdırmış olsa gerek. bu dönemde diana aşk hayatının dışında kendisini sosyal yardımlaşma konularına da vermiştir. dünyada ilk kez basının karşısında aidsli bir çocuğa sarılan insan olmuş ve aids hastalarının tedavileri için kampanya başlatmıştır. yine o dönemlerde mayın kazaları yüzünden sıklıkla yaralanan, sakat kalan çocuklara dikkat çekmiş ve mayınların yasaklanması için kampanya başlatmıştır. ancak mayın ve silah teknolojilerinin o dönem en büyük pazarını britanya oluşturmaktaydı. diana resmen iyilik yoluyla sarayın tüm pisliklerine savaş açmaya devam etmekteydi.

dodi fayed ile tatillerinde son bir değişiklik olmuş ve paris'te bir gece daha kalmışlardı. diana daha ilk nişanlandığı dönemden beri basının hep ilgi odağıydı, nereye gitse dürbünlerle onu izleyen bir kitle oluyordu. artık saray korumalarına güvenmediği için yanında dodi'nin korumları vardı ve şoför de dodi fayed'in 10 senelik güvenlik personeli idi. yani endişelenecek bir durum yok gibi gözüküyordu. yemek yedikleri otel dodi fayed'in babasının oteliydi. diana ve dodi'yi paparazilerden kaçıran şoför tünele girdi ve kaza yaptı denildi. ancak yıllar boyunca komplo teorileri, suikast soruları hep devam etti. bazı garipliklerden bahsediliyor:

- tünele girdiklerinde arkalarında beyaz renkli bir araba bulunduğu ve bu beyaz renkli arabanın tünelde diana'nın bulunduğu araca çarptığı ve hızlıca uzaklaştığı söyleniyor. ancak o bölgede tam 10 tane olan mobese kameraları kazadan 1 gece önce hepsi de çalışmayı durduruyor. söz konusu beyaz arabanın sahibi bir gazeteci çıkıyor; ingiliz ya da fransız istihbaratı değil, dodi fayed'in babası kendi soruşturması ile buluyor. söz konusu paparazzi kaza gecesi paris'te olmadığını beyan ediyor ancak işin garibi yıllar sonra kafasında kurşun deliği, arabası kitli ve araba komple yanmış bulunuyor. arabadan da silah çıkmıyor. bir insan önce kafasına sıkıp sonra arabasını tamamen nasıl yanmış hale getirebilir bilinmez ancak dosyaya intihar olarak geçiriliyor.


- dodi fayed'in 10 yıllık şoförüne ait bir dosyanın ingiliz istihbaratında olduğunu, eski bir istihbarat çalışanı iddia ediyor yani şoför ingiliz ajanı olabilir deniliyor çünkü fayed'in babasının oteline ortadoğudan çok fazla zengin ve devlet adamı geliyor, fransız adli inceleme ekibi şoförün kan analizinde çok fazla alkol olduğunu söylüyor. ancak söz konusu kan analizinde %20 karbonmonoksit olduğu da görülüyor ki şüpheli kısım bu gösteriliyor. karbonmonoksit oranı %20 olan bir insan bırakın araba kullanmayı, yerde baygın bir şekilde yatar deniliyor. yani kan örnekleri ile fransız polisinin oynadığını iddia ediyorlar.

- kaza ilk olduğunda tesadüfen bir acil doktoru arabasından fırlayıp diana'nın yanına gidiyor ve o an kendisinin galler prensesi diana olduğunu bile bilmiyor. o an diana yaşıyor ve görünen o ki iç kanama geçiriyor. ancak doktorun verdiği röportaja göre hastaneye acilen yetiştirilirse kurtulur durumda görülüyor. ambulans ve ekipler geliyor ancak diana arabaya sıkıştığı için çıkarılması 94 dakika sürüyor. gariplik buradan sonra da devam ediyor; kaza yerinden 1,5 km (5 dakika) uzaklıkta tam teşekküllü askeri hastane olmasına rağmen diana'yı 25 dakika uzakta bir hastaneye götürüyorlar ve artık çok geç olduğu için diana ölüyor.


- diana öldüğünde ailesinden izin alınmadan kısmen mumyalanıyor, gerekçe olarak onu almaya geldiklerinde bozunmasın diye deniliyor. ancak mumyalama kan analizlerini engelliyor. diana'nın o dönemde dodi fayed'den hamile olması şüphesi ile ortalık çalkalanıyor ancak yakın çevresi bunu yalanlıyor.

- diana'nın cenazesi gönderileceği zaman kraliçe normal bir uçakla alınmasını söylüyor ancak charles karşı çıkıyor. 2 tane prensin annesinin özel uçakla alınması gerektiğini söylüyor ve bunun üzerine cenazeyi alıyorlar. halka açık bir tören planlamadıkları halde halk diana için sokakları tıka basa dolduruyor. kraliçe hiçbir açıklama yapmıyor ancak sonunda halkın baskısına dayanamıyor ve 5. gün konuşma yaparak üzüldük filan diyor.

- dodi fayed'in babası uzun yıllar çok fazla para harcayarak bu suikastı ortaya çıkarmak için uğraşıyor ancak hiçbir şey elde edemiyor, sonunda pes ediyor.


- diana öldükten yıllar sonra kitabın yazarı her şeyi açıklıyor, kendisi ile sarayda gizli röportajlar vererek, ses kayıtları yaptığını filan her şeyi ispatlıyor.

- diana sonunda kraliyet ailesinden sonsuza dek ayrılarak özgür kalıyor.

bu arada 2005 yılında da charles ve camilla evlenmişler:


olan diana'ya oldu, öldüğünde sadece 36 yaşındaydı.