Game of Thrones Hakkında Pek Bilinmeyen Yapım Notları

Final sezonuyla kendisine biraz küssek de tapkisiz kalamadığımız Game of Thrones'a dair bilinmeyen bazı trivia'lar.

* george rr martin, buz ve ateşin şarkısı kitabı için çok fazla film teklifi aldı. ancak yapımcılar filmlerin süresinin çok uzun olacağı için kitaptaki bazı bölümleri atmak istediler, martin de bu yüzden birçoğunu reddeti. hbo'nun sancağı verdiği david benioff ve d.b. weiss, martin'e seriyi şimdiye kadar yapılmış en yüksek bütçeli dizi yapmak istediklerini iletip, jon snow'un annesinin kim olabileceğini düşündüklerini söylediler. yapımcıların bu yaklaşımı martin'in çok hoşuna gitti ve filmin tüm haklarını hbo'ya verdi.

* dizinin pilot bölümü çekimlerinde kit harrington'ın performansı yapımcılar tarafından hiç beğenilmedi. ancak sonraki çekimlerde harrington kendisini hayli toparladı. dizide de her geçen bölüm performansının yükseldiğini biliyoruz. (kit harrington'dan bahsetmişken, londra'da trafik polisinden hız cezası yediği için karakola ifade vermesi gerekir. polis memuru jon snow'un sonraki sezon dirilip tekrar hayatta olup olmadığı konusunda kendisini bilgilendirmesi karşılığında cezasını affedeceğini söyler. kit, küçük sırrı açıklar. kit, bu hadiseyi ingiltere'de bir tv şovunda canlı yayında açıklamıştır)

* george r.r. martin, karısının arya veya sansa'yı öldürmesi halinde onu terk edeceğini söylemiştir. bu yüzden iki kardeş de kitap boyunca hayatta tutuldu.

* emilia clarke, diziden sonra vücuduna üç ejderha dövmesi yaptırdı.

* dizinin dikkatli izleyecileri kaçırmamış olacaktır: 4. sezonda (9. bölüm hariç) her bölümde "the rains of castmere" şarkısı çaldı. bu tywin ve joffrey'in şehadet şerbetlerinin yaklaştığını hatırlatan bir göndermeydi...

The Rains of Castamere (Instrumental)

* peter dinklage, dizi sayesinde rekorları altüst etti. emmy'de en iyi erkek oyuncu dalında üst üste 8'kez aday gösterildi ve (1,5,7 ve 8. sezon olmak üzere) tam 4 kez bu ödülü kazandı.

* emilia clarke hbo'nun kamera arkası yayınında, daenerys targaryen rolünde, bir atın kalbini çiğ yemesi gerektiği sahne için, jelatin kaplı bir kalp yediğini ve filmde öğürdüğü sahnelerde gerçekten de öğürdüğünü söyledi. jelatin tadının çok kötü olduğunu ve midesinin kaldırmadığını da ifade etti.

* lena headey (kraliçe cersei) ile jeroma flynn (bronn) diziye oyuncu kadrosu alınmaları esnasında birliklerini sonlandırmışlardı. çiftin ayrılığı oldukça zahmetli olduğu için iki tarafda sette birbirleriyle karşılaşmak istemedi. senaristler iki oyuncuyu bir araya getirmediler, karakterler aynı sahnede gözükseler bile çekimler esnasında bir arada değillerdi.

* dizi başladığında hbo bölüm başına 6 milyon dolarlık bütçe ayırmıştı. 2. sezon 9. bölümdeki "blackwater" bölümü 8 milyon dolara mal oldu. dizinin her yıl artan reytingi ve izleyicinin beklentisini karşılamak isteyen hbo 6. sezon için 100 milyon dolarlık bütçe ayırdı. neredeyse her bölüm 10 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. paranın birçoğu da yıldız oyunculara ve mekanların yapımına harcandı.

* dizi yapımcıları kral joffrey baratheon karakterinin gladyatör filmindeki commodus'tan esinlendiklerini söylemişlerdir.


* emilia clarke, yapımcıların final konusunda farklı görüşleri olduğunu ve varolan finalin kimseyi tatmin etmediğini söylemiştir.

* george r.r. martin'in yazarken en zorlandığı kısım rob stark'ın katledildiği "kızıl düğün" bölümüydü. martin, karakterlere duygusal açıdan bağlandığını söyleyerek, bu kısmı sonraya bırakarak önce kitabı tamamen bitirdiğini ve daha sonra "kızıl düğün" bölümüne dönerek yazdığını söylemiştir. kitapta rob'un karısı yoktur ve öldürülmemiştir, yapımcılar sahneyi daha da vurucu hale getirmek için rob'un karısını da ölüm ritüeline dahil etmiştir.

* sean bean, idam edildikten sonra dizide görülen kopya kafasıyla futbol oynadığını söylemiştir.

* daenerys'in ejderhaları drogon, rheagal, viseron'un her birinin karşılığı var. siyah ve kırmızı pullu en büyük ejderha drogon, khal drogo'yu; yeşil ve bronz pullara sahip rhaegal, isyan sırasında robert baretheon tarafından öldürülen daenerys'in kardeşi rhaegar tartaryen'i, krem rengi ve altun pullu ejderha da istismarcı kardeşi vieserys'den geliyor.

* dizideki başlıca karakterlerin hepsinin bir lakabı vardır. birkaç örnek: eddard stark: ned; jaime lannister: kral katili; tyrion lannister: imp veya halfman; robert baratheon: gaspçı veya geyik kralı; joffrey: çocuk kral; varys: örümcek; sandor clegane: tazı; gregor clegane: binen dağ (veya sadece dağ); petyr baelish: littlefinger; jeor mormont: eski ayı; jorah mormont: andal jorah

*5. sezon 10'uncu bölümde jon snow'un alliser thorne, bowen marsh, othell yarwyck olly ve wathc kardeşler tarafından bıçaklandığı "mother's mercy" cinayeti, roma imparatoru julies casar'ın romalı senatörler tarafından suikasta uğradı tarihi olaydan esinlenmiştir. dizide john snow'a son darbeyi vuran olly, brutus'u temsil etmektedir.

* barrack obama, dizinin sıkı hayranlarındandı. 5. sezon finalinden sonra jonh snow'un akıbetinin ne olacağını dizi yapımcılarına sorup öğrenmiştir. 6. sezonu da dünyada herkesten önce izleyen ilk kişidir.


* kırmızı kadın melisandre'yi canlandıran carice van houten, ınsider dergisine verdiği röportajda dizideki çıplak seks sahnelerinden pişmanlık duyduğunu ve o dönem kendisini buna zorladığını söylemiştir. oyuncuyu bu davranışa iten sebebin metoo hareketi olduğunu da hatırlatalım.

* ray stevenson ve charlie hunnam'a dizi yapımcıları rol teklif etti ancak her iki oyuncu da yoğun programlarından dolayı katılım gösteremediler.

* son sezonun tüm bölümlerinin çekimi yüksek prodüksiyondan dolayı 2 yıl sürdü. 6 sezon olarak planan ve 2017 bitirilmesi gereken proje 2019'a kadar sürdü.

* final bölümü olan "the iron throne" hbo platformlarında 19 milyon 300 bin 64 kişi tarafından izlenerek 14 milyonluk sopranos finalini geçti. tüm dünyada izlenen kişi sayısı resmi olarak bilinmiyor.

kaynaklar: hbo, imdb, the cut, the guardian