Game of Thrones'taki Kefaret Yürüyüşü Sahnesinin Tarihi Bir Gerçekten Esinlenmesi

Dizinin takipçileri bilir: 5. sezonun 10. bölümünde Cersei Lannister'in çıplak halde halkın içinden saraya geçişi travmatik bir etki yaratmıştı. Meğerse olay, tarihten ince bir esinlenme taşıyormuş.
Game of Thrones'taki Kefaret Yürüyüşü Sahnesinin Tarihi Bir Gerçekten Esinlenmesi

game of thrones'teki ünlü kefaret yürüyüşünün tarihteki gerçek bir olaydan esinlenmiş olması ufuk açan cinstendir.

ingiltere kralı 4. edward'ın çok sayıdaki metresinden biri olan jane shore (londra gülü adı ile de tanınmaktadır) 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış bir kadındır. zengin bir aileden gelmiş ve iyi eğitim almıştır. güzel ve zeki bir kadın olan jane, gençken babası tarafından kendisinden 15 yaş büyük bir adamla evlendirilir. ancak kocasının iktidarsız olmasını ve iyi bir baba olmadığını öne sürerek 1476 yılında, evliliğini papa 4. sixtus'a iptal ettirmiştir.

Jane Shore

aynı yılın sonunda kral ile tanışmış ve metresi olmuştur. edward çok çapkın olarak bilinmesine rağmen ölene kadar jane'in yanında kalmıştır. 1483'te kral edward ölünce jane, bu sefer ölen kralın üvey oğlu thomas ile ilişki kurmuştur. bu ilişki sayesinde saraydaki güçlü aileler ile ittifak kurabilmiştir.

edward'ın küçük kardeşi 3. richard ise bu durumdan rahatsızdı. jane'i önce büyücülükle suçlamasına rağmen, bu suçtan mahkum edilmesi için yeterli kanıt yoktu ve en sonunda jane cinsel ahlaksızlık veya fuhuş suçlamasıyla suçlandı.

jane, uzun bir elbise olan bir kirtle (fistan) ve ellerinde bir koniklikten başka hiçbir şey giymeden şehirde dolaşmaya zorlandı. ona halktan bazı kimseler bir şeyler fırlattı. ancak bu travmatik olay sırasında kendisine fiziksel zarar gelmedi.


yürüyüşten sonra hapishaneye yollandı. ancak kraliyet avukatlarından biri ile evlenerek hapishaneden çıkmayı başardı ve 82 yaşına kadar yaşadı.

kaynak
kaynak

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Game of Thrones'ta Bugüne Kadar Yapılmış En Karizmatik Hareketler