Game of Thrones'taki Meşhur Duvara İlham Veren Tarihi Yapı: Hadrian Duvarı

Hadrian ya da Hadrianus Duvarı (Hadrian's Wall), İngiltere ve İskoçya arasında bulunan ve Roma'dan kalma bir yapı. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde George R. R. Martin'e ilham veren bu tarihi duvar neden yapıldı?
Game of Thrones'taki Meşhur Duvara İlham Veren Tarihi Yapı: Hadrian Duvarı

günümüzde aşağı yukarı ingiltere-iskoçya sınırını oluşturan bölgede, roma imparatorluğu zamanında yapılmış bir istihkam hadrianus duvarı (hadrian's wall).


roma imparatoru hadrianus, ms 122 yılında ingiltere'ye geldiğinde iulius caesar döneminde başlatılmış britanya seferinin hala tam anlamıyla zafere ulaşamadığını, keltler ve diğer barbar halkların adanın kuzeyinde oldukça güçlü olduklarını görür ve britanya'nın hiçbir zaman tümüyle roma hakimiyetine giremeyeceğini anlar. 

Hadrianus

bunun üzerine limes'te olduğu gibi güçlü garnizonlar, gözetleme kuleleri, barakalarla desteklenmiş bir duvarın yapımına başlanır. 


5-6 metre yüksekliğe sahip olup sınırı okyanustan manş denizi'ne kadar kat eden duvar, aslında limes'te olduğu gibi imparatorluğun nihai sınırını oluşturmamış, roma orduları aberdeen'in kuzeyine kadar ilerlemiş olsa da zamanının en görkemli yapılarından olduğu için britanya'da roma hakimiyetinin birincil sembolü olarak görülür.

almanya'da da benzer tahkimatlar yapan hadrianus, ingiltere'nin kuzeyinde bulunan bu yapıyı bir sınır tahkimatı olarak inşa ettirmiştir. britanya eyaleti'nin kuzey sınırını korumak için yapılmış eski roma suru, uzunluğu tyne ırmağı kıyısındaki wallsend'den (segedunum) solway fiyortundaki bwness'e kadar toplam 118 kilometreyi buluyordu. 


imparator hadrianus'un buyruğuyla britanya valilisi aulus platorius nepos'un (m.s. 122-126) yaptırmaya başladığı sur, üç yeni burcun eklenmesiyle 136'da tamamlandı. yüksekliği 6 metreyi, kalınlığı 3 metreyi bulmasına karşın taş ve çamur harcından yapılmış olan bu sur, kuzeyli kabilelerce 197 ve 296'da iki kez, 367 - 368 yıllarında bir kez daha tahrip edildi.

ayrıca ingiltere'nin en ünlü hiking rotasıdır hadrianus duvarı. doğu kıyısında newcastle yakınlarındaki wallsend'den başlayan yürüyüş batı kıyısında bowness-on-solway'de biter. toplam uzunluğu 84 mil yani 135 kilometredir. yürüyüş, günde 27 km yürünürse 5, 22 km yürünürse 6 gün sürmektedir. yol boyunca kamp yerleri ve kalacak yerler bulunmaktadır. 

bir appalachian trail ya da likya yolu değildir ama bu yolu yürüdükten sonra ingiltere'nin en ünlü yolunu yürüdüm diyebilirsiniz.

a song of ice and fire serisinde kuzey diyarını wildling'ler ve white walker'lardan ayıran the wall'u yaratırken, george r. r. martin'in esinlendiğini belirttiği duvardır aynı zamanda.

Çin Seddi Neden İnşa Edildi?

Karaköy'ün Meşhur Kamondo Merdivenleri'nin İlginç Hikayesi