Game Of Thrones'un 6. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

Kaç bölümdür sıkıcıydı, bu sefer sıkıcı olmaz dedik fakat yine bayık bir bölümle karşımızdaydı Game Of Thrones.
Game Of Thrones'un 6. Sezon 8. Bölüm İncelemesi
HBO

--- 6x08 - no one - spoiler ---

bu sezonun en zayıf bölümünü geride bıraktık. öyle ki, bölüm bittikten sonra aklımda kalan hiç bir çarpıcı sahne olmadığını farkettim. bir tek, hound'un beric'i göstererek 'hepimiz ölecez, bu ibne hariç' deyişi benim için bölümün zirvesiydi. bana göre, kitaptaki materyal bittikten sonra, dizinin yazarları senaryo üretmekte çok zorlanıyorlar. bütün sezon bir sürü olay oldu ama aslında hiç bir şey olmadı. hala 5. kitaptan çok fazla uzaklaşamadık. toplamda 2000 sayfayı geçmesi beklenen 6. ve 7. kitaplardaki olayları işlemek için geriye sadece 16 bölüm kaldı. yani, bundan sonra kimse entrika, detay, karakter gelişimi beklemesin. yapımcıların hızla sona doğru koşturmaktan başka seçeneği kalmadı artık. herşey, oldu bittiye gelecek.

king's landing

sezon başından beri, cersei'den bir delilik bekliyordum ve nihayet böyle bir şeyin gerçekleşmesi için gerekli altyapı sağlandı. high sparrow'un kuklası tommen, annesinin elindeki tek koz olan 'trial by combat' geleneğini ortadan kaldırarak, cersei'yi köşeye sıkıştırdı ve sezon başından beri havlayan cersei, şimdi ısıracak. qyburn'e 'dedikodular doğru muymuş' diye sorduğu konu büyük ihtimal, high sept of baelor altında depolanmış olan wildfire stokları. bran'ın vizyonlarında bol bol wildfire görmemiz bir tesadüf değildi. bana göre, cersei başta high sparrow'un mekanı olmak üzere bütün king's landing'i ateşe vermeye kalkacak. bunun cersei'nin son hamlesi olacağı kesin gibi. ben, high sparrow ile birlikte tommen'i de katledeceğini de düşünüyorum açıkçası. 


riverlands

ailemizin baltalı ilahı hound, bu hafta brotherhood without banners'ın geri kalan üyelerini buldu. meğersem, lem lemoncloak ve iki adamı, bwb'ye ihanet etmişler. böyle bir şey yapmaları tabi ki mümkün ama ihanet edecekseniz, bwb'nin takıldığı yerden biraz uzaklaşın değil mi? adamların götlerinin dibinde haraç almaya başlamak neden? neyse.

tommen'in trial by combat olayını yasaklaması yüzünden, hound'un claganebowl için döndüğünü düşünen milyonlar ağlıyor şu an. claganebowl gerçekleşir mi bilmiyorum ama cersei'nin yargılanması sonucu olmayacağı kesin gibi.

HBO

dizi, lady stoneheart yerine beric-thoros ikilisiyle devam edecek gibi gözüküyor. sezon başından beri birileri freylerden intikam alsın diye bekleyen bendeniz, öncelikle acaba stoneheart'ın yaptığı frey katliamını hound mu yapacak diye düşündüm ama thoros'un gerçek savaşın kuzeyde olduğunu belirtmesi, hound ve bwb'nin kuzeye doğru gideceği izlenimini verdi bana. yani, sandor'un yolları tekrar sansa ile kesişebilir diyorum. hatta arya ile kesişirse daha da iyi olur nitekim arya-hound ikilisi benim dizideki favori çiftim idi.

riverrun

bölümün en tartışmalı senaryo kararlarının alındığı yer, tullylerin evin riverrun oldu. edmure tully, jaime'nin teklifini kabul ederek, riverrun'ı lannisterlara teslim etti ve karşılığında kendisinin ve ailesinin hayatını kurtarmış oldu. blackfish'e yazık olmuş da olsa ve edmure kendi ailesine ihanet etmiş gibi gözükse de, bu tercih beni çok fazla rahatsız etmedi. frey ve lannister orduları tarafından kuşatılmış blackfish'in savaşarak hiç bir şey kazanamayacağı ortadaydı. bence bu noktada delikanlılık yapmanın anlamı yoktu. blackfish eline geçen fırsatı değerlendirip geride kalan tully ordusunu kuzeye götürmeliydi. 'ben evimde ölürüm' artisliği, yaşını başını almış birisi için güzel de, o şehrin içerisinde kuşatma sırasında katledilecek olan çoluk çocuk ne olacak? edmure, korkaklık ve hainlik yapmış gibi gözükse de, aslında riverrun içerisindeki masum halkın hayatını kurtarmış oldu. bu noktada, kimin 'doğru' kararı verdiğinin kararını size bırakıyorum. benim, mantıklı olduğu sürece dizinin kendi yolundan gitmesine itirazım yok. eğer, blackfish orada mucizevi bir zafer kazansaydı, o zaman saçma derdim. 


braavos

saçma demişken, braavos'a uğramamak olmaz. geçen hafta da söylediğim gibi, dizide herşey gözüktüğü gibi. teori üretmenin, entrika beklemenin anlamı yok. dizinin senaristleri, arya'nın hikayesinde tek kelimeyle sıçtılar ve ben braavos bölümünün nihayet sonuna gelişimizden dolayı çok mutluyum. arya bir yana da, waif karakterini izlemek resmen acı vericiydi. hatun, arya'dan neden öldüresiye nefret ediyordu öğrenemedik. faceless men eğitimi almış waif, arya'yı öldürmek için gönderildikten sonra, önce yüzünü değiştirdi ve arkadan gelip boğazını kesmek yerine arya'yı karnından bıçaklamayı tercih etti. daha sonra, yaralı arya'nın elinden kaçmasına izin verdi. 

sonra, arya'nın hasta yattığı evi bulmasına rağmen gizlice oraya girip işi bitirmektense ön kapıdan girip lady crane'i öldürmek gibi saçma bir tercih yapıp arya'yı yine kaçırdı. arya, sokaklarda taklalar atıp yerlerde kıvranırken, waif koşup yakalamak yerine, korku filmi klişesi "kurbanını yürüyerek kovalayan katil" olayına girdi. bu kadar saçmalığa, arya da dayanamamış olsa gerek ki, kendisi waif'in oksijen israfı hallerine bir son verdi. bu noktada, faceless men'in çizilen karizmasına, onların arya'ya sırlarını öğrettikten sonra onun gitmesine izin vermeyeceklerine, jaqen'in arya'yı ne bok yemeye eğittine ve arya'nın nasıl olup da artık "no one" olduğuna filan girmek istemiyorum. kitabı temel alarak dizi hakkında yorum yapmak, en azından arya hikayesi için bir işe yaramıyor. o yüzden, dizi önümüze ne koyarsa yiyeceğiz. arya, nihayet westeros'a dönüyor ve bana göre hedefindeki isim walder frey olacak. nitekim, cersei büyük ihtimal kendi sonunu hazırlıyor.

meereen

sürekli diziyi eleştiren adam olmak istemiyorum ama aynı braavos gibi, meereen de dizi senaristlerinin elinde rezil olan yerlerden birisi. sezonun 8. bölümüne geldik ilk defa dişe dokunur bir olay olduğunu görüyoruz. tyrion ve varys gibi iki aşmış karakter bütün sezon resmen harcandılar. tyrion'un diplomasi sahnelerinin tamamı çöpe gitti. varys'in bu sezon zaten hiç bir katkısı olmadı ve onu da meereen'de hiç bir şey yapmadan westeros'a (büyük ihtimal dorne'a) yolladılar. nerde geçtiğimiz sezonlardaki, tyrion-varys diyalogları, nerde bu sezonki missandei ve greyworm geyik muhabbetleri.

meereen'e kuşatmaya gelen gemilerde astapor logosu vardı ama büyük ihtimal volantis ve yunkai donanmaları da kuşatma ordusunun içerisinde. dizinin, bu kuşatmaya harcayacak çok fazla zamanı olmadığı için, tahminim bu kuşatmanın drogon'un ortamı ateşe vermesiyle çabuk sonuçlanacağı yönünde. eğer drogon devreye girmezse veya yeterli olmazsa o zaman şu an volantis'ten gelmekte olan yara/theon birliklerinin katkısına da ihtiyaç olabilir. bu şekilde, yara ve theon, dany'nin güvenini de kazanabilirler. emin olduğum tek şey, bu sezonun sonunda dany, westeros'a yola çıkıyor olacak. "euron greyjoy bu hikayeye ne zaman dahil olacak?" sorusu açıkta kaldı ama 1000 gemiyi 2 bölümde inşa ettirmezler herhalde ona. öyle bir saçmalık olursa, onu da slaver's bay'deki cümbüşe dahil olmuş görebiliriz.

bu arada meereen piramidinde hapis olmuş iki tane da ejderha olduğunu da hatırlatayım. bu sezon onları resmen unuttuk zaten ve dizi diğer iki ejderha sürücüsünün kim olacağını hiç bir şekilde işlemedi. bir tek tyrion'u yemedikleri sahne var 8 bölümde. rhaegal ve viserion ne zaman devreye girecek bilmiyorum.

--- spoiler ---