Game of Thrones'un 7. Sezon 6. Bölümünde Mantık Hatası Gibi Görünen Detayların Açıklamaları

HBO İspanya'nın 6. bölümü yanlışlıkla yayınlamasıyla GoT fanları, 6. bölüme olması gerekenden biraz daha erken kavuştu. 6. bölüm, bol aksiyonlu olmasının yanı sıra insanın aklında bazı soru işaretleri bırakacak düzeydeydi de aynı zamanda.
Game of Thrones'un 7. Sezon 6. Bölümünde Mantık Hatası Gibi Görünen Detayların Açıklamaları
HBO


--- spoiler ---

başlamadan önce, eşekherif'in şu çeviri ile internete kazandırdığı yeni caps için teşekkür ederim.


özellikle belirtmek istediğim bir şey var. ilk bölümlerde/sezonlarda, ilk göründükleri zaman şu şekilde gözüken white walkerlar nasıl oldu da karadenizliye dönüştüler? 


o nasıl burun reyiz?


ayrıca. şu karizmaya bakar mısınız ya? muh-te-şem!


şimdi gelelim mantık hatası vb denen konulara ve bunlara "kendimce" vereceğim cevaplara. başlayalım:

jon snow ejderhaya niye atlamadı?

jon tam binecekken ölüler tekrar harekete geçip saldırmaya başladılar. elbette burada farklı senaryolar olabilirdi. örneğin drogon'un jaime'ye yaptığı gibi dönüp ölülere ateş etmesi veya buzu ellerindeki balta vs ile kırmaları. ancak bu durum çok hızlı geliştiği için buzu kıracak vaktin olmaması ve drogon eğer ateş ederse jon'u da yakmasının kuvvetle muhtemel olmasından ötürü jon'un zaman kazandırma yönünde hamle yapması şarttı. şarttı çünkü drogon öyle hop diye kalkamıyor. göreceğiniz üzere drogon kalkarken sendeliyor. 


biraz hız alıp sıçrayıp ancak havalanabiliyor. zaten dragonestone'dan yola çıkarlarken de yüksekten atladıklarında direkt yukarı doğru değil, önce aşağı doğru inip sonra yukarı ivme kazandıklarını görürsünüz. yani drogon'un temiz bir kalkış yapabilmesi için çevrede akgezen vs olmaması gerekiyordu. burada bir mantıksızlık vs yok.

cersei inansın diye o kadar yol gidip akgezen yakalamak gerekli miydi?

evet gerekliydi. çünkü king's landing'te cersei dahil kimse kuzeyden gelecek olan bir ölüler ordusunun olduğuna inanmıyor; bunu bir masal olarak görüyorlar. burada olaya cersei inanmasa bile(ki inanacağını sanmıyorum) özellikle king's landing halkı veya ileri gelenlerine bunu inandırmak gerekiyor. ve ayrıca buna kütüphaneci masterlar da inanmıyorlar. hayır daha geçen bölüm konusu geçmişken bu soruyu nasıl sorabiliyorsunuz? bölüm yayınlanalı 3 gün oldu. üstadlar masada toplanıp sam ile konuşurlarkenki sahneyi ne çabuk unuttunuz? üstadlar duvarın ötesinden gelecek olan bir akgezen ordusuna inanırlarsa bütün krallığın bu savaşta desteğini almak neredeyse garanti. o yüzden de olayı sadece cersei olarak görmeyin. cersei ikna olmasa bile king's landing ve 7 krallıktaki diğer inanmayan kişilerin bu tehlikeye karşı inandırılması ve desteklerinin alınması önemli. özellikle de üstadların.


peki neden ellerinde kılıç ve balta yerine ejdercamı ile gitmediler?

aslında gittiler. jorah'ın elindekiler ejdercamıydı. ve o camla ayıyı yere serdi. ancak ejdercamını buldular sadece. nasıl işleyeceklerini henüz bilmiyorlar. bilmedikleri bir alet ise savaşta ve/veya bir karşılaşmada fayda değil aksine zarar getirir. o yüzden önce o camlar işlenip silaha dönüşecek, ondan sonra kullanılacaklar. sizin "henüz" olmadığını görmeniz olmayacağı anlamına gelmez. dizi final yapmadı, gelecek sezonu bekleyin.


kuzgunlar saatte kaç km hız yapıyorlar?

öncelikle belirteyim, bir karga ortalama 40-50 km hızlı uçar. uçtukları mesafe de şu şekilde:


bu mesafeyi uçacaklar, dany'nin haberi olacak ve ejderler ile yola çıkacak. bir ejderin kargalara göre 10 kat hızlı uçtuğunu hesap etsek, bir karga da dragonstone'ye 30-32 saatte varmış olsa, ejderlerin bizim çocukların yanına gelmesi takriben 3 saat kadar sürecektir. bu da 33-35 saat gibi bir süre dany'nin gelmesini bekledikleri anlamına gelir. gösterilene göre ekip en az bir gece hapsoldukları yerde uyudular. bu bekleme süresi ise ne kadar sürdü belli değil. bir gün dönümü desek 24 saati tamamladıklarını düşünsek, ortada ışınlanma gibi bir durumun olduğunu söyleyemeyiz.

6 kere adam dirilten, kılıcı alev alev yanan birisi nasıl olur da donarak ölür?

kim dedi donarak öldüğünü ve neden ölmesin? buradan hareketle diyebiliriz ki melisandre de üşümez. e kadın wall'da gayet kırmızılara sarındı? niye sarındı? şekil şukul olsun diye mi?


ateşin tanrısına inanmak soğukta üşümeyeceksiniz demek değil. rahibesi üşüyorsa rahibi de pek de ala donabilir. kaldı ki adamın donduğu da sizin çıkarımınız. o kadar ayı darbesi sonrasında uykuya dalıp iç kanama sonucu ölmesi de gayet olasılık dahilinde.

jon snow buzlu suyun içine düşmesine rağmen neden ölmedi? 

öncelikle klişe bir cevap vereyim. hani diyor ya nasrettin hoca "kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?" diye. işte bu durum da tam o hesap. bu adamın imkansız bir şekilde dirilmesine inanıyorsunuz da, soğukta donmaması mı gerçekten de gözünüze batıyor? üstelik ölmesine göre donmamasının mantıklı bir açıklaması bile var bir yerde. adamda halis mulis targaryen kanı var. ayrıca adam kuzeyli ve o topraklarda doğup büyüdü. soğuğa antremanlı. tüm bunları birleştirdiğiniz zaman bu adamın soğukta donmasını beklemek biraz abes değil mi? adam dirildi, damarlarında targaryen kanı var ve kuzeyli. bu adam da donacaksa dizide soğuktan kırılmayan kalmaz.


night king böyle cirit atmayı nereden öğrendi? ve neden yerdeki yerine gökteki ejderi vurdu?

aslında buradaki cevap da jon'da olduğu gibi. olağanüstü güçleri olan bir çarın olağanüstü bir şekilde cirit atması şaşılası bir şey değil. kaldı ki night king'in buraya hazırlıklı geldiği belli. bu adamların elinde bu mızrakların olması sizce tesadüf müydü? 


elbette değildi. hadi desek ki adamlar hep mızraklı geziyor. hayır gezmiyorlar. göreceğiniz üzere gayet kılıçlılar.


yani burada bariz bir şekilde hazırlık yaptıkları belli. bu adamlar ejderlerin geleceğini biliyorlardı ve ellerindeki o mızrakları ejderler için özel getirdiler. nasıl dövdüler nereden buldular bilemem. ama adamlar üretmiş demek ki. yüzlerce yıldır kuzeyde sik sik gezmemişlerdir bence. bir önlem alıp kışa hazırlanmışlardır. akgezenler ne kadar beyinsiz zombilerse; night king o derece aklı başında. night king ile ilgili teorileri(özellikle geçmişi ile ilgili) okumanızı öneririm.

haliyle bu adam da tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görüyor olabilir. bran'ın yolladığı kargaları tek bakışı ile dağıtması bunun bir kanıtı olabilir. ya da bran ile temas ettiklerinde bu güç ona da geçmiş olabilir.

gökteki ejderi vurma sebepleri de işte tam da bu yüzden olabilir. gökteki ejder yerdekine göre daha çok işlerine yarayacak türde olabilir. ya da yerdeki ejder zaten tehlikesiz bir şekilde 3-5 önemsiz "insan" parçasını götürmek için uğraşırken gökteki ejder bir tehlike yaratmaktaydı. siz olsanız yerde ve başka bir uğraşı olana mı yoksa ordunuza tehlike yaratana mı saldırırdınız? haliyle burada bir tutarsızlık yok.

tamam da aga, bu zincirler nereden geldi?

işte benim de kafamı kurcalayan tek şey bu oldu. ne ışınlanma, ne vurulan ejder, ne de başka bir şey. o zinciler akgezenler sürekli mobilize haldeyken nasıl ve nereden bulundu ve nereden getirdildi, nerede ve nasıl işlendi. buna verebileceğim tek cevap, night king bir zamanlar bebek alıyordu hani bir adamdan. night king tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görebiliyorsa ve bu ejder baskınını görmüşse bu zinciri yine ittifak kurduğu bir insana/insan topluluğuna yaptırmış olabilir. ancak night king'in böyle bir özelliği olduğunu bilmediğimiz için(en azından şu an) bu cevap şimdilik şahsen beni tatmin etmiyor.


şimdilik bölümle ve sezonla ilgili öne çıkan sorular gördüğüm kadarıyla bunlar.