Game of Thrones'un 7. Sezonundaki İnsanı Düşüncelere İten Mantık Hataları

Game of Thrones'un 7. sezonunun 3 bölümü yayınlandı ancak 7. sezon itibarıyla sorgulanabilecek birçok detay bulunuyor.
Game of Thrones'un 7. Sezonundaki İnsanı Düşüncelere İten Mantık Hataları
HBO


--- spoiler ---

1. dorne kepazeliği

geçen sezon hikayenin dorne kısmının içine sıçmışlardı. zamanında targaryenlere bile boyun eğmeyen, diğer bütün bölgeler targaryen işgaliyle "krallık" adını alırken kendin, prenslik olarak koruyan (bkz: principality of dorne) ve targaryenlerle ittifak evlilikleri yapacak kadar büyük olan koca martell hanedanlığını oberyn'in sevgilisiyle sevgilisinden olma 3 tane piç kızına peşkeş çekip piç ettikleri yetmedi, şimdi onlar yakalanınca bütün dorne ve sunspear dize gelmiş oldu. targaryenlerin bile ejderhalarla dize getiremediği dorne ordusunu 3 tane sand soyadlı piç kız ve yine soylu olmayan anneleri ölünce mi dize getirmiş oldu lannisterlar? koca martell ailesinden dorne'u idare edecek kimse geçmeyecek mi oberyn'in piç kızlarından sonra? bi' siktirin gidin ya.

2. euron greyjoy

dağ taş kayalık ve çorak olan demir adalardan 1000 tane gemi yaptırdıkları yetmediği gibi euron greyjoy'a, üstüne bir de saçmasapan bir saldırı sahnesi yazdılar. hbo senaristlerinin yazdıkları fantastik dünyanın coğrafyasını bilmedikleri kepaze bir saldırı.

haritaya bakıyoruz.

king's landing şehri devasa bir körfezin içinde. blackwater körfezi, nam-ı diğer karasu körfezi. bu körfezin girişinde de bölgeye hakim dragonstone adası var.


westeros'taki duvar 300 mil. buna göre bir ölçekle hazırlanan westeros haritası da şu


bu haritaya göre, karasu körfezi'ne giriş 100 millik bir aralıktan gerçekleşiyor, bu aralığın da ortasında iki tane ada var. bu adalar körfeze girişi driftmark ve the gullet olarak ikiye ayırıyor.

yani euron greyjoy'un 1000 gemisinin geçmesi gereken boşluk, 50 mil, yaklaşık 80 kilometre.

isteyenler başka haritalardan da king's landing ve dragonstone'a bakabilir. dragonstone'un dibinden geçmeden king's landing'e kimse giremez.

şimdi daenerys'in mereen'e saldıran köle sahiplerinden çaldığı, üstüne tyrell, martell ve greyjoy hanelerinin de eklendiği filosuna bakıyoruz.


bu filo geldi, dragonstone'a demir attı. daenerys karaya çıktı, shall we begin? dedi.

7. sezon 2. bölümde daenerys'in arkasında, fonda filoyu görüyoruz. 

https://www.youtube.com/watch?v=gh6-k3t-jgq&t=3s


üstüne bir de daenerys'in üç tane uçan ejderhasını ekliyoruz. yani hem dragonstone açıklarındaki bu filo, hem de ejderhalardan habersiz dragonstone çevresinden kuş uçmaz.

harita belli.

sonra bir de euron greyjoy'a bakıyoruz. 1000 tane gemiyle king's landing'e geliyor.


yetmiyor.

king's landing'den geri çıkıyor, eliyle koymuş gibi yara greyjoy'un filosunu buluyor, kimseye görmeden götüne kadar yaklaşıyor ve yara'nın filosunu darmaduman ediyor. bunu yaparken bir giriş, bir çıkış olmak üzere iki defa dragonstone'un dibinden 1000 tane gemiyle ve açık havada geçiyor. ejderhaların filan burnunun dibinden geçiyor.

yetti mi, yetmiyor. yara'yla sand kızlarını alıp tekrar dragonstone'dan geçerek king's landing'e geri dönüyor ve sand kızlarını cersei'ye teslim edip yara'ya el koyuyor.

sonra üstüne bir de casterly rock'a ışınlanıp lekesizleri getirmiş olan gemileri yakıyor.

bu nasıl bir rezillik ya? aranızda hiç mi akıllı adam yoktu, lan 1000 tane gemiyi king's landing'e sokup çıkartırsak dragonestone'dan geçmeleri gerekecek diye.

bu adam king's landing'den çıkıp da yara'yı nasıl yakalar? dragonestone'un dibinden 1000 tane gemiyi nasıl geçirir, yara'nın dragonestone'dan çıkıp highgarden ve sunspear'a gideceğini nereden bilir? 1000 tane devasa man of war tipi gemiyle 100 tane küçük ve doğal olarak daha hızlı gemiyi nasıl yakalar? üstüne bir de king's landing'e dönüp tekrar casterly rock'a nasıl varır?

ama yok. geri zekalı hbo senaristleri kafaya koymuş. lannister-targaryen kavgasını eşitlemek için hiçbir şey işlemeyen kalın pullu ejderhaları cersei'nin boktan scorpionlarına bile öldürtürler bu yavşaklar.

3. highgarden-lannister savaşı

gelelim 7. bölüm 3. sezon itibariyle hbo senaristlerinin durumu eşitlemek için yaptığı son soytarılığa.

westeros'ta ordu sayılarına bir bakalım.

http://awoiaf.westeros.org/…x.php/military_strength

http://www.zimbio.com/…gf/biggest army game thrones

https://www.reddit.com/…esteros_army_size_season_7/


doğrudan alıntı yapıyorum

more recently, at the start of the war of the five kings, the westerlands gathered two armies: one of twenty thousand strong under the command of lord tywin lannister,[50] and another of fourteen or fifteen thousand strong, commanded by ser jaime lannister.[22] meanwhile, stafford lannister is raising a third lannister army, with an unknown amount of men.[55][56] the army is later attacked, and thousands are slain.[57] ıt is currently unknown how many men of this army still remain. meanwhile, lord tywin has retreated with his twenty thousand men to harrenhal,[58] fights with them in the battle of the fords in the riverlands,[24] and next marches them to king's landing.[59] all but some three thousand later return to the westerlands.[60] of the soldiers remaining, two thousand sail to dragonstone for the siege, while less than a thousand accompany jaime lannister into the riverlands to aid with the siege of riverrun.[61]

dizide anlatılan 5 kralın savaşında iki ordu topladılar. tywin lannister 25 bin kişi, jamie lannister 15 bin kişiyi yönetti. staffor lannister'ın topladığı 3. bir lannister ordusu var ancak bu ordu zaten binlerce kayıp verdi. ardından jamie lannister robb'a yenilip ordusunun büyük kısmını kaybediyor. riverrun kuşatmasına da birkaç bin kişiyle gidebiliyor. tywin lannister'ın ordusundan kalan 20 bin kişi de harrenhal'a çekiliyor. yani red wedding ve 5 kral savaşının sonunda aşağı yukarı 20-25 bin kişilik kuvvetleri var.

highgarden westeros'un lannisterlar'dan sonra, belki casterly rock altındaki altın madenlerinin de bitmesiyle en zengin hane oldular.

bu hane, kral renly için tamı tamına 100 bin kişi topladı. bunlardan 20 bin civarı renly baratheon'undu, onlar da renly ölünce stannis'e katıldı.

tyrell ordusu, dizinin başından beri neredeyse hiçbir savaşa girmedi. tek girdikleri savaş lannisterlar ile bir olup stannis baratheon'un ordusu'nu darmaduman ettikleri blackwater savaşı idi.

exactly how many men from renly's host were from the reach, and how many from the stormlands, is unknown, but as house tyrell is later stated to be able to field seventy thousand men.

bu kısma göre highgarden ordusu 60 - 70 bin civarında.

lannister ordusu dizinin başından beri, robb stark'a defalarca yenildi. orduyu ikiye böldüler. jamie'nin yönettiği kısım darmaduman oldu, tywin'in başında olduğu kısım lannister ordusunun yarısıydı. tywin bile savaşı kazanamayacağını anlayınca starkları düğünde öldürme kararı aldı ve uyguladı. defalarca dizide de savaşı kaybediyor olduklarını bizzat dile getirdi red wedding'e kadar.

peki 7. sezonda ne oluyor?

tahmini kuvveti 60-70 bin kişi olan, neredeyse hiç savaşa girmeyen highgarden'daki tyrell ordusu, toplasan 20 bin, hadi bilemedin 25 bin kişi ancak olabilecek, burnuna kadar borca batmış, altın kaynakları tükenen lannister ordusuna saatler içerisinde yeniliyor. hem de kendi evlerini savunurken. hem de highgarden kalesini savunurken. üstelik lannister ordusunun bir kısmı da kalmış, casterly rock'ı savunuyorken.

sonra da highgarden'ın bütün altınını ele geçiriyorlar ki, iron bank'e borçlarını ödesinler.

aynı ordu freyler'in günlerce kuşatıp alamadığı riverrun kalesi'ni kuşattı daha geçen sezonda. ancak başlarında blackfish bulunan 3 bin kişilik tully ordusuyla başa çıkamayıp pazarlık yaptı. 3 bin kişiden riverrun kalesi'ni kayıp vermeden alabilmek için pazarlık yapan lannister ordusu, westeros'un en zengin ailesi tyrellerden highgarden'ı birkaç saatte alıyor.

game of thrones 6. sezon 7. bölüm. riverrun kalesi'nin kuşatılmasıikinci videoda, jamie ile blackfish brynden arasında geçen konuşma:

jamie lannister - edmure ile bitmeyecek. kaleye hücum edeceğiz. yüzlercesi ölecek.
brynden "blackfish" tully - yüzlerce bizden, binlerce sizden. o da eğer duvarları geçebilirseniz.

bazı mesajlar aldım

"tarly bağlılık değiştirdi, ordusu lannister ordusuna katıldı," diye. yahu diyelim ki öyle olsun. tyreller ordularının yarısını kaybetsin, 35-40 bin kişi kalsın. 40 bin kişinin savunduğu bir kaleyi 50 bin kişi (20 bin lannister+30 bin tarly ve bannermanları) saatler içerisinde zapt edemez. kuşatma, aylar, yıllar sürer. saatler içerisinde highgarden zapt etmek ne? tarly hanesinin taraf değiştirmesi buna yeter mi? saçmalık değil mi bu?

e bi' siktirin gidin ya. yazdığınız dizinin geçtiği dünyadan haberiniz yok, götünüzden uydurmadığınız element kalmadı. targaryenler çok güçlü oldu, durumu eşitleyelim diye dizi mi yazılır?

4. bin yıl tedavisi bilinmeyen, ölümcül olan greyscale hastalığını bir gecede tedavi eden efsane sam

bu nedir ya? dalga mı geçiyorsunuz bizimle? kitapta hastalığa yakalansaydı eğer, jorah mormont kesin ölürdü. bizim bildiğimiz game of thrones'ta jorah mormont o hastalıktan kurtulur mu allah aşkına? ama muhteşem sam, bir gecede jorah mormont'u en ölümcül hastalıklardan olan, tedavisi olmayan greyscale hastalığından kurtarıyor.

bu mu game of thrones? bu mu çatır çatır adam harcayan o sağlam dizi?

bir gecede greyscale hastalığından kurtulan jorah mormont ve onu kurtaran müthiş sam. çünkü oldtown'daki yüzlerce maester'ın yapamadığını yapabilen bir efsane kendisi. kurtulan olmayan hastalıktan 2. defa adam kurtaran kişi. e bildiğin klişe hollywood senaryosu bu. bu mu game of thrones?

--- spoiler ---

--- spoiler ---

targaryen - lannister savaşında durumu dengelemek için neresinden tutulsa elde kalan, saçmasapan bir senaryo. üstelik arkasından atlı koşturuyormuş gibi pata küte olan savaşlar. 6 sezonda 9 bölüm olmayan savaşı 3. sezonda 2 bölüme sıkıştırmak. daha yazsam, sayfalarca senaryo hatası yazarım.

bunların hiçbiri yok kitapta şöyleydi, dizide böyle oldu itirazı değil. hepsi dizinin kendi içerisinde tutarlılığına vurulmuş darbeler. rezil kepaze. geri zekalı olmak gerek şu senaryoyu yazarken.

madem öyle, vermeyecektiniz o kadar gücü targaryen kızına. öyle 6. sezonda gaza getirmeyecektiniz. mesela sikko bir ateş muhabbetiyle 100 bin kişilik dothraki ordusunu taptırmayacaktınız eski bir khaleesi'ye.

--- spoiler ---

e hakikaten bi siktirin gidin ya. böyle saçmalık mı olur?