Gaz Lambasının İsiyle Karartılmış Kağıda İşlenerek Kaydedilen, Zaman Yolculuğu Tadındaki İlk Ses Kaydı

Edouard-Leon Scott de Martinville’in fotonograf adını verdiği icadıyla ilk ses kaydedilmiş. Gaz lambasının isinden yola çıkarak kaydettiği ses dalgalarını yıllar sonra sese dönüştürmüşler. Yıllar öncesine gidiyoruz.

ilk ses kaydı aslında thomas edison'un fonografı icadından 17 yıl önce yapılmış. edouard-leon scott de martinville tarafından 9 nisan 1860'da yapılan bu kayıtta fransız bir halk şarkısı icra edilmiş.

 

scott de martinville ses dalgalarını bir gaz lambasının isiyle karartılmış kağıda işleyerek sesleri kaydetmeyi başarmış.Önceleri dinlenemeyen kaydın sadece ses dalgaları kaydedilebilmiş. 


aslında içlerinde alexander graham bell'in de bulunduğu bir çok bilimadamı sesleri kaydetmeyi başarmışlar ancak edison yaptığı ses kaydını tekrar dinleyebilen ilk insanmış.

belki de binlerce defa uğraştıktan sonra newton'un fonografını geliştiren alexander graham bell'in ilk kaydını yani insalığın ikinci belkide ilk net ses kaydını duyunca bile insan ürperiyor. bir başarı geliyor sesinde sanki. burdan buyrun.

 
kaydın tamamı.