Gece 03:00 Civarındaki Elektrik Kesintilerinin Sebebi Nedir?

Elektronik aletlerin yeniden başlaması nedeniyle uyanmanıza sebep olan gece elektrik kesintilerinin sebebi, basit bir temele dayanıyor.
Gece 03:00 Civarındaki Elektrik Kesintilerinin Sebebi Nedir?
iStock

gece 03.00-04.00 civarı yapılan elektrik kesintilerinin sebebi manevra denilen elektrik terimidir.

elektrik şebekeleri birbiriyle iletişim halinde bağlanır. şemasını da çizelim;

[og] -------[1. trafo]----------(tüketim merkezi)----------[2.trafo]------/ ------[og]

şemadan da göreceğiniz üzere bir tüketim merkezi iki orta gerilim merkezinden beslenebilecek şekilde bağlantı yapılır. sizin evinizi besleyen trafo ya da aradaki hat arızalanırsa, 1. trafoya giden kesici ve ayrıcılar açılır ve 2. trafoya giden kesici ve ayırıcılar kapatılıp eviniz 2. merkezden beslenmeye başlanır. bu sırada 1. hat üzerinde meydana gelen arıza onarılır. böylece siz arızanın onarılması sırasında elektriksiz beklemezsiniz... işte bu birinci merkezin devreden çıkarılıp ikinci merkezin devreye alınması işlemine manevra denir.

manevralar yanlış yapıldıysa sistemin kendini koruma mekanizması devreye girer ve trafo merkezlerinde bulunan "kesici" dediğimiz elektriksel ekipmanlar elektriği keser (evdeki sigorta evin elektriğini mahallenin elektriğinden kesiyorsa, kesiciler de santralleri ve son tüketici noktalarınının elektrik şebekesi üzerinden bağlantısını keser). bunun sebebi maddi zararı engellemektir...

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları