''Gece Gölgenin Rahatına Bak'' Klibi Telif Hakları Sebebiyle Youtube'dan Kaldırıldı

Çağatay Akman'ın Youtube'da rekorlar kıran klibi ''Gece Gölgenin Rahatına Bak'', şarkının orijinal melodisinin sahibinin şikayeti üzerine kaldırıldı. Detaylara gelecek olursak...
''Gece Gölgenin Rahatına Bak'' Klibi Telif Hakları Sebebiyle Youtube'dan KaldırıldıÇağatay Akman'ın ''Gece Gölgenin Rahatına Bak'' şarkısı, çıktığı günden bu yana büyük ilgi topladı.


Ancak teknolojinin ve imkanların bu denli geniş olduğu bir dönemde şarkının ANNA RF adlı bir grubun Jump adlı şarkısına çok benzediği dikkatlerden kaçmadı.


Gece Gölgenin Rahatına Bak'ın çalıntı olup olmadığı sorusu 3 Adam'da Çağatay Akman'a sorulduğunda kendisi ''şarkının telif haklarını aldık, zaten o melodinin orijinal hali Güllü'nün bir şarksına aitti'' demişti.

Çağatay Akman'ın bahsettiği şarkı ise bu: Güllü - Her Şeyim Oldun

Tüm bu gelişmelerin ardından, şarkı Youtube'da 200 milyon izlenmeyi geçmişken ANNA RF'nin şikayeti üzerine kaldırıldı.

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek bilmiyoruz fakat konuyla ilgili Ekşi Sözlük yazarlarının görüşleri şöyle

anna rf'in çok da telif sikleyen bir grup olduğunu sanmıyorum ama işi bu noktaya getiren arkadaşların kendisi. kardeşim bildiğin heriflerin şarkısını kesip almışsın, yok güllü, o, bu diye ne diye üste çıkmaya çalışıyorsunuz. ki o konu bile tartışmalı. bir melodiden esinlenip başka bir melodi yaratmak başka bir telif konusu, şarkıyı kesip aynen kendi şarkına eklemek başka bir telif konusu. ayrıca daha önce jump şarkısını da kaldırtmıştı bu arkadaşlar. o kadar atar gider yapınca anna rf'in de uğraşası gelmiş anlaşılan.

aylar önce radyoda ilk duyduğumda "lan ben bunu bir yerden hatırlıyorum" deyip tüm gün deli gibi aklımı kurcalayan şarkımsı. 

o günün sonunda jump'ı hatırladığımda resmen altın bulmuşa dönmüştüm. 

yalnız anna rf grubuna "artık çok geç" demek istiyorum, zira bütün bebeler bu anlamsız kelimeleri komple ezberledi, hepsinin dilinde artık.

orjinal versiyonu kadar sik gibi bir şarkı dinlememiştim. o cümbüşün ya da banjo ne sikimse çıkardığı süpersonik melodiyi "jump" ile berbat etmişler..
gece gölgenin rahatına bak ise efsane.. sözler saçma ama akılda kalıcı.
telifler alındıktan sonra umarım sorun çözülür.