Gece Tarih Yazdılar, Sabah Yok Oldular: Dünya, Chapecoense Futbol Takımı İçin Yasta

Bolivya'dan kalkan ve içinde Brezilya'nın Chapecoense futbol takımının 22 oyuncusu da bulunan yolcu uçağı, Medellin Havalimanı'na az bir mesafe kala düştü. Uçakta bulunan 81 kişiden 75'i olay yerinde; Chapecoense futbol takımının kalecisi Danilo ise hastanede hayatını kaybetti.
Gece Tarih Yazdılar, Sabah Yok Oldular: Dünya, Chapecoense Futbol Takımı İçin Yasta


önce yaşıyor denilen fakat hastanede hayatını kaybeden kaleci danilo'nun yarı finalde son saniyede kurtardığı gol pozisyonu.

eğer bu pozisyon gol olsaydı chapecoense final maçına hiç uçmayacak, bu kaza hiç yaşanmayacaktı.

Kaleci Danilo'nun son saniyede finali getiren kurtarışı.


sabah ntvspor'u izlerken denk geldim. adamlar yari final macinin sonunda elenmenin esigine gelmisler ancak 2-3 mucizeyi bir arada yasamislar. cizgiden cikan sutlar ve inanilmaz kurtarislar sonrasinda finale yukselmeyi basarmislar ve muthis bir sevinc yasamislar.

Maç sonu final sevinci.


yari final macinda yasanan onca mucizenin son buldugu nokta ise maalesef elim bir ucak kazasi. bu bizim gordumuz hikaye. kim bilir bilmedigimiz ne mutluluklar, mucizeler bu kaza ile son buldu.

Maç sonu final sevinci.


bunlari dusunup uzulmekten, bos bos bakmaktan baska bir sey gelmiyor elden.

Soyunma odasında final sevinci.

marcos danilo solda alan ruschel sağda, ikisi uçakta yanyanalarmış


solda kaleci marcos danilo da hastanede hayatını kaybetmiş.

sağda alan ruschel ise bilinci açıkmış durumu kontrol altına alınmış.

söylediği ilk sözler, evlilik yüzüğünün nerede olduğu ve ailesinin haberi olup olmadığı olmuş.

uçuşun radar görüntüsü


radardan görüldüğü kadarıyla medellin'e yaklaşınca 23bin feet'ten 21bin feet'e inerek holding pattern'e girmiş. holding pattern'e girişi klasik bir tear drop entry. büyük ihtimalle medellin yaklaşma tarafından verilmiştir bu talimat.buraya kadar bir sorun yok gibi duruyor.

yakıtı bittiği için bu kazayı yaşadığı söyleniyor ancak holding'e girmeden bunun farkına varsalardı acil durum ilan eder, holding ile vakit kaybetmeden direkt meydana giderlerdi veya en yakın meydana divert ederlerdi. yani yakıtın bittiğini ya son ana kadar fark etmediler (yakıt göstergesi ile ilgili bir sorun vs, örnek: 6 ağustos 2005 palermo uçak kazası) ya da holding esnasında ani bir yakıt sızıntısı gerçekleşti.


radardan inceleyebildiğim kadarıyla utc 02.52'de uçak fl210 seviyesinde iken birden aniden yavaşlayıp irtifa kaybetmeye başlıyor ve 3 dakika sonra 02:55'de 15.550 feet yükseklikte yere temas ediyor. ani hız kaybını motorların durması ile açıklayabiliriz. bu da yakıtın bittiğini doğrular nitelikte olur.

yere temas ettiğinde hızı 142 knot, vertical speed'i -2496 fpm. uçağın yere temas anında neredeyse piste iniş hızında olacak kadar düşük bir hızda olmasından anladığım kadarıyla pilotlar uçağın kontrolünü kaybetmemiş, bir çakılma durumundan çok karaya acil iniş gerçekleştirmişler. kazadan kurtulan sayısının az olması ise engebeli araziye iniş ve vertical speed'in nispeten yüksek olması sebebiyle diye tahmin ediyorum.


tabi fdr ve cvr kayıtları henüz yayınlanmadı, belki kutuları bile yeni bulmuşlardır. benimki sadece radar kayıtlarından gördüğüm kadarını yorumlamam.

sudamericana finalinde chapecoense'nin rakibi olan atletico nacional, kupanın düşen kazadan oyuncularını kaybeden chapecoense'ye verilmesi için güney amerika futbol federasyonuna başvuracakmış.

Ve dünyanın dört bir yanından gelen destek mesajları

1949 yılında yaşanılan uçak kazasında 18 futbolcusunu kaybeden torino " artık size kardeşiniz kadar yakınız." diyerek chapecoense'ye destek mesajı vermiş.