Geçmişten Günümüze Afrika Kıtasının Tanınmayan Ülkeleri

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Afrika'da da bazı ülkeler kurulmak istenmiş ancak birçoğu kısa ömürlü olmuş veya ulusal boyutta tanınmada başarılı olamamıştır. İşte Afrika'daki geçmiş ve mevcut tanınmayan ülkeler.

rif cumhuriyeti

hem fas sultanına hem de bölgedeki ispanyol kolonilerine karşı mücadele etmek için fas'ın kuzey bölgelerinde kurulan bir ülkedir. 1921 yılında kurulmuş ve 1926 yılında ispanyol ordusunun bu ülkeye ordusuyla girmesiyle dağılmıştır ancak 2013 yılında bu ülkenin bağımsızlığı tekrar gündeme gelmiştir.

sahravi arap demokratik cumhuriyeti

batı sahra ülkesinin tamamını yönetmek isteyen polisario gerillaları ülkedeki faslı birliklerle 1976 yılından beri mücadele etmekte ve kendilerinin bağımsız bir ülke olarak tanınmalarını istemekteler.

azavad

2012 yılında mali ülkesinin kuzey bölgesinde islami şeriat hükümlerine göre yönetilen bir ülke kurulmuş olsa da 3 ay kadar kısa bir süre sonra iç anlaşmazlıklardan dolayı bu ülke dağıldı.

biafra cumhuriyeti

1967 yılında nijerya'dan ayrılmaya çalışan ve iki buçuk yıl boyunca kuşatmayla karşı karşıya kalan, nijerya'nın güneyindeki bir ülke. kuşatmaya direnemeyip, teslim olunduğunda iki milyona yakın insan açlıkla mücadele etmekteydi.

benin cumhuriyeti

yine nijerya'nın güneyinde kurulan ve nijerya'dan ayrılmaya çalışan başka bir ülke. günümüzde benin cumhuriyeti vardır ve varlığını sürdürmektedir ancak bu kurulan benin cumhuriyeti farklıdır. 19 eylül 1967 tarihinde biafra birlikleri tarafından ele geçirilmiş ve kukla bir ülke olarak kurulması planlanmış olsa da aynı günün akşamı nijeryalı birlikler bölgeye gelmiş ve tekrar ele geçirmiştir. bu sebeple sadece bir günlük ömrü olan bir cumhuriyet olarak tarihe geçmiştir.

federal ambazionia cumhuriyeti

kamerun'un batı kısmında kurulan ve ülkedeki fransızca ve ingilizce konuşan insanlara karşı olan bu ülke 1984 yılında ortaya çıkmıştır ancak diğer devletler tarafından tanınmada başarılı olamamıştır. yine de 2006 ve 2017 yıllarında tekrar bağımsızlığını ilan etmiştir.

cabinda cumhuriyeti 

angola'nın 1975 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında kurulan bir ülke. ancak angola birliklerinin 1976 yılında bölgeye girmesiyle birlikte ülke dağılmış ve bölge tekrar angola'ya geçmiştir. bunun sonucunda bölgede gerilla savaşı başlamış ve 2006 yılında bağımsız cabinda cumhuriyetinin kuruluşuna kadar devam etmiştir.

rodezya cumhuriyeti

ingiliz birliklerine karşı mücadele etmek için kurulan ülke ilk kez 1965 yılında ortaya çıkmış ve 1970 yılında ise kendisini cumhuriyet olarak tanıtmıştır. günümüzde ise ülke adını zimbabve olarak değiştirmiş ve varlığını sürdürmektedir.

transkei / bophuthatswana / venda / ciskei cumhuriyeti

1913 yılında ingiliz kolonileri bölgeye gelince güney afrika ülkesindeki yerlilere karşı ayrımcılık politikası uygulamaya başladı. bu ayrımcılık politikası uygulanınca bölgedeki siyahi bazı birlikler bağımsızlıklarını ilan ettiler, bu birliklerden dördüneyse tam bağımsızlık hakkı verildi ancak bölgede yaşayan vatandaşlar kısa süre içerisinde buraları terk ederek güney afrika ülkesine döndüler. bu ülkeler ise bölgeye insanları tekrar çekmek için kumar ve fuhuş gibi bazı durumları yasal hale getirdiler. ancak buna rağmen bölgeye insan çekmede başarılı olamadılar ve güney afrika dışında başka bir ülke tarafından tanınmadılar. bu sebeple 1994 yılında bu ülkelerin hepsi dağıldı ve tekrar güney afrika ile birleşti.

anjouan cumhuriyeti

komor adalarına bağlı olan bu ada, komor hükümetinden memnun olmadığı için 1997 yılında komor adalarından ayrıldı ve bağımsız bir ülke oldu. 2002 yılında tekrar komor adalarına bağlanmış olsa da, başbakanının 5 yıllık görev süresi bitmeden kısa bir süre önce tekrar ayrıldı ancak daha sonra komor askeri birlikleri tarafından devlet başkanı devrildi ve ülke tekrar komor adalarına bağlandı.

güney kasai

1960 yılında kongo cumhuriyetinin iç savaş yaşadığı sırada bağımsızlığını ilan etmiş ancak 1962 yılında gerçekleşen kongo'daki askeri darbeden sonra tekrar kongo'ya bağlanmıştır.

katanga 

belçikalı birlikler tarafından desteklenen bu ülke 1960 yılında kongo'dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. ancak 1963 yılında birleşmiş milletler kongo'ya destek verince teslim olmuş ve tekrar kongo'ya bağlanmıştır.

martyazo cumhuriyeti 

hutu halkının devamı olarak 1972 yılının mayıs ayında kurulan bu ülke bir hafta sonra tutsi birlikleri tarafından işgal edilmiş ve ülke dağılmıştır.

jubaland cumhuriyeti

somali iç savaşı sırasında 1998 yılında muhammed said hersi morgan tarafından kurulan, somali'nin güney bölgesindeki bir ülke. ancak 9 ay dayanabilmiş ve daha sonra teslim olmuştur.

somaliland cumhuriyeti

1960 yılında somali'ye katılmadan önce beş günlük bağımsızlık yaşayan somaliland, 1991 yılında somali ülkesi çökünce tekrar bağımsızlığını ilan etti. şu an ulusal olarak birçok ülke tarafından bapımsız bir ülke olarak tanınmamaktadır.

cyrenacia emirliği 

1949 yılında libya'nın doğusunda kurulmuş ve sadece birleşik krallıklar tarafından tanınmıştır. ancak birleşmiş milletlerin bağımsız bir libya'yı desteklemesi sebebiyle 1951 yılında libya kurulmuş ve ve bu bölge libya'ya bağlanmıştır.

bir tawil 

antarktika ile birlikte, hiçbir ülke tarafından sahiplenilmeyen bir bölge. mısır ile sudan arasında bulunan bu bölgeye gelen birkaç kişi burayı sahiplenmek istese de, şu ana kadar kimse ulusal boyutta tanınmada başarılı olamadı. bu bölge ulusal boyutta sadece mısır veya sudan tarafından elde edilebilmektedir ancak özel bir durum sebebiyle iki ülke de sahiplenmek istememektedir.

kaynak

Bakire Kadınların Kralın Eşlerinden Biri Olabilmek İçin Yarıştığı İlginç Afrika Ülkesi: Svaziland