Gelecekte İyi Teknik Direktör Olabileceği Düşünülen Günümüz Futbolcuları

Genellikle vasat futbolculardan iyi hoca çıkarken parlak futbolcular aynı başarıyı yakalayamaz. Peki bir oyuncunun, futbolu bıraktıktan sonra iyi bir teknik direktör olması için neler yapması gerekir? Biraz kafa yoralım.
Gelecekte İyi Teknik Direktör Olabileceği Düşünülen Günümüz Futbolcuları
Jürgen Klopp

iyi teknik direktör olacağı düşünülen futbolcular... futbolu yeni bırakmış sayılan / bırakmak üzere olan futbolcular arasından değerlendirmek gerekirse; saha içi görüntüsüyle fikir veren epey oyuncu var, elbette istisnalar çıkacaktır, ama bana göre yakın gelecek şu yönde şekillenebilir:

- takım lideri demek iyi teknik direktör olacağı anlamına gelmiyor. yukarı çıktıkça liderlik iyice zorlaştığı için bazı özellikleri epey törpülü, veya hiç olmayan, ancak takımı ateşleme, agresiflik gibi konularda iyi olduğu için lider olanlar da var; carles puyol aklıma ilk gelen örnek. bu tip özü sözü bir, hafif agresif, taşkafa liderlerden iyi hoca çıkmıyor. sergio ramos farklı mesela, kafasında tilkiler dönen bir lider, hoca olmak isterse başarılı olabilir.

- yıldız oyuncular başarılı td olamıyor savı son dönemde zidane'la istisnai şekilde çürütülse de, yakın gelecekte de bu genel görüntü devam eder gibi gözüküyor; mesela messi, ronaldo gibi adamların futbolu bırakınca hocalıkla uğraşacaklarını zannetmiyorum (illa ikisinden biri başarılı td olacaksa bu saf yeteneğinden ziyade çalışkanlığıyla kariyer yapmış cristiano ronaldo olur bence).


bana göre, futbolculuk hayatıyla ilgili şu doneler yakın gelecek hakkında daha iyi fikir veriyor

- potansiyelinin üstünde kariyer yapabilmiş olanlar; yani emeğiyle kazıya kazıya yükselebilmiş / yıldız yeteneği olmasa da çalışkanlığı/aklı sayesinde kendi seviyesinin üstündeki takımlara gidebilmiş olan oyuncuların, gerek kariyerlerinin başlarında eldeki yetersiz kadronun nasıl başarılı olabileceğine dair, gerekse de üst düzey takımlara geldiklerinde oralarda nasıl tutunabileceklerine dair daha çok tecrübesi olmuş oluyor. yani sineğin götünden yağ çıkarmayı bilen hocalar genelde buradan çıkıyor.

- dev kulüplerin altyapılarından yetişmiş olanlar içinde ise, el bebek gül bebek değil, tıpkı yukardaki madde gibi, oralarda bulunmasını çalışkanlığına ve aklına borçlu olanlar. mesela michels, cruyff ve guardiola'nın ardından xavi veya iniesta'nın iyi bir hoca olacağı düşünülse de, eğer böyle bir bayrak devretme olayı olacaksa bence bu kişi 2008 - 2011 arası dönemin gösterişsiz gizli kahramanlarından biri olacak.

- saha görüşü geniş oyuncular; ilk etapta akla oyun kurucu/önlibero/stoper gibi oyunun arka merkezindeki mevkiiler gelse de, birden çok mevkiide oynamayı başarmış oyuncular da bu grubun içine giriyor.

- farklı ekolden hocalarla çalışmış olanlar; gerçek temsilcilerle. futbola değişik çözümler sunmuş, zehri salmış, panzehiri bulmuş vb hocalarla çalışma fırsatı bulan futbolcular mutlaka repertuvarlarına çok şey katmıştır. bu konuda son yıllarda real madrid, chelsea, juventus gibi takımlardaki oyuncular bu fırsatı bulsa da bana göre en şanslı kişiler 2010 - 2017 arası bayern'de full oynayıp da van gaal, heynckes, guardiola, ancelotti'nin hepsiyle birden çalışma fırsatı bulmuş olanlar.

gerek bu şartların çoğunu, gerekse hepsini karşılama konusunda aklıma gelen ilk oyuncular

(bkz: james milner)
(bkz: thomas müller)
(bkz: sergio busquets)
(bkz: xabi alonso)
(bkz: javi martinez)
(bkz: aleksandar kolarov)
(bkz: phillip lahm)

Sergio Busquets

türk futbolunda da benzer ilerliyor hep

fatih terim hem alt seviyeden üst seviyeye her yeri tecrübe etmişliğiyle, hem oralarda yetenekten ziyade çalışkanlığı ve aklı sayesinde kalmışlığı, hem de liderlik özellikleriyle yukardaki şartların neredeyse tümünü birden karşılayan bir futbolcuydu. bülent korkmaz liderdi ve hocalık beklentileri büyüktü ancak o da puyol ekolündendi, o yüzden olmadı. okan buruk ise çalışkan, sahanın merkezini bilen, hem feldkamp hem terim hem lucescu dönemlerini görmüş, hem de inter'de cuper'le çalışmış olmasıyla çoğunu karşılıyor. emre belözoğlu mesela öyle değil, biraz paolo maldini hesabı, kulübün sahiplerinden biri olarak takılmayı fazla seviyor, muhtemelen fenerbahçe'deki planı bu yönde.

benzer fikirlerden yola çıkarak; bu şartları belli ölçüde kapsayan, yeni bırakmış sayılan/bırakmak üzere olan futbolcular içinde iyi td olabileceğini düşündürenler

belki de hiçbiri başarılı olmayacak, hatta teknik direktör bile olmayacak, bilinmez tabii :) daha bir sürü aday var, yüzlerce var. acaba şu an geleceğin hangi hocalarını futbolcu diye izliyoruz kim bilir.

(bkz: pierre webo)
(bkz: yalçın ayhan)
(bkz: cenk tosun)
(bkz: atiba hutchinson)
(bkz: hamit altıntop)
(bkz: selçuk inan)
(bkz: hakan arslan)
(bkz: olcay şahan)