Geleneksel Çin Tıbbının, Hayvanlar Konusunda Kalbinizi Kıracak Korkunç Örnekleri

Çin'in sadece pangolin ve yarasa ile haşır neşir olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çin halkınca alternatif tıp olarak kabul edilen hayvan kaynaklı "ilaçlar", daha pek çok hastalığın gelebileceğine delalet maalesef.
Geleneksel Çin Tıbbının, Hayvanlar Konusunda Kalbinizi Kıracak Korkunç Örnekleri

çin halk cumhuriyeti, geleneksel çin tıbbı denen ucube ile doğanın ve dünya paydaşlarının başına dert olan bir memlekettir.

evet, küresel ölçekte dünyanın anasından emdiği sütü burnundan getiren rezaletin adı geleneksel çin tıbbıdır. dahası, dünyanın dengesini altüst eden bir gerçekliktir geleneksel çin tıbbının olmadık hayvanları ve canlıları kullanması. bilinenlerden bazıları:

kaplan (panthera tigris)

eklem rahatsızlıklarını kaplan kemiği ile tedavi etmeye çalışarak, hem kendi ülkelerinde, hem de hindistan, nepal, tayland, endonezya gibi ülkelerdeki kaplan nüfusunu tükettiler. sence kaplan mı vahşi yoksa geleneksel çin tıbbı mı?

Soy kurumasına doğru korkunç gidişat / Kaplanlar

gergedan

ne yazık ki boynuzu çok büyük rakamlara alıcı bulduğu için, çin'in manyaklığı bu hayvanı da bitme noktasına getirdi. bülük kaldırsın diye, bildiğin keratin içeren bir boynuzu tıbbi referans olarak kullanmak... ya arkadaş, boynuzdaki madde, elindeki tırnak ile aynı şey! elindeki tırnaktan ne umuyorsun ki onu gergedan boynuzunda bulabilesin? dünyada tek gergedan kalmayana kadar devam edecek gibiler:


siyah ayı

karaciğer rahatsızlıkları ve baş ağrısı için ayı safrası kullanmak nasıl bir şeydir? bir ayıya daha ne kadar eziyet edilebilir?:

Ayı çiftçiliği!

misk geyiği (moschus)

cilt enfeksiyonları, karın ağrısı tedavisi gibi rahatsızlıklara çare olsun diye misk geyiği katlediliyor. halbuki gidip eczaneden bir ilaç alabilirsin, ilacı kullanır, üstüne gidip rahat rahat sıçarsın ve herşey yoluna girer. neden halâ misk geyiği? geleneksel çin tıbbının karanlık yüzüne biraz daha vakıf olmak için bu linki ziyaret edebilirsin!

jumbo boy geyik malafatı

çin'de, hem yemek, hem de ilaç olarak kendisine rastlanıyor. sporcu yaralanmalarına kullanıldığı gibi pekin, şangay gibi büyük şehirlerdeki özel lokantalarda, bir porsiyonu büyük rakamlara satılıyor. videoda, bu geyik uzvunun doğal bir afrodizyak olduğunu kahkahalarla anlatan ablalara sabredebilirsen buyur buradan izle!:


deniz atı (hippocampus kelloggi)

böbrek rahatsızlıkları, dolaşım problemleri ve iktidarsızlık için bir tedavi yöntemi imiş! ortalama her yıl 20 milyon deniz atı bu yüzden denizden toplanıyor! 1950'de denizlerde 35 çeşit deniz atı varken simdi bu oran 10'lara düşmüş. bir gemi dolusu deniz atı kargosu, çin'e gönderilirken yakalanıyor. yakalandıklarına sevinelim ama deniz atlarının yok edilmesine kim üzülecek?:

12 milyonun üzerinde kurutulmuş denizatının yakalandığına dair bir haber.

uçan sincap boku

kanamaları durdurmayı amaç edinmiş boktur. regl ve göğüs ağrılarına da bu bok bakıyor! amazon'da satışta. almak isteyen?

yılan yağı

eklem ağrıları için buyrun size çare. dahası, bir aralar çin'de yeni koronavirüsü engellediği ve tedavi ettiği iddiasıyla yok satmış bir ürün yılan yağı.

kurbağa başlı kertenkele

Kurutulmuş kertenkele ve deniz yıldızı.

kurbağa başlı kertenkeleler astım, erkek iktidarsızlığı ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. birebirdir. çin'de kurutulmuş olarak satılan onlarca kertenkele türü var.

köpekbalığı yüzgeci

köpekbalığı yüzgeci çorbası geleneksel olarak doğu asya'da sağlık için yararlı olarak kabul edilir ve elit bir yemek olarak statü göstergesidir. çin'de refahın artması, yıkıcı köpekbalığı popülasyonları ile büyük talebe yol açmıştır. köpekbalığı katliamının vehametine dair hong kong'dan bir haber okumak isterseniz buradan!

kırkayak

toz halindeki kırkayakların (wu gong), tetanoz, sara nöbetleri, konvülsiyonlar, cilt lezyonları ve ağrıyı tedavi ettiğine inanılmaktadır. ne yazık ki azımsanmayacak kadar çinli, halâ doktora ve eczaneye gitmeyi akıl etmemekte, ilaç yerine toz haline getirilmiş kırkayak aramaktadırlar. online satın almak isteyenlerin uğradığı web sitelerinden bir tanesi.

akrep

kurutulmuş akrepler toz haline getirilerek, suyun icinde karıştırılıp kullanılırmış. detoksifikasyona yardımcı oluyormuş. (bkz: detoks) pazarda bile satın almak mümkün.

Çin pazarında kurutulmuş akrep ticareti.

serçe/kumru/güvercin

her yerde yakalanabilen her türlü sokak kuşu, çöp şiş olarak ve "oh mis" diyerek tüketilir. kuş gagaları da toz haline getirilip suda karıştırılarak içilir ve soğuk algınlığı sana bulaşmaz. tabii bu arada geleneksel çin tıbbının, küçük ve sevimli sarı göğüslü kiraz kuşunun neslini tükenmek noktasına getirdiğini biliyor muydun?

pangolin pulları

pangolin hayvanının vücudunu kaplayan pullar birer sihirli ilaç çinliler için. laktasyon güçlüklerinden artrite kadar değişen rahatsızlıklara yardımcı olmak için kullanılıyor. bu arada, pangolin vahşeti sayesinde sars-cov-2 virüsünü yaymayı da ihmal etmiyor çinli dostlarımız. ayrıntılı bilgi için buradan lütfen ! 

kanıtlanmış en ufak tıbbi değeri olmamasına rağmen, geleneksel çin tıbbında laktasyon zorluklarından artrite kadar çeşitli rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olması için kullanılırlar. detay için ilgili natgeo makalesi 

sadece 2019 yılında, hong kong üzerinden çin'e sokulmak istenen, toplam 14 bin pangolinden elde edilen 8.3 ton pangolin pulu ve bunun yanında, piyasa değeri 1 milyon dolardan fazla olan gergedan boynuzu ele geçirildi. (ele geçirilenler arasında, daha birçok tehdit altındaki türe ait başka materyaller olduğunu da unutmamak lazım.)

eski bir ingiliz sömürgesi olan hong kong, asya ve çin anakarasına, köpekbalığı yüzgeçleri, kaplan parçaları ve gergedan boynuzu gibi bir dizi ürün tedarik eden dünyanın birincil yaban hayatı kaçakçılığı transit noktalarından biri idi. ama son yıllarda hong kong dünyaya karşı daha sorumlu davranıyor ve mainland (anakara) china'ya birçok konuda artık boyun eğmiyor. hong kong'a gidenler daha havaalanında gezinirken görmüştür, camekanların içinde "nesli tükenmekte olan canlıların uzuvlarının" maketlerinin sergilendiğini! yanında da uyarı yazısı vardır: "bu ürünleri satmayın, satın almayın, alanı satanı uyarın, yerküreyi birlikte koruyalım."

hong kong'un konuya dair mücadelesi

hong kong doğal hayatı koruma grubu "adm capital foundation" bir raporunda, "yaban hayatı ticaretinin en endişe verici özelliklerinden biri, tehdit altındaki türlerin, geleneksel çin ilaçlarında giderek daha fazla kullanılmasıdır" diye belirtiyor. raporda ayrıca "geleneksel çin tıbbı endüstrisinin, hong kong'da, nesli tükenmekte olan vahşi yaşam ürünlerin ticaretinin dörtte üçünden fazlasını oluşturduğu tespit edildi" deniyor. azgın geleneksel çin tıbbı ve bu pazarın çinli komisyoncuları, dur durak bilmeden, doğaya ve dünyaya maşa varken elini ateşe sokma mantığını kullanarak, hong kong üzerinden zarar vermeye çalışıyor.

hong kong otoritesi, bu durumlarla başa çıkmak istese de, nihayetinde hong kong çin anakarasına bir şekilde bağlı özerk bir bölge ve uluslararası toplum tarafından desteklenmez ise, elinden gelen çok fazla şey olmuyor. hong kong limanı üzerinden çin'e transit geçen konteynerlerin içinde, dünyanın dört bir yanından trade edilmiş ve yasak olmayan başka malların isimleriyle beyan edilmiş "nesli tükenmekte olan türlerin uzuvları" bulunuyor. yoğun bir liman olan hong kong limanında, yeterli sayıda ihbar olmaz ise, gelişmiş teknolojiye rağmen istendiği ölçüde bu yasadışı trade ile mücadele gerçekleşemiyor. ürünler çin anakarasına vardığında, çin gümrüklerindeki rüşvet çarkı çabucak işliyor, gümrük işlemleri hızla yapılan konteynerlerin içindeki yaban hayatı, geleneksel çin tıbbı aktarlarının dükkanlarına delivery on time şeklinde teslim ediliyor. 

yaşadığımız virüs krizi sonrası, tüm dünya kamuoyunun yapması gereken ilk işlerden birkaçı, çin'e bu konuda baskı kurulması ve bu ürünlerin güney amerika, asya ve afrika kıtalarından hong kong ve çin'e transit yollarının kesilmesidir.

yalnız bir sorun var! who yani dsö (dünya sağlık örgütü) 2019 yılında yaptığı bir açıklamada geleneksel çin tıbbını tanıyacağını açıklamıştı.

wuhan market fenomeni ile hayatımızı alt üst eden covid-19, sadece "çinlilerin iğrenç yemek alışkanlığı" yüzünden ortaya çıkmış bir virüs değildir. pandeminin asıl çıkış noktası, geleneksel çin tıbbının daha düne kadar gördüğü büyük küresel saygıdır!

kaynakça: natgeobritannicawikipedia, list of traditional chinese medicinespangolinleriğrenç çin yemekleri

Önünüzde Yemek Varsa Okumayın: Çin'de Normal Bulunan Aşırı Tiksindirici Alışkanlıklar

Yeni Koronavirüs, Yarasalardan İnsanlara Nasıl Geçti?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?