Gelirinin Büyük Kısmını Vatandaşlık Satarak Elde Eden Enteresan Ada Ülkesi: Vanuatu

Avustralya'nın 1750 km doğusunda yer alan ve Türkiye'ye vize şartı uygulamayan bu uzak ada ülkesini tanıyalım.
Gelirinin Büyük Kısmını Vatandaşlık Satarak Elde Eden Enteresan Ada Ülkesi: Vanuatu
iStock

Nedir, ne değildir?

vanuatu takımadası avrupalılar tarafından 1606 yılında portekizli kaşif pedro fernandes de queirós'un ispanyol imparatorluğu adına gelip espiritu santo adasını keşfetmesi ile bulunmuştur. terra australis veya avustralya'ya vardıklarını düşünen kaşifler, ulaştıkları yeri la austrialia del espiritu santo (kutsal ruhun güney toprakları) olarak adlandırdı. 1768'de louis antoine de bougainville adaları yeniden keşfedene kadar avrupalılar geri dönmediler. 1774'te, kaptan james cook, adaları yeni hebridler olarak adlandırdı, bu ad bağımsızlığa kadar kullanılmaya devam etti.

asıl ana dilleri bislama olan, büyük okyanus'un güneyinde 83 adadan oluşan bir ülkedir vanuatu. ada halkı uzun süre kendi ana dillerinin yanında ingilizce ve fransızca gibi iki yabancı dili de konuşmuştur.

1980'e kadar, fransa ve ingiltere'nin birlikte saçma sapan fakat komik ve eğlenceli bir şekilde yönettikleri ülkedir vanuatu

sömürgecilik esasen o kadar da bitmiş değil yani... neredeyse her bin kişiye bir dil düşüyor, bu kişiler, kendi dillerinin yanı sıra ya ingilizce ya da fransızca'yı çok iyi biliyorlar. mesela orda bir suç işlediniz, size soruyorlar: ingiliz mahkemesinde mi yoksa fransız mahkemesinde mi yargılanmak istersiniz? diye... (nasıl ya?) uzun bir süre, yüksek mahkemenin yargıcını ispanya kralı tayin etmiş ne ingiliz ne de fransız olması şartıyla (ispanya kralı nerden çıktı!).


ilk motorlu taşıt ülkeye gittiği zaman, ingiliz tarafında olanlar başlamışlar sağdan kullanmaya, fransız tarafındakiler de soldan... al başına bela trafikte. n'apalım, n'apalım? demişler ki, ilk arabayı bu memlekete hangi taraftan olan getirdiyse onun trafik kuralları geçerli olsun. fransız tarafıdan bir köylü ilk traktörü getirmiş de... o sebeple soldan akmış trafik.

Pedro Fernandez de Quiros

trajikomik bi ada ülkesiymiş yani, sömürgenin dibi tabii. çok uzak olmayan bir yılda almışlar bağımsızlıklarını. amerika'nın ırak'ta ne işi varsa, ingiltere'nin, fransa'nın çok afedersiniz 1980'e kadar orda işi ne? hatta şu anda pasifikte hala işleri ne? amerika... aman o dünyanın jandarması zaten her yerde. böyle söz dinlemeyen devlet başkanlarını, beyaz saray'da angelic'le tanıştırıyorlarmış. angelic, bunların kızılcık sopasının adı. budaklı meşe odunları da var onun da adı haydar hepimiz biliyoruz (belki de john'dur.) hay dilimi eşek arısı ya pasifik diyodum, yerli halk diyodum işin içine jandarmalar, angelic'ler karıştı. hep dağıtıyorum konuyu, hep...

ülkenin aydınlatma sistemlerinin neredeyse tamamı güneş enerjisinden elde edilen elektrikle çalışır

bu konuda açık ara farkla en büyük yüzdeye sahiptir (%97, ikinci seyşeller %76) ayrıca buradaki evlerin yüzde 11'inde pv hücreler bulunur. (%9'u 11-50w)

2020'de vatandaşlık satışı, toplam gelirim yaklaşık %40'ını oluşturmuş

vanuatu, ab üyesi ülkelere vizesiz seyahat etme imkanı sunan pasaporta sahip bir ülke. vanuatu vatandaşı olup, vizesiz veya kapıda vize imkanı ile seyahat edilebilecek diğer ülkeler için bkz: link