Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecilerden Edwin van der Sar'ın İlginçliklerle Dolu Kariyeri

Ajax, Juventus, Fulham ve Manchester United'ta uzun yıllar oynadıktan sonra 41 yaşında emekli olan efsane kaleci Edwin van der Sar'ın kariyeri bir hayli ilginç.
Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecilerden Edwin van der Sar'ın İlginçliklerle Dolu Kariyeri

hollandalı file bekçisi edwin van der sar, 9 yıl afc ajax'ın kalesini koruduktan sonra, manchester united'tan teklif alır ancak yaklaşık 5 milyon euro bedelle juventus'a transfer olur. o dönem bir kaleci için ciddi bir meblağ bu. 

juventus'ta 2 sezon kalede yer alır. ilk sezon lig şampiyonluğu yaşar. ancak ikinci sezonun son maçında juve, perugia'ya mağlup olur ve ss lazio şampiyonluğunu ilan eder. son maçtaki başarısızlığın faturası edwin abimize kesilir, yerine bir başka efsane gianluigi buffon yaklaşık 35 milyon euro bedelle ve tarihin en pahalı kalecisi olarak transfer edilir. 


premier league saflarına henüz yükselmiş fulham ise yaklaşık 7 milyon euro bedelle transfer eder van der sar'ı ve 4 yıllık sözleşme imzalar. 35 yaşına kadar fulham'da oynayan edwin, kariyerini noktalayacağı düşünülürken, 2 milyon euro bedelle manchester united'a transfer olur. 6 yıl daha kaleyi korur. bu 6 yıla; 4 lig şampiyonluğu, 1 şampiyonlar ligi, 1 dünya kulüpler kupası, 1 lig kupası, 3 community shield sığdırır.


emeklilik kararını nihayet, 41 yaşında açıklar. ajax ve manu jübile maçına girişir. edwin organizasyonu yönetir. bu maçtan önce iki kısa maç gerçekleştirilir. birinde ajax ve manchester united genç takımları, bir diğeri de ajax'ın 1995 hollanda milli takımına karşı 1998 kadrosunu içeriyordu. kanu, kluivert, makaay, niceleri... as takımın maçlarında da giggs, scholes, edgar davids bütün abiler katılır. sadece hollanda'daki izleyici sayısı 2 milyona ulaşır. maçtan elde edilen gelirin iki hayır kurumuna bağışlanması planlanır anca o kadar çok para kazanılır ki, edwin daha sonra harcamalara yardım etmek için kendi hayır vakfını kuracağını duyurur.


maçın ertesinde, ajax'ın yönetim kuruluna katılır. 2012'de de pazarlama direktörlüğüne getirilir. o konferans senin, bu etkinlik benim... sponsorlar havada uçuşur. hem edwin'in karakteri, hem ajax'ın duruşu uyumlu bir ikilidir. 


2016 yılında, gençliğinde oynadığı noordwijk takımı sakatlık kriziyle boğuşur. bir maçlığına edwin'i davet ederler. kulüp, hollanda'nın 5. lig safındadır. edwin daveti reddetmez, 1 penaltı kurtardığı maç beraberlikle biter. aynı yıl, ajax yönetim kurulu, edwin'i pazarlama direktörlüğü görevinden alındığını açıklar. zira yeni görevine atanmıştır: afc ajax'ın yeni ceo'sudur artık.