Gelmiş Geçmiş En Ünlü Mafya Hesaplaşmalarından Biri: Sevgililer Günü Katliamı

14 Şubat 1929'da, bir Sevgililer Günü'nde Amerika Birleşik Devletleri'nde tarihin en ünlü mafya hesaplaşmalarından biri yaşandı.
Gelmiş Geçmiş En Ünlü Mafya Hesaplaşmalarından Biri: Sevgililer Günü Katliamı
Olayın bir canlandırması.

sevgililer günü katliamı; amerika birleşik devletleri'nin ünlü mafya babalarından al capone'un, bir başka mafya babası bugs moran'ı öldürmek için planladığı ve eyleme koyduğu hadisedir. 

14 şubat 1929 tarihinde chicago'da, çalınmış polis arabası ve polis üniformaları ile bugs moran'ın mekanına gelen al capone'un adamları, içerideki 7 kişiyi duvara dizip arkadan ateş açmışlardır. 

Al Capone

sadece içeride bulunan bir tanesi gerçek polisler gelene kadar yaşayabilmiş, kendisine yöneltilen "seni kim vurdu" sorusuna "kimse, kimse vurmadı" şeklinde cevap vermiştir.

süper planlanmış olsa da,asıl hedef bugs moran, o gün geç kaldığından kapıdaki polis arabasını görüp ortamdan uzaklaşmıştır. 

al capone, daha önceki birçok olayda olduğu gibi kanıt yetersizliğinden mahkemeye dahi getirilememiştir, zira kendisi cinayet işlendiği saatlerde florida'da takılmaktadır. failler bulunamamıştır.

Bugs Moran

sevgililer günü katliamı, amerika'da çok meşhur olmuş ve mafya acımasızlığının simgesi haline gelmiş bir olaydır. 

bu olay sonrasında mafya üzerindeki polis baskısı artmıştır. olayın 14 şubat'a denk gelmesi enteresan bir detaydır ve o nedenle olay bu isme layık görülmüştür.

olayı planlayan ve icra eden kişi capone'un sadık tetikçisi jack mcgurn'dır.

Jack McGurn

bugs moran'ın, bu cinayetin öcünü yıllar sonra gene bir sevgililer günü'nde olayın mimarı ve tetikçilerinden jack mcgurn'u öldürerek aldığı söylenir. mcgurn'un elinde öldürüldükten sonra elinde bir sevgililer günü kartı bulunmuştur. kartta şu cümleler okunmaktadır:

you've lost your job, (işini kaybettin)
you've lost your dough, (paranı kaybettin)
your jewels and handsome houses. (mücevherlerini ve fiyakalı evlerini de)
but things could be worse, you know. (ama işler daha kötü olabilirdi, biliyorsun)
you haven't lost your trousers. (pantolonunu kaybetmedin)

Jack McGurn

Bu içerik de ilginizi çekebilir